KREDITNI REJTING BIH „B3“, OCENILA AGENCIJA MOODY’S Stabilni izgledi u narednih 12 do 18 meseci

BankeNovacRegionVesti

22.8.2020 14:05 Autor: Redakcija Biznis.rs 0

KREDITNI REJTING BIH „B3“, OCENILA AGENCIJA MOODY’S Stabilni izgledi u narednih 12 do 18 meseci KREDITNI REJTING BIH „B3“, OCENILA AGENCIJA MOODY’S Stabilni izgledi u narednih 12 do 18 meseci
Kreditni rejting Bosne i Hercegovine, je B3 sa stabilnim izgledima, potvrdila je Međunarodna rejting agencija Moody’s Investor Service. U obrazloženju odluke analitičari agencije “Moody’s”... KREDITNI REJTING BIH „B3“, OCENILA AGENCIJA MOODY’S Stabilni izgledi u narednih 12 do 18 meseci

Kreditni rejting Bosne i Hercegovine, je B3 sa stabilnim izgledima, potvrdila je Međunarodna rejting agencija Moody’s Investor Service.

U obrazloženju odluke analitičari agencije “Moody’s” navode sledeće ključne faktore ocenjivanja: stalni strukturalni izazovi i dalje utiču na srednjoročne izglede rasta u BiH, ograničavajući ekonomsku snagu zemlj, umereni nivoi duga i fiskalno ograničavanje poslednjih godina pružaju fiskalni prostor da odgovore na ekonomske šokove poput pandemije korona virusa, slabe institucije delom odražavaju složen sistem upravljanja i podele političkog okruženja, koje i dalje ometaju efikasno donošenje politika, saopštila je Centralna banka BiH.

Analitičari agencije Moody’s očekuju da će na ekonomiju ove godine znatno uticati pandemija korona virusa zbog obuzdavanja širenja virusa, pada trgovine i smanjenja novčanih doznaka. Uticaj je, takođe, prisutan i u oblasti turizma.

U izveštaju ove agencije navodi se da se za Bosnu i Hercegovinu ove godine predviđa pad realnog BDP za 5,5 odsto, nakon što je u 2019. godini zabeležio rast od 2,9 odsto, kao i da će u 2021. godini rast realnog BDP iznositi 3,5 procenata.

Analitičari, dalje, navode da je proteklih godina BiH očuvala oprezan fiskalni stav, beležeći od 2016. godine manji budžetski višak, koji se uglavnom odražava u održivom rastu indirektnih poreza, ali takođe i u suzdržavanju od trošenja.

Moody’s očekuje da će ove godine BiH zabeležiti fiskalni deficit od 4,6 odsto BDP u odnosu na 2,2 procenta viška koji je zabeležen 2019. godine. Pogoršanje odražava uticaj ekonomskih kontrakcija na prihodovnoj strani i fiskalnih mera koje su vlasti usvojile kako bi ublažile uticaj korona virusa u odnosu na rashode.

Treći faktor koji je uticao na potvrdu kreditnog rejtinga BiH zasnovan je na institucionalnim ograničenjima. Složen sistem upravljanja i podele u političkom okruženju ometaju efiksano donošenje odluka. U isto vreme, kako navodi Moody’s, aranžman valutnog odbora osigurava efikasno sidro za makroekonomsku stabilnost i uživa visok nivo kredibiliteta. Moody’s očekuje da BiH ostane posvećena i dosledna u sprovođenju valutnog odbora, pri čemu bi bilo kakve intervencije u pogledu valutnog odbora potkopale ovaj aranžman i potencijalno ugrozile buduću pomoć Međunarodnog monetarnog fonda (MMF).

Stabilni izgledi kreditnog rejtinga BiH odražavaju očekivanja analitičara agencije Moody’s da će kreditni rejting zemlje ostati isti u narednih 12 do 18 meseci, uprkos očekivanom ekonomskom i fiskalnom pogoršanju usled pandemije korona virusa. Moody’s očekuje da će likvidnost i spoljni rizici uveliko biti ublaženi podrškom međunarodnih finansijskih institucija, naročito MMF i Evropske unije (EU).

Prema navodima analitičara, kreditni rejting može biti povećan ukoliko dođe do implementacije reformi koje bi ojačale upravljanje zemljom i rešavanje dugogodišnjih strukturalnih ekonomskih izazova koji povećavaju srednjoročne izglede za rast. Tome bi doprinela i kontuinuirana saradnja sa MMF i EU. S druge strane, analitičari upozoravaju da do smanjenja kreditnog rejtinga može doći u slučaju fiskalnog pogoršanja, povećanja rizika likvidnosti, kao i u slučaju zastoja ili odstupanja od reformske agende, uključujući i snažnu integraciju Bosne i Hercegovine u EU, saopštila je Centralna banka BiH.

Nema komentara. Budite prvi koji će ostaviti komentar.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Biznis.rs newsletter

Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

Loading...