Proizvođač video igara kritikuje monopolsku poziciju i visoke naknade IT giganata

Apple i Epic Games prenose svoj sukob i pred regulatorna tela EU

Hi-techLifestyle

17.2.2021 14:12 Autor: Marko Miladinović 0

Apple i Epic Games prenose svoj sukob i pred regulatorna tela EU Apple i Epic Games prenose svoj sukob i pred regulatorna tela EU
Fortnite je online video igra, koju je još 2017. godine lansirao veliki proizvođač Epic Games, na čak devet igračkih platformi. U međuvremenu je postala... Apple i Epic Games prenose svoj sukob i pred regulatorna tela EU

Fortnite je online video igra, koju je još 2017. godine lansirao veliki proizvođač Epic Games, na čak devet igračkih platformi. U međuvremenu je postala kulturološki fenomen, omiljena zabava tinejdžera i svakako veliki izvor prihoda roditeljskoj kompaniji, sa više od 350 miliona igrača koji su prošle godine učestvovali u međusobnim okršajima i usput doplaćivali mnogobrojne pakete opreme.

No, Epic Games je otvoreno kritikovao sistem obračunavanja naknada za svaku finansijsku transakciju igrača na App Store, “prozoru” za kupovinu i igranje igrica na uređajima kompanije Apple i svakako najdominantnijem izvoru zarade na američkom tržištu, kao i na konkurentskoj platformi Play Store, kojom upravlja Google.

Naknade iznose i do 30 procenata od iznosa online transakcije. Osnivač Epic Games Tim Svini (Tim Sweeney) sredinom avgusta prošle godine odlučio je da promeni način naplate za korisnike na iOS i Android operativnim sistemima i doveo u pitanje monopolsku tržišnu poziciju koje kompanije Apple i Google zauzimaju na pomenutim platformama.

Rezultat takve odluke bio je istovremeno izbacivanje igre Fortnite iz App Store i Play Store ponude, što se nije promenilo do danas, a nanelo je ogromnu finansijsku štetu Svinijevoj kompaniji. Epic Games je još tada tužio oba giganta IT industrije pred okružnim sudom Severne Kalifornije, a pošto nije bilo nikakvog novog razvoja događaja, sada je svoju pravnu bitku preneo i na evropski kontinent.

Reuters prenosi Svinijeve reči da ideja tužbe nije da “isključivo snizi iznos provizije već da omogući svim učesnicima na tržištu da organizuju jednaku ponudu, a da o tome ne odlučuje isključivo Apple”, ili u drugom slučaju Google. Naime, procentualni iznos naknade nije jedini predmet sukoba, pokazalo se, već nemogućnost da Epic organizuje sve svoje video igre i dodatne pakete na jednom mestu, što Apple uveliko radi za sopstvene proizvode.

Foto: Pixabay

S druge strane, predstavnici Apple nazivaju Svinijeve komentare “tendencioznim”, dok čekaju da se stvari pomaknu sa nulte tačke na američkom sudu.

Vruć krompir prenet je i u ruke Evropske komisije, to jest njenog tela za zaštitu tržišne konkurencije, a Epic je svoje tužbe podneo i u Velikoj Britaniji i Australiji, mada za razliku od tržišta SAD i EU, u ovim dvema zemljama ne potražuje i finansijsku nadoknadu.

U pozadini čitavog sukoba, Apple ipak tiho unosi izmene u svoju politiku, pa i cenovnik. Pa tako, manjim razvojnim timovima sada obračunava nešto niže provizije, a da stvar bude neverovatnija, svom direktnom protivniku Epic Games omogućiće pristup iOS paltformi preko internet pretraživača Safari.  Zanimljivo je da su, u svetlu čitave situacije, kritike na račun Apple uputili i zvaničnici kompanija Microsoft i Spotify.

Suđenje pred kalifornijskim sudom zakazano je za maj mesec. Apple je za tri godine servisiranja video igre Fortnite na operativnom sistemu iOS zaradio 360 miliona dolara, dok je zarada Epic Games u istom periodu i preko istog sistema dosegla oko 840 miliona.

Kompanija Epic Games nije listirana na berzi, ali se njena vrednost procenjuje na nekoliko milijardi dolara u ovom trenutku. Uprkos gubicima izazvanim sukobima sa Googleom i Appleom, ona predstavlja jednu od unosnijih destinacija za venture investitore, navode analitičari Techcrunch portala.

Nema komentara. Budite prvi koji će ostaviti komentar.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Biznis.rs newsletter

Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

Loading...