Vlasnik Zlatare Gold o uspehu i promenama na tržištu usled svetskih kriza

Ulaganje u zlato dugoročna strategija

Srbija

15.11.2023 10:47 Autor: Milica Vojtek 11

Ulaganje u zlato dugoročna strategija Ulaganje u zlato dugoročna strategija
Zlatara Gold osnovana je 2012. godine kao porodična firma sa najvećim nivom poslovne odgovornosti. Osnovna poslovna aktivnost ove firme jeste uvoz i prodaja investicionog... Ulaganje u zlato dugoročna strategija

Zlatara Gold osnovana je 2012. godine kao porodična firma sa najvećim nivom poslovne odgovornosti. Osnovna poslovna aktivnost ove firme jeste uvoz i prodaja investicionog zlata. Jedanaest godina od osnivanja, ova zlatara predstavlja jednu od prvih kompanija u našoj zemlji koja je postala regionalno prepoznatljiv brend i referentna tačka za nabavku plemenitih metala.

Prema rečima vlasnika Ranka Jocovića, za razvoj ove firme ključna je bila 2018. godina i zakonodavna odredba kojom je ukinut PDV na uvoz i promet investicionog zlata.

„U svakom poslu, a posebno u našem, gde veliki finasijski iznosi destinirano prelaze u zlato, poverenje investitora je najbitniji poslovni resurs koji utiče na naš rast i razvoj. Taj resurs je od neprocenjivog značaja i njegova vrednost je najbitniji poslovni segment uspešnog poslovanja. Poverenje nema cenu, i isto se gradi kroz kredibilan rad i nastup na tržištu“, ističe Jocović i dodaje da „nema uspešnog privrednog i fizičkog entiteta, koji je prepoznao značaj posedovanja najvrednijeg plemenitog metala, sa kojim nisu uspostavili uspešnu poslovnu saradnju.“

Prethodnih godina, usled pandemije korona virusa i rata u Ukrajjini, vrednost zlata je rasla, te se tek posle izvesnog vremena stabilizovala. Rat je izazvao veliku uznemirenost svetske javnosti, a prema rečima našeg sagovornika, „većina investitora htela je da alocira svoje štedne rezerve u najsigurniju imovinsku klasu -zlato“.

Kao rezultat toga, prema rečima Jocovića, „vrednost zlata počela je enormno brzo da raste, a tražnja je višestruko nadmašila proizvodne kapacitete kovnica u kojima se proizvodi investiciono zlato“.

„Iznenadna pojava korona virusa izazvala je celi niz finansijsko-strukturnih poremaćaja. Transport robe bio je otežan, što je uticalo da nemamo uredno snadbevanje tržista. Zaštita ljudskih resursa u kovnicama iz kojih nabavljamo investicione proizvode, uticala je da proizvođači nemaju dovoljno investicionih proizvoda na lageru. To je uticalo da se oni čekaju i po dve sedmice za isporuku“, kaže naš sagovornik.

Navedeni događaji uplašili su ceo svet i uticali su da tražnja za najvrednijim plemenitim metalom višestruko poraste. Prema Jocovićevim rečima, neretko se dešavalo da nabave investicione proizvode i da njihova vrednost značajno poraste dok ih stave u promet.

„U momentu izbijanja rusko-ukrajinskog sukoba i u prvim mesecima globalne neizvesnosti izazvane tim sukobom, zabeležena je progresija tražnje, od neverovatnih 1.000 odsto“, navodi naš sagovornik.

„Rast vrednosti zlata na berzi uticao je pozitivno na našu profitabilnost. Suština je u dobroj projekciji, koja zahteva raealizaciju nabavke u dobrom trenutku. Sve ostalo generiše poverenje ulagača i kretanje vrednosti zlata na berzi. Drugi faktor koji pozitivno utiče na našu poslovnu aktivnost jeste generisanje i bezbedno upravljanje zalihama“, ističe on.

O tome kako će se kretati investicioni trend ulaganja u zlato u narednim godinama, Jocović kaže da će se nastaviti i dodaje da je u prethodnim godinama, zabeležen rast tražnje za zlatom na međugodišnjem nivou od 100 odsto.

Izvor: goldpice.org

Govoreći o sittuaciji u tekućoj, 2023. godini, naš sagovornik ističe da je tražnja za investicionim zlatom značajno manja, ali je i dalje na dosta visokom nivou. On veruje da su „mudri ulagači upravo u ovoj godini iskoristili korekciju vrednosti zlata da realizuju svoje investicione projekcije“.

„Određen broj ulagača koji je panično kupio zlato isto panično i unovčava ne shvatajući da je ulaganje u zlato dugoročna strategija koja štiti novac od inflacije. Optimalan ulagački period u investiciono zlato jeste pet i više godina. Vrednost zlata u poslednjih pet godina uvećala se 60 odsto“, zaključuje Jocović.

Zlatara Gold nalazi na našoj listi najuspešnijih preduzeća u Srbiji u 2022. godini u svojoj registrovanoj delatnosti, na osnovu podataka i proračuna koje nam je dostavila bonitetna kuća CompanyWall, a u nastavku pogledajte celo rangiranje.

99 najuspešnijih preduzeća koja se bave proizvodnjom nakita, bižuterije i sličnih predmeta
PozicijaIme preduzećaUkupni prihodiRezultat poslovanja
1.RANKO JOCOVIĆ PR PROIZVODNO TRGOVINSKA RADNJA ZLATARA GOLD BEOGRAD-VRAČAR5.885.932.000266.848.000
2.NAP DOO BEOGRAD2.355.013.000114.140.000
3.ALTA GOLD doo1.738.230.0009.160.000
4.S&L DOO BEOGRAD1.619.710.00027.675.000
5.DOO SEZAM ODŽACI568.171.00028.957.000
6.STRADA DOO BEOGRAD507.281.00010.013.000
7.GOLDEN MASTERS COMPANY DOO Beograd479.010.0005.208.000
8.PRIVREDNO DRUŠTVO STEFANOVIĆ 1886 DOO BEOGRAD388.143.00052.546.000
9.SAMOSTALNA ZANATSKA-ZLATARSKA I TRGOVINSKA RADNJA ANDREJEVIĆ ANDREJEVIĆ KOSTA PREDUZETNIK BEOGRAD (VRAČAR)387.006.000103.079.000
10.SAMOSTALNA ZANATSKO TRGOVINSKO KOMISIONA RADNJA ZLATARA PAPIĆ PREDRAG PAPIĆ PR POŽEGA239.539.00015.712.000
11.ALEKSANDRA KOSANOVIĆ PR, SAMOSTALNA ZANATSKA ZLATARSKA PROIZVODNO TRGOVINSKA RADNJA CORDIER, BEOGRAD (VRAČAR)190.052.0001.621.000
12.MALIŠA GSW DOO ZRENJANIN185.038.00034.527.000
13.WEDDING CENTAR ZLATARA AS118.320.00023.467.000
14.STEFANOVIĆ DOO BEOGRAD93.003.00013.612.000
15.ČASOVNIČARSKO ZLATARSKO JUVELIRSKA RADNJA BOŽIDAR SAVIĆ PREDUZETNIK, VRNJAČKA BANJA71.040.00012.197.000
16.ZLATARSKA RADNJA KARAT MILOJE LUKIĆ PR UŽICE69.971.0007.090.000
17.SRPSKA TRADICIJA ŠELI DOO BEOGRAD68.063.000266.000
18.MILOŠ STANIMIROVIĆ PR ZLATARSKA RADNJA M&M STANIMIROVIĆ NIŠ63.985.0006.175.000
19.MILAN BANKOVIĆ PR EKSTRA BATA59.475.000216.000
20.UNCA58.948.0003.612.000
21.NATAŠA SPIRIDONOVIĆ VUČIĆ PR RADNJA ZA IZRADU NAKITA I TRGOVINSKU DELATNOST SILVER SHOP SILVER NIŠ57.538.0003.630.000
22.BEŽAN DOO VRNJAČKA BANJA53.962.0006.905.000
23.ZLATARA SLOVIĆ49.282.0004.948.000
24.ALEKSANDAR JOVIĆ PR, ZLATARSKO TRGOVINSKO POSLASTIČARSKA RADNJA ĆIRA, VRANJE47.771.0002.099.000
25.FAMIGLIA ORAFI STANIMIROVIĆ47.074.0009.910.000
26.ZLATARA SILVER LINE D.O.O.46.957.0008.379.000
27.SAŠA SPASOJEVIĆ PR GOLD & GOLD45.693.0002.795.000
28.PJER42.534.0007.851.000
29.JOVAN42.209.000815.000
30.PERIĆ & PERIĆ & CO DOO POŽAREVAC40.857.0005.679.000
31.WOG ZLATARSTVO36.205.0009.106.000
32.SLAVICA RADAKOVIĆ PR PROIZVODNJA NAKITA I TRGOVINA GOLD SEZAM NOVI SAD34.575.0005.043.000
33.ELLITE GOLD33.251.0006.518.000
34.ZLATARA MILIVOJEVIĆ32.731.0005.894.000
35.MILOŠ STANKOVIĆ PR PROIZVODNJA NAKITA I MENJAČNICA TREZOR BOR29.941.0004.725.000
36.ANASTAZIJA DIAMONDS DOO BEOGRAD (NOVI BEOGRAD)29.193.0008.229.000
37.MORIC I DRUGI DOO SUBOTICA28.436.000905.000
38.DUŠKO LAZAREVIĆ PR TRGOVINSKA ZANATSKA ZLATARSKA RADNJA PERSONAL PLUS BEOGRAD (NOVI BEOGRAD)28.262.0007.491.000
39.BOŠKO PETROVIĆ PR PROIZVODNJA NAKITA I SRODNIH PREDMETA W.O.G. BOŠKO PETROVIĆ VALJEVO27.680.0005.408.000
40.LASLO ŠIKET PREDUZETNIK, SZTR ZLATARA ŠIKET NOVI SAD26.859.0005.258.000
41.SEZAM PLUS DOO NOVI SAD26.807.000105.000
42.ILDIKO FIŠTEŠ PR EXCLUSIVE DUO25.392.0002.918.000
43.SILVER GLOW DOO ŠABAC25.020.0003.045.000
44.VLADAN NIKOLIĆ PR PINGVIN GOLD&SILVER24.138.0002.182.000
45.MARTA VARGA MOJSE PR RADNJA ZA PROIZVODNJU NAKITA JUVELIR MOJSE 1938. PETROVARADIN22.287.0001.101.000
46.SAMOSTALNA ZANATSKO TRGOVINSKA RADNJA ZLATAR BABIĆ IRENA MEDIĆ PR BEOGRAD (ČUKARICA)22.251.0002.622.000
47.MARINA VITANOV-JEVTIĆ PR SESTRE VITANOV22.103.0006.588.000
48.MILOSAV LELOVIĆ PREDUZETNIK ZANATSKO TRGOVINSKA RADNJA – ZLATARA PAN NOVI SAD21.408.000351.000
49.SAMOSTALNA ZANATSKO TRGOVINSKA RADNJA ZLATARA BABIĆ SRĐAN MEDIĆ PR BEOGRAD (STARI GRAD)20.707.000833.000
50.DRAGAN SIMIĆ PR ZLATARA PANIĆ 519.238.000595.000
51.DŽEVAD ŠUŠEVIĆ PREDUZETNIK SILVER ŠUŠEVIĆ NOVI PAZAR19.199.000695.000
52.SZTR ONIX ZORAN DRAGIĆEVIĆ PR LOZNICA18.871.0003.124.000
53.SAMOSTALNA RADNJA BOŠKOVIĆ RANKO BOŠKOVIĆ PREDUZETNIK POŽAREVAC18.553.000935.000
54.STEFANO18.398.0001.560.000
55.SAMOSTALNA ZLATARSKO-BIŽUTERIJSKA RADNJA JOVAN MARKOVIĆ PREDUZETNIK, ŠABAC17.528.0001.985.000
56.Zvonko Stojanović pr Osmijum17.246.000624.000
57.MILENA PANIĆ-SIMIĆ PR SAMOSTALNA ZANATSKA ZLATARSKA RADNJA ZLATARA PANIĆ 2 BEOGRAD-ZVEZDARA16.731.000843.000
58.DRAGANA KOSTIĆ PR, ZANATSKO TRGOVINSKO ZLATARSKA RADNJA KOSTIĆ DRAGANA PIROT16.664.0004.765.000
59.SAMOSTALNA TRGOVINSKA RADNJA KOMISION ARLEKINO ZORICA BIŠČEVIĆ PRDUZETNIK PIROT16.383.00029.000
60.STANIMIROVIĆ MILAN PR ZLATARA GEMA NIŠ16.027.0003.224.000
61.ATINA15.965.000278.000
62.GLIGORIĆ15.937.0003.016.000
63.SUZANA NAĐ ABONJI PAP PREDUZETNIK ZLATAR I TRGOVINA NA MALO ZLATARA PAP ADA15.763.0001.903.000
64.GALERIJA NAKITA ĐANI15.726.000925.000
65.SAMOSTALNA ZANATSKA ZLATARSKO JUVELIRSKA TRGOVINSKA RADNJA DRAGOLJUB BALAŠEVIĆ PR BEOGRAD (ZVEZDARA)15.655.0001.043.000
66.RIZNICA NACIONALNOG BLAGA15.587.0001.572.000
67.ZANATSKO ZLATARSKA TRGOVINSKA RADNJA MARIUS DVA VLADAN DOJČINOVIĆ PREDUZETNIK PIROT14.884.000502.000
68.SZR ZLATARSTVO MILIĆ LJILJANA PREDUZETNIK, VALJEVO14.382.000654.000
69.ZLATARA VITANOV DOO BEOGRAD14.099.000622.000
70.ZLATARA VITANOV DOO BEOGRAD14.099.000622.000
71.ITALPEK DOO MAJDANPEK13.592.0001.219.000
72.ARGENTO13.476.0005.411.000
73.T.R. ĐURIŠIĆ 1928 ĐURIŠIĆ MILOVAN PR KRUŠEVAC13.256.0002.098.000
74.BRANKOV DOO VRŠAC12.686.0003.179.000
75.ZANATSKO-KOMISIONA RADNJA STOŠIĆ STOŠIĆ MILETA PR STOŠIĆ-EXCLUSIVE PARAĆIN12.666.00090.000
76.DMD12.657.000822.000
77.ZLATARSKA RADNJA GOLD MARKET MILOVANOVIĆ MARKO PR, ŠABAC12.420.0001.521.000
78.GORICA MLADENOVIĆ PR ZLATARSKA RADNJA LESKOVAC12.417.000434.000
79.IVAN PERIĆ PR PROIZVODNJA I PROMET NAKITA ARTE MEMENTO ESCALA CS POŽAREVAC12.248.0003.205.000
80.ZLATARA GAJIĆ12.064.000771.000
81.STEFANO MN DOO KRALJEVO12.020.0001.749.000
82.MARKO ZORIĆ PR TRGOVINSKO ZANATSKA RADNJA ZORIĆ JEWELIRY KAČAREVO11.835.000437.000
83.MEGAM11.821.0002.303.000
84.NENAD STEVIĆ PR PROIZVODNO TRGOVINSKA ZLATARSKA RADNJA NENAD ČAČAK11.475.0001.293.000
85.TOPALOVIĆ11.251.0001.257.000
86.SAMOSTALNA ZLATARSKO-ZANATSKA RADNJA MARIUS MIROSLAV DOJČINOVIĆ PREDUZETNIK PIROT9.975.000855.000
87.DUŠAN ĐURAN PR, SZTR ĐURAN GOLD ARANĐELOVAC9.849.0001.397.000
88.RUBIN9.814.0002.573.000
89.ŽOZI I ALEKSIĆ DOO LOZNICA9.349.000139.000
90.ZLATARA JOVIŠIĆ9.348.0001.449.000
91.MILOŠ PETROVIĆ PR HOUSE OF GOLD PETROVIĆ9.275.000609.000
92.D.O.O. Kruna 019 Zaječar9.231.000544.000
93.SAMOSTALNO ZANATSKO TRGOVINSKA RADNJA ZLATARA KVIN MILENA RAIČ PR ŠID9.175.0001.793.000
94.MARKO STANIMIROVIĆ PR ZLATARSKA RADNJA MAGIONI NIŠ9.175.000280.000
95.KEŠ EKSPRES DOO NOVI SAD9.131.0001.912.000
96.ZLATNICI SRB DOO BEOGRAD-STARI GRAD9.129.000140.000
97.JELENA SIMONOVIĆ PR ZANATSKA RADNJA GOLDEN SAFIR LOZNICA8.969.000182.000
98.ĆIRIĆ NAKIT I SATOVI8.862.0001.958.000
99.ZANATSKA RADNJA ZLATARA TANASKOVIĆ GORAN TANASKOVIĆ PR BEOGRAD (ZEMUN)8.697.0001.267.000
izvor: CompanyWall, *svi podaci su za 2022. godinu, u dinarima
  • tamara71

    15.11.2023 #1 Author

    Treba ukinuti i porez na srebro, 20% je previse

    Odgovori

  • Milan

    15.11.2023 #2 Author

    Ako se gleda bilo koji period duzi od 10 godina S&P 500 indeks je bolji od zlata…

    Odgovori

  • nata

    15.11.2023 #3 Author

    Treba razmisliti o ovakvom ulaganju

    Odgovori

  • Dux011

    16.11.2023 #4 Author

    Da, treba dobro razmisliti o ovome.

    Odgovori

  • PAVLE-2005

    16.11.2023 #5 Author

    Ulozi ko ima

    Odgovori

  • ZELJKA

    16.11.2023 #6 Author

    Zlato, srebro, dukati!

    Odgovori

  • SHALIMAR

    16.11.2023 #7 Author

    Zlato gubi na vrednosti kada je stabilna situacija u svetu,u suprotnom vrednost radte sto se vidi od pocetka rata u Ukrajini.

    Odgovori

  • Kata

    16.11.2023 #8 Author

    Zlatu ne pada vrednost u poslednje vreme ,tako da je dobra investucija

    Odgovori

    • JEKSICA25

      27.11.2023 #9 Author

      Zlado opstaje u vrednosti,nije lose uplivati u takvu investiciju

      Odgovori

  • BIJUTI27

    18.11.2023 #10 Author

    Porodične firme koje neguju porodičnu tradiciju. Svaka čast

    Odgovori

  • colorida_cielo

    20.11.2023 #11 Author

    Pa zlato se koristi kao glavno pokriće

    Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.