Uvoznici često nisu svesni da su u prekršaju

Milionske kazne za nepodnošenje izveštaja do 31. marta o posebnim tokovima otpada

AnalizaPoslovanjePreduzetnikU fokusu

22.3.2022 15:41 Autor: Ljiljana Begović 13

Milionske kazne za nepodnošenje izveštaja do 31. marta o posebnim tokovima otpada Milionske kazne za nepodnošenje izveštaja do 31. marta o posebnim tokovima otpada
Pravna lica su u obavezi da do 31. marta podnesu izveštaj za proizvode koji nakon upotrebe postaju posebni tokovi otpada i za njih se... Milionske kazne za nepodnošenje izveštaja do 31. marta o posebnim tokovima otpada

Pravna lica su u obavezi da do 31. marta podnesu izveštaj za proizvode koji nakon upotrebe postaju posebni tokovi otpada i za njih se plaća posebna naknada.

Evidencija i izveštavanje treba da pokažu koji otpad gde nastaje, gde završava i kako se njim postupa, u cilju sprečavanja neadekvatnog odlaganja otpada i zagađivanja životne sredine.

U zavisnosti od proizvoda razlikuju se i naknade, pa je tako, na primer, i u slučaju uvezene, proizvedene ili protektirane gume od motornih vozila (automobila, autobusa, kamiona, motorcikala i dr.), poljoprivrednih i građevinskih mašina, prikolica, letelica, vučenih mašina, drugih mašina i uređaja, i ostalih sličnih proizvoda od gume, u iznosu od 20.433 dinara po toni.

Većina proizvođaća je upoznata sa ovim propisom i uglavnom ima službe ili stručne saradnike koji ovu regulativu prate i ispunjavaju. Problem nastaje kod uvoznika koji često nisu upoznati sa ovom obavezom (pogotovo kad se uvoze razne vrste roba, pa neke potpadaju, a neke ne pod ovaj propis) pa uvezu robu, plate sve carinske dažbine (carina, špediter, pdv, itd.), neometano je puste u promet, da bi posle više meseci dopisom od Agencije za zaštitu životne sredine bili obavešteni da su u prekršaju za koji nisu ni znali.

Kazne za nepoštovanje Uredbe

  • Od 500.000 do 1.000.000 dinara za pravno lice
  • Od 25.000 do 50.000 dinara za odgovorno lice u pravnom licu
  • Od 250.000 do 500.000 dinara za preduzetnike

“Da bi dobili obračun šta je to što treba da plate, upućuju se na komplikovanu proceduru podnošenja izveštaja Agenciji za Zaštitu životne sredine koja predstavlja nepotrebno administrativno i finansijsko opterećenje jer Agencija već ima podatke od carine. Zato smatramo da ne postoji logičan razlog zašto se obračun naknade uslovljava dostavljanjem izveštaja sa podacima koje Agencija već poseduje. Ukoliko privrednici ne dostave podatke Agencija im pokreće prekršajne prijave koje ih mogu izložiti visokim kaznama, čak i kad je naknada koja je trebalo da se plati svega nekoliko hiljada dinara”, objašnjavaju predstavnici udruženja “Zaštitnik privrednika i preduzetnika Srbije”, koji su ukazali da se na ovaj način krši princip ekonomičnosti i Zakon o opštem upravnom postupku.

Udruženje je povodom ovog problema podnelo inicijativu nadležnom ministarstvu za izmenu ove, kako kažu, neefikasne i štetne procedure. Njihov predlog rešenja podrazumeva da se privrednicima obračun naknade vrši na carini (kao što je slučaj za fizička lica) ili da im ga Agencija šalje na osnovu podataka koje već ima sa carine, uz rok za primedbe ukoliko ima neslaganja.

“Mi smo anketirali mnoge firme i uskoro ćemo objaviti rezultate ankete koji se svode na to da bi u jednostavnoj proceduri uvoznici platili tu naknadu, i da im nije jasno zašto im Agencija traži podatke koji su utvrđeni na carini i šta je onda njena uloga za koju je plaćamo iz budžeta. Stav većine je i da sve ekološke naknade treba da imaju namenski karakter, što trenutno nije slučaj”, ističu iz Udruženja.

Takođe, veliki problem predstavlja i to što SEPA javno objavljuje izveštaj sa imenima firmi koje su u navodnom prekršaju, čime, prema rečima naših sagovornika, one postaju etiketirane.

Prema objavljem spisku Agencije za 2021. godinu, čak 12.336 subjekata se nalazi na spisku onih koji nisu dostavili izveštaje.

“Ukazali smo i na nezakonitost objavljivanja javnog spiska firmi jer se na taj način krši pretpostavka nevinosti i čini šteta ugledu privrednih subjekata. Stava smo da ovakve procedure urušavaju i napore za borbu protiv sive ekonomije jer se šalje poruka da je mnogo isplativije raditi na crno, švercovati robu i plasirati je nelegalno jer u tom slučaju Agencija nereaguje na činjenicu da je došlo do plasmana robe koja će postati otpad”, smatraju predstavnici Udruženja.

  • TATJANA

    22.3.2022 #1 Author

    Propisi zaista treba da definisu precizno sve promene i obaveze za one na koje se odnose,

    Odgovori

    • DANIJELA

      22.3.2022 #2 Author

      Bas tako. Naravno, rokovi se moraju postovati i treba da vaze za sve.

      Odgovori

  • SANJA

    22.3.2022 #3 Author

    Sta se mora nije tesko

    Odgovori

  • Milovan94

    22.3.2022 #4 Author

    Samo treba dobro kažnjavati one koji ne poštuju propise.

    Odgovori

  • IVAN

    22.3.2022 #5 Author

    Samo po đžepu

    Odgovori

  • BRANA19

    23.3.2022 #6 Author

    Propisi trebaju biti jednaki za sve…

    Odgovori

  • SNEZANA

    23.3.2022 #7 Author

    Rokovi su tu da bi se postovali.

    Odgovori

  • Anna

    23.3.2022 #8 Author

    Kao i u mnogim drugim sferama života ni ovde nisu jasno definisana pravila po kojima se postupa. Zakon mora biti jasan i koncizan a svi na koje se zakon odnosi informisani o istom.

    Odgovori

  • NINO

    23.3.2022 #9 Author

    Mnogi ovo nece ispostovati. Ne vazi ovo za monopoliste, niko njima nista ne moze da naredi i da postavi rok.

    Odgovori

  • MIŠKOVIĆ

    23.3.2022 #10 Author

    naravno ovo treba strogo da se poštuje, otpad svakako zagađuje prirodu posebno posebni opasni i zato treba strogu evidenciju voditi

    Odgovori

  • NATI29

    25.3.2022 #11 Author

    Ipak se neki zakoni moraju postoa

    Odgovori

  • LUKA

    25.3.2022 #12 Author

    Tako I treba zakon se mora postovati

    Odgovori

  • FRUIT04

    27.3.2022 #13 Author

    I za vecinu situacija se ceka poslednji minut

    Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Biznis.rs newsletter

Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

Loading...