Povratak holograma na velika vrata

Da li ćemo uskoro praviti 3D selfije?

Hi-techLifestyle

8.4.2021 10:29 Autor: Marko Miladinović 4

Da li ćemo uskoro praviti 3D selfije? Da li ćemo uskoro praviti 3D selfije?
Novi tehnološki metod pod nazivom tenzorska holografija može da omogući stvaranje holograma u realnom vremenu za primene u virtuelnoj stvarnosti (VR), 3D štampanju, ali... Da li ćemo uskoro praviti 3D selfije?

Novi tehnološki metod pod nazivom tenzorska holografija može da omogući stvaranje holograma u realnom vremenu za primene u virtuelnoj stvarnosti (VR), 3D štampanju, ali i kreiranju medicinskih slika ljudskog tela. Najlepše od svega je što ova tehnologija može da se koristi i preko pametnih telefona.

Uprkos godinama dobrog marketinga, oprema za VR se još nije omasovila u prodaji. Atraktivnost “šetanja” u 3D okruženju često se potire glavoboljom, mučninom, a ponekad i bolom u očima zbog dugotrajnog korišćenja neophodne opreme. Radi se o tome da dok doživljavamo 3D svet, sve vreme u stvari gledamo u dvodimenzionalni displej ispred nas i na taj način varamo mozak, odnosno oči.

Kod holograma, međutim, osećaj trodimenzionalnosti je pravi, to jest naše oči zaista osećaju dubinu, dok se u odnosu na kretanje posmatrača oko holografske slike menja i njena perspektiva.

Istraživači na čuvenom Massachusetts Institute of Technology (MIT) razvili su novi način da gotovo istog trenutka kreiraju hologramsku sliku. Koautor studije objavljene u časopisu Nature Vojček Matušik (Wojciech Matusik) objašnjava da su u kreiranju novog metoda naučnici sa MIT koristili neuralne mreže i mašinsko učenje – dve tehnologije koje su u žiži interesovanja poslednjih godina – kako bi “naučili” kompjuter kako da sam generiše hologramske slike.

Taj specifičan “trening” je prvo podrazumevao kreiranje baze od 4.000 kompujterski generisanih slika, sa preciznim podacima u boji i dubini za svaki pojedinačni piksel u njima. Svaka slika bila je uparena sa korespondirajućim hologramom, kako bi procesor naučio kako ove trodimenzionalne slike treba da izgledaju i najbolje odgovaraju ljudskoj fiziologiji, odnosno prikupljanju informacija čulom vida.

Foto: Pixabay.com

Rezultat je bio fascinantan – računar je bio u stanju da u roku od nekoliko milisekundi “uslika” potpuno novi hologram, a istraživači ovaj proboj nazivaju revolucionarnim, između ostalog i zato što za njeno korišćenje nisu potrebni superkompjuteri.

Vredi napomenuti da su prvi hologrami stvoreni još sredinom dvadesetog veka, uz korišćenje lasera, međutim, pored toga što su bili skupi oni su kreirali isključivo statičnu sliku obasjanog predmeta.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Biznis.rs newsletter

Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

Loading...