Opravdanost realizovanja biznis ideje

Dobar investicioni projekat štiti od pogrešnih ulaganja

InvesticijeNovac

7.7.2021 14:26 Autor: Ljiljana Begović 0

Dobar investicioni projekat štiti od pogrešnih ulaganja Dobar investicioni projekat štiti od pogrešnih ulaganja
U pripremi za realizaciju određenih poslovnih projekata pristupa se izradi različitih vrsta studija. Njihova svrha je da prikažu osnovne elemente nameravanog poduhvata i pruže... Dobar investicioni projekat štiti od pogrešnih ulaganja

U pripremi za realizaciju određenih poslovnih projekata pristupa se izradi različitih vrsta studija. Njihova svrha je da prikažu osnovne elemente nameravanog poduhvata i pruže osnovu za odlučivanje različitim subjektima o učešću u realizaciji programa.

Jedan od takvih pripremnih elaborata je investicioni projekat, koji može da posluži na različite načine i u različite svrhe, kada je reč o realizaciji raznovrsnih ideja.

“Takođe, investicioni projekat predstavlja skup podataka koji investitoru treba da ukažu na isplativost ulaska u određeni investicioni poduhvat. U dokumentu bi trebalo da bude prikazano stanje poslovnog procesa određenog preduzeća i osnovni elementi vezani za određeni poduhvat koji preduzeće želi da realizuje”, kaže za portal Biznis.rs konsultant za strana ulaganja, mr Milan Kovačević.

Svrha investicionog projekata je da pomogne preduzetniku odnosno investitoru da ideju oblikovanu u vidu investiciono-tehničke dokumentcije na nivou idejnog projekta pretvori u stvarnost.

“Investicioni projekat je dokument, vremenski ograničen koji treba da proveri i pokaže opravdanost preduzetničke ideje i da potencijalnim finansijerima omogući uvid u profitabilnost te ideje. Svaki pojedinačni projekat zahteva neku predstudiju, studiju izvodljivosti, da bi se ideja realizovala moraju se predvideti troškovi, napraviti idejni i izvođački projekat, sastaviti svi elementi jedne studije o opravdanosti investiranja i onda odlučiti da se investira, ako je ulaganje opravdano”, objašnjava Kovačević.

Naš sagovornik kaže da je isto tako pametno pratiti dalja dešavanja, ako su se neke pretpostavke koje ste stavili u studiju opravdanosti tog projekta u međuvremenu promenile.

“Ako se desi da na primer pada prodaja ili poskupljuju sirovine, onda treba ponovo preračunati da li vam se to isplati. To je neka uobičajena metodologija koja se kod nas retko kad praktikuje kada je reč o državnim projektima, dok privatni preduzetnici mnogo više vode računa u šta ulažu. Mnogo je lakše napraviti grešku na državnim, velikim projektima, gde dolazi do krupnijih grešaka, nego u industriji i na nekom projektu gde imate znanja u celini”, naglašava Kovačević.

Dokumentacija
Foto: Pexels.com

Investicioni program omogućava da se na objektivan način sagleda opravdanost i mogućnost realizovanja određene biznis ideje, i ukoliko se pokaže sa tehnološkog, ekonomskog i finansijskog aspekta kao opravdana i prihvatljiva, onda treba doneti pozitivnu odluku tj. odobriti potreban iznos finansijskih sredstava i realizovati biznis ideju. Međutim, investicioni projekat može da pokaže da ideju ne treba realizovati ako postoje razlozi kao što je nedostatak kvalitetnih izvora, nepostojanje likvidnih kupaca ili nestabilni uslovi privređivanja.

“Ako na primer hoćete da napravite još jednu proizvodnu liniju, vi tačno znate kako to da se sprovede, jedino može biti kritično da li ćete je moći dovoljno iskoristiti, da li ćete moći da je kasnije prodate. Mnogo je veća šteta što kod nas nema nikakvih ozbiljnih projekata, to se često ni ne radi kod prihvatanja stranih ulaganja ili kod direktnih investicija naše države”, navodi mr Milan Kovačević.

On kaže da je jedan od najkrupnijih primera gde nije urađena ozbiljna investiciona studija projekat “Beograd na vodi”.

“Mi nigde nismo videli opravdanost tog projekta. Poklonjeno je zemljište, osnovano je malo preduzeće sa novčanim ulozima, obećane su blagodeti tog projekta a do sada mi nismo imali nikakvih koristi”, smatra Kovačević.

Investicioni projekat važan za mala preduzeća

Sadržaj investicionog projekata zavisi pre svega od namene elaborata. Treba razlikovati studiju za osnivanje male firme, od elaborata za proširenje proizvodnje postojećeg preduzeća ili elaborat za uvođenje novog proizvoda.

“Kada je reč o najmanjim preduzećima tu je izrada projekta naročito važna. Da se stave na papir sva očekivanja. Jer svuda u svetu mali preduzetnici najteže opstaju. Od deset osnovanih ne preživi ni polovina”, kaže konsultant za strana ulaganja.

Kod investicionog projekta važno je imati neophodna znanja baš za tu studiju.

“Ako će na primer to biti neki ogroman objekat veoma je važno istražiti zemljište, ima li podzemnih voda, kolika je nosivost zemljišta. Kada je reč o biznisu koji će imati dosta koristi od sirovina, onda treba u investicionom projektu istražiti lokaciju koja je za taj projekat najvažnija, da biste imali što manje troškova u nabavci. Takođe, u tom slučaju treba voditi računa o tome koliko košta zemljište. Da li ćete tražiti lokaciju sa skupljim ili jeftinijim zemljištem. To su osnovni aspekti svakog investicionog projekta. Svakako tehnološki uslovi moraju biti zadovoljeni i uklopljeni tako da možete znati da li ćete u projekat investirati ili ne”, zaključuje Milan Kovačević.

Nema komentara. Budite prvi koji će ostaviti komentar.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Biznis.rs newsletter

Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

Loading...