VELIKI EKONOMSKI PAD I NEIZVESNOST U SAD Americi je potrebna potrošnja, tvrdi prvi čovek FED

BankeNovacSvetVesti

17.6.2020 11:53 Autor: Vladimir Jokanović 0

VELIKI EKONOMSKI PAD I NEIZVESNOST U SAD Americi je potrebna potrošnja, tvrdi prvi čovek FED VELIKI EKONOMSKI PAD I NEIZVESNOST U SAD Americi je potrebna potrošnja, tvrdi prvi čovek FED
Predsedavajući američkih Federalnih rezervi Džerom Pauel (Jerome Powell) rekao je u Senatu da se ekonomija SAD suočava sa dubokim padom i sa „značajnom neizvesnošću“... VELIKI EKONOMSKI PAD I NEIZVESNOST U SAD Americi je potrebna potrošnja, tvrdi prvi čovek FED

Predsedavajući američkih Federalnih rezervi Džerom Pauel (Jerome Powell) rekao je u Senatu da se ekonomija SAD suočava sa dubokim padom i sa „značajnom neizvesnošću“ u pogledu vremena i snage oporavka. Iako najsvežiji podaci svedoče o padu nezaposlenosti i rastu maloprodaje u maju, on je nagovestio da će biti potrebni dodatni fiskalni stimulansi za ekonomski oporavak. Pauel je upozorio da što duže traje recesija, to će biti veća šteta za tržište rada i preduzeća.

Pauel je u pripremljenom izlaganju pred svedočenje u Kongresu u sredu, naglasio da je FED posvećen korišćenju svih svojih finansijskih alata kako bi ublažio štetu izazvanu pandemijom korona virusa. On je dodao da, sve dok javnost ne bude uverena da je bolest savladana „potpuni oporavak nije verovatan“, prenosi CBS.

Predsednik američke centralne banke upozorio je da bi produženi ekonomski pad mogao da nanese veliku štetu, posebno radnicima sa malim primanjima koji su najteže pogođeni krizom. „Što duže pad bude trajao, veći je potencijal za dugotrajnu štetu od trajnog gubitka posla ili gašenja radnog mesta. Dugi periodi nezaposlenosti mogu da naruše veštine radnika i umanje njihove izglede za posao“, rekao je Pauel u Senatu, dan uoči obraćanja u Kongresu.

Prema njegovim rečima, pandemija predstavlja „akutni rizik“ za mala preduzeća. „Ako malo ili srednje preduzeće postane nesolventno, jer se privreda oporavlja presporo izgubićemo više od tog biznisa. Ova preduzeća su srce naše ekonomije i često predstavljaju rad generacija“, naveo je Pauel.

Obraćajući se senatorima, on je istakao da je FED posvećen „korišćenju čitavog spektra svojih alata za podršku ekonomiji“, kao i da pomaže da oporavak iz ovog teškog perioda bude još snažniji. FED je u martu snizio svoju referentnu kamatnu stopu na rekordno nisku vrednost, blizu nule. Prošle nedelje produžio je primenu te stope i signalizirao da bi ona mogla da se primenjuje do 2022. godine.

Govoreći o stanju američkog budžeta, on je ocenio da je ono problematično, zbog sve većeg državnog duga. „Federalni budžet SAD već godinama je na neodrživom putu. Vremenom će buduće generacije, naša deca i unuci, svoj poreski dolar trošiti na servisiranje duga koji smo napravili da bismo kupili stvari koje smo želeli kada smo bili u prilici da odlučujemo“, kazao je Pauel.

On je naglasio da svaka generacija ima pravo da potroši novac kako želi i na stvari za koje misli da su joj potrebne, ali bi za njih trebalo da plati, a ne da račune prosleđuje (svojoj) deci, rekao je Pauel, prenosi Washington Times. SAD, kako je istakao Pauel, imaju puno mogućnosti zaduživanja, ali „moraju se vratiti na održiv put“, a vreme da se radi na tome je kada je ekonomija jaka, a nezaposlenost mala. On je ocenio da su takvi uslovi postojali pre pandemije.

Ipak, kako je rekao Pauel, Americi je potrebna potrošnja, jer ona omogućava bolju ekonomiju i napredovanje, što bi verovatno pomoglo u servisiranju dugova. Kongres je tokom proteklih meseci odobrio 3.000 milijardi dolara za potrebe reagovanja na krizu izazvanu pandemijom, a Pauel je nagovestio da „postoji osnovana verovatnoća da će biti potrebno još“ novca.

Prema najsvežijim podacima Ministarstva trgovine SAD maloprodaja i prehrambene usluge porasle su u maju za 17,7 odsto nakon što su mnoge prodavnice ponovo otvorene. Ministrastvo rada saopštilo je da se u maju 2,7 miliona privremeno otpuštenih Amerikanaca vratilo na posao. Stopa nezaposlenosti pala je na 13,3 odsto.  

Ministarstvo finansija SAD izvestilo je ranije ovog meseca da je potrošnja u vezi sa epidemijom korona virusa u zemlju ublažila rekordni deficit od 1.880 milijardi dolara u prvih osam meseci tekuće fiskalne godine. Istovremeno, nacionalni dug SAD prevršio je sumu od 26.000 milijardi dolara.  

Nema komentara. Budite prvi koji će ostaviti komentar.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Biznis.rs newsletter

Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

Loading...