Zadovoljstvo tržišta posle niskih očekivanja

Slabije poslovanje američkih banaka u prvom kvartalu

AnalizaBankeNovacPoslovanjeU fokusu

16.4.2022 17:04 Autor: Vladimir Jokanović 17

Slabije poslovanje američkih banaka u prvom kvartalu Slabije poslovanje američkih banaka u prvom kvartalu
Neizvesnost i rizici koji nisu samo finansijski ključni su razlozi lošije zarade najvećih američkih banaka u prvom kvartalu ove godine, ocenio je za Biznis.rs... Slabije poslovanje američkih banaka u prvom kvartalu

Neizvesnost i rizici koji nisu samo finansijski ključni su razlozi lošije zarade najvećih američkih banaka u prvom kvartalu ove godine, ocenio je za Biznis.rs profesor Beogradske bankarske akademije Zoran Grubišić.

Banka JP Morgan zaradila je 42 odsto manje nego u prvom kvartalu prošle godine, odnosno profitirala je 8,3 milijarde dolara manje. Goldman Sachs je prihodovao nepunih 13 milijardi dolara u odnosu na prošlogodišnjih 17,7. Zarada Citigroup pala je za 46 odsto ili 4,3 u milijardama dolara.

„Svi su oprezniji. Rizik je porastao. Porasle su i kamate, iako ne mnogo do sada, ali to je ipak nagovestilo restriktivniju monetarnu politiku“, kaže profesor Grubišić, dodajući da skuplji krediti i slabija ulaganja usporavaju privredu i povećavaju rizik od recesije.

Svoju ocenu prvog kvartala u pismu svojim klijentima dao je izvršni direktor banke JP Morgan Džejmi Dajmon (Jamie Dimon).

„Suočavamo se sa izazovima na svakom koraku, pandemijom, vladinim akcijama bez presedana, snažnim oporavkom posle oštre i duge globalne recesije, visoko polarizovanim izborima u SAD, rastućom inflacijom, ratom u Ukrajini i dramatičnim ekonomskim sankcijama Rusiji“, naveo je Dajmon, prenosi Yahoo Finance.

Jamie Dimon / Foto: Wikimedia Commons

Profesor Piter Kohan (Peter Cohan) ocenio je da razočaravajući rezultati JP Morgana odražavaju odsustvo ekonomskih podsticaja vlade u prvom kvartalu, za razliku od prošle godine. „Dejmonovi komentari o političkim i ekonomskim previranjima sa kojima se suočavamo deluju mi razumno“, naveo je Kohan.

Profesor Zoran Grubišić naveo je da, uzimajući u obzir neizvesnost i sve postojeće faktore rizika, „ne treba očekivati ekspanziju u američkoj ekonomiji“ ukoliko se recesioni trend bude nastavio. Prema njegovim rečima, američkoj privredi preti stagflacija.

„Istovremena inflacija i recesija. To se već događalo u SAD tokom 70-ih i 80-ih godina“, podseća Grubišić.

Da bi redukovala rizike poslovanja banka Citigroup smanjila je ove godine svoju izloženost Rusiji za dve milijarde dolara, čime je ublažila očekivani gubitak sa pet na tri milijarde. Ključni faktori pada prihoda banke jesu za 43 odsto manje investicionog bankarstva i za 78 odsto manje prihoda od preuzimanja kapitala.

Prognoze analitičara uoči objavljivanja poslovnih rezultata velikih banaka u prvom tromesečju nagoveštavale su još slabiju zaradu. Tako je Goldman Sachs zaradio milijardu više nego što je prognozirano, a isto toliko i Citigroup. Funkcija niskih očekivanja je da izazove povoljnu reakciju tržišta, što se i dogodilo, navodi Nasdaq.

Osim izloženosti Citigroup Rusiji, ostali rezultati su bili u skladu sa trendovima iz drugih izveštaja. Pad prihoda od trgovanja koji je manji od očekivanog, posebno od investicionog bankarstva i za instrumente sa fiksnim prihodom, važi za Citigroup, JP Morgan i Goldman Sachs.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Biznis.rs newsletter

Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

Loading...