dobri rezultati ostvareni na tržištima srbije, austrije i crne gore

Perutnina Ptuj prošle godine sa skoro 50 odsto većom dobiti

EUNovacRegion

7.9.2023 09:59 Autor: Redakcija Biznis.rs 3

Perutnina Ptuj prošle godine sa skoro 50 odsto većom dobiti Perutnina Ptuj prošle godine sa skoro 50 odsto većom dobiti
Grupa Perutnina Ptuj je prošle godine zabeležila 441 milion evra prihoda od prodaje, što je skoro 30 odsto više nego godinu ranije. Ukupno su... Perutnina Ptuj prošle godine sa skoro 50 odsto većom dobiti

Grupa Perutnina Ptuj je prošle godine zabeležila 441 milion evra prihoda od prodaje, što je skoro 30 odsto više nego godinu ranije.

Ukupno su proizveli i prodali više od 121.000 tona mesa i mesnih prerađevina, što predstavlja rast od osam odsto, a godinu su završili sa dobrih 45 miliona evra neto dobiti, što je skoro 50 odsto više nego 2021. godine.

Kako je u godišnjem izveštaju objasnio Enver Šišić, predsednik Uprave Ptujske grupe sa više od 4.200 zaposlenih u Sloveniji, Srbiji, Bosni i Hercegovini i Hrvatskoj, povećanje prodaje je najvećim delom rezultat veće prodaje, obima u Srbiji, Austriji i Crnoj Gori, pri čemu je prodaja živinskih proizvoda porasla za dobrih sedam odsto i premašila 43.000 tona, piše SEEbiz.

Na nivou slovenačke matične kompanije sa oko 2.000 zaposlenih, prihodi Perutnine u prošloj godini porasli su za 23 odsto na 227 miliona evra zahvaljujući višim prodajnim cenama za prodaju osnovnog programa. Ukupno su prodali skoro 56.000 tona mesa i mesnih prerađevina, što je otprilike isto kao i prethodne godine. Neto dobit je u prošloj godini porasla za 47 odsto i iznosila je 22,7 miliona evra.

PERUTNINA PTUJ d.o.o.

Potrčeva cesta 10, 2250 Ptuj , Slovenija

Poslovni prihodi (EUR):
190.540.000,00 (2022)
Broj zaposlenih:
1.955 (2022)

Inače, grupa Perutnina je u 2022. godini ostvarila čak 74 odsto prodaje na inostranim tržištima, najviše u Hrvatskoj, BiH i Srbiji, gde posluju njihove zavisne kompanije. Na sva tri navedena tržišta u strukturi je povećano i učešće prodaje unutar grupe. Od tržišta na kojima grupa nema svoje kompanije, najviše su prodali u Švajcarskoj i na Kosovu.

Prošle godine su nastavili sa intenzivnim investicionim ciklusom, pri čemu su za ovu namenu izdvojili 56 miliona evra, što je čak 140 odsto više nego godinu ranije, uglavnom za dodatna ulaganja u proizvodnju i klanice na hrvatskom i srpskom tržištu.

Prošle godine u Srbiji je otvoren drugi kompleks novih modernih farmi kapaciteta dva miliona pilića godišnje, dok ove godine planiramo još dve. U Bosni i Hercegovini je završena investicija u povećanje kapaciteta klanice i automatizaciju klanice, a krenuli smo sa ulaganjem u novo mrestilište i proširenje prerade za proizvodnju kobasica.

U Hrvatskoj su započeli sa posebno značajnim ulaganjem u povećanje kapaciteta silosa i sušara, kao i u povećanje baze primarne proizvodnje, klaničkih kapaciteta i modernizaciju proizvodnje, te u solarne elektrane. Trenutno je u fazi projektovanja centralna investicija dogradnje klanice u Ptuju. Reč je o višemilionskoj investiciji koja ne podrazumeva samo modernizaciju proizvodnih linija i opreme, već podrazumeva i kompletnu obnovu tehnološke opreme.

Inače, početkom ove godine sadašnje rukovodstvo grupacije završilo je svoj prvi četvorogodišnji mandat, a Šišić napominje da nijedna poslovna godina u mandatu nije prošla bez ekstremnih i dinamičnih promena i navodi sve od pokretanje najvećeg investicionog ciklusa kompanije u 2019. godini, do epidemije globalnih razmera 2020. i 2021. godine, do istorijske volatilnosti u cenama energije i strateških sirovina u 2022. godini.

Prošle godine na troškovnu stranu poslovanja značajno je uticalo značajno povećanje cena energenata i strateških sirovina (pšenica, kukuruz, soja, ulje), pomoćnog materijala i usluga, kao i zarada. Iznos ovog drugog je u 2022. povećan za pet miliona evra, što je najveći godišnji porast u istoriji kompanije, a nešto slično planiramo i ove godine.

Uprkos izazovnim uslovima, menadžment Perutnine ove godine očekuje nastavak rasta u svim poslovnim oblastima i regionima. To im je cilj i u novom mandatu, jer do kraja žele da pređu magičnu granicu od 200.000 tona godišnje proizvodnje i prodaje mesa i proizvoda.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Biznis.rs newsletter

Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

Loading...