Najveći izvoznik i uvoznik je Austrija

Zemlje EU u 2022. godini proizvele za trećinu više skija i snoubordova

PoslovanjeTurizam

14.3.2024 11:11 Autor: Ljiljana Begović 3

Zemlje EU u 2022. godini proizvele za trećinu više skija i snoubordova Zemlje EU u 2022. godini proizvele za trećinu više skija i snoubordova
Klimatske promene donele su ove zime temperature koje nisu pogodovale skijaškim centrima, ni ljubiteljima zimskih sportova, zbog manjka snega. Kako su iz JP Skijališta... Zemlje EU u 2022. godini proizvele za trećinu više skija i snoubordova

Klimatske promene donele su ove zime temperature koje nisu pogodovale skijaškim centrima, ni ljubiteljima zimskih sportova, zbog manjka snega. Kako su iz JP Skijališta Srbije naveli za Biznis.rs, uprkos nepovoljnim vremenskim uslovima oni su veoma zadovoljni skijaškom sezonom u našoj zemlji, kao i činjenicom da interesovanje skijaša nije jenjavalo od decembra.

Iako je bilo manjka prirodnog snega, temperaturne prilike su bile takve da je od sredine novembra bilo moguće pustiti u rad sisteme za veštačko osnežavanje punim kapacitetom, i oni su radili sve vreme tokom sezone, ističu iz ovog preduzeća.

Ipak, zima sa malo snega uticala je na veliki broj skijaških centara u Evropi. U skijalištu Sankt Corona am Wechsel u Austriji već uklanjaju preostali sneg sa ski staza, kako bi napravili mesta za ljubitelje letnjih sportova.

Projekat TranStat – čiji je suosnivač EU – povezuje devet centara iz Austrije, Slovenije, Italije, Francuske i Švajcarske i već počinje da testira različita rešenja kako bi se poznata skijališta prilagodila klimatskim promenama.

Međutim, kada jer reč o proizvodnji ski opreme, situacija u 2022. godini je premašila sva očekivanja. Zemlje EU su tada proizvele 4,8 miliona pari skija i snouborda, što je povećanje od 37 odsto u poređenju sa 2021. Skoro polovina ovih artikala, odnosno 2,2 miliona (45 odsto), proizvedena je u Austriji.

Pandemija je ozbiljno uticala na skijaške aktivnosti, ali prema analizama – zahvaljujući rastu, proizvodnja u 2022. premašila je nivo pre korona virusa.

Kada je reč o trgovini, oko 2,6 miliona pari skija i snouborda izvezeno je u zemlje koje nisu članice EU, što je povećanje od 13 odsto u odnosu na 2021. godinu (2,3 miliona).

Što se tiče uvoza, uvezeno je 1,8 miliona skija i snouborda, što je više nego duplo u odnosu na prethodne godine kada je rezultat bio 800.000 artikala.

Austrija najveći izvoznik i uvoznik u Evropskoj uniji

U zemljama članicama EU Austrija je bila najveći izvoznik i uvoznik sa 1,2 miliona izvezenih pari skija i snouborda, dok je uvezla 0,7 miliona artikala.

Drugi i treći najveći izvoznici bili su Francuska sa 400.000 i Italija sa 300.000 artikala. Najveći uvoznici od zemalja EU bile su Nemačka i Francuska sa po 300.000 pari skija i snouborda.

Što se tiče izvoza u zemlje koje nisu članice EU, oko dve petine skija i snouborda otišlo je u Sjedinjene Američke Države, odnosno 1,1 milion, ili 42 odsto ukupnog izvoza skija i snouborda van EU. Iza SAD po uvozu van Evrope nalaze se Kanada sa 400.000 ili 16 odsto i Kina sa uvezenih 300.000 komada (13 odsto).

Uvoz iz zemalja koje nisu članice EU potiče uglavnom iz Kine (600.000 ili 34 odsto), Ukrajine (600.000 ili 31 odsto) i Japana (200.000 ili 13 odsto).

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Biznis.rs newsletter

Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

Loading...