NAZIRE SE KRAJ SIVE EKONOMIJE Ostvareno više od 70 odsto plana borbe protiv nelegalnog poslovanja

PoreziPoslovanjePreduzetnik

21.12.2020 15:36 Autor: Ljiljana Begović 1

NAZIRE SE KRAJ SIVE EKONOMIJE Ostvareno više od 70 odsto plana borbe protiv nelegalnog poslovanja NAZIRE SE KRAJ SIVE EKONOMIJE Ostvareno više od 70 odsto plana borbe protiv nelegalnog poslovanja
Od 36 mera i 153 aktivnosti koji je predviđao Nacionalni plan borbe protiv sive ekonomije, u celosti ili delimično ispunjeno je više od 70... NAZIRE SE KRAJ SIVE EKONOMIJE Ostvareno više od 70 odsto plana borbe protiv nelegalnog poslovanja

Od 36 mera i 153 aktivnosti koji je predviđao Nacionalni plan borbe protiv sive ekonomije, u celosti ili delimično ispunjeno je više od 70 odsto, saopštio je NALED.

Trajanje petogodišnje strategije Vlade Srbije ističe ove godine, a potpredsednik NALED Saveza za fer konkurenciju Igor Lončarević rekao je da se među ključnim rezultatima izdvajaju novi digitalni servisi za privredu.

Reforma sezonskog zapošljavanja u poljoprivredi prevela je 44.000 sezonaca u legalne tokove, online kalkulator paušalnog poreza doneo je predvidivost za 100.000 paušalaca, dok je e-Inspektor umrežio 36 republičkih inspekcija, a građani i privreda dobili su jedinstveni kontakt centar za inspekcije.

Kada je reč o podsticajnim merama, Lončar je naveo da se izdvaja poresko oslobođenje početnika u poslovanju Startuj legalno, koje je u 2019. motivisala 811 mladih i nezaposlenih da otpočnu svoj biznis, pre svega u sektoru trgovine i prerađivačkoj industriji uz prosečne uštede od 149.000 dinara za svakog zaposlenog.

Građevinski radovi
Foto: Tanjug

Na online Završnoj konferenciji projekta „Podrška Vladi Srbije u suzbijanju sive ekonomije 2018-20“, Lončarević je naveo da je u fokusu Vlade mera koja se odnosi na preduzetnike koji se bave inovacionom delatnošću, uz veći limit poreskog oslobođenja tokom prve tri godine poslovanja.

Preporuka NALED je da se ova mera proširi i na određene kategorije preduzetnika paušalaca.

Među edukativnim merema, Lončarević ističe nagradnu igru „Uzmi račun i pobedi“ za koju kaze da je tokom tri ciklusa uključila 41 odsto stanovnika u borbu protiv sive ekonomije, koji su poslali više od 200 miliona računa. Preporuka je da naredna nagradna igra bude elektronska.

Prodavnica
Foto: Unsplash.com

Digitalna fiskalizacija i e-faktura

U narednim godinama, kaže, nekoliko prioritetnih mera iz Nacionalnog programa koje su započete i tek treba da budu završene u narednim godinama, jesu uvođenje digitalne fiskalizacije i sistema e-Faktura, ili proširenje sistema za elektronsko angažovanje sezonskih radnika.

NALED predlaže da novi Nacionalni program borbe protiv sive ekonomije uključi mere kojima se podstiče i olakšava legalno poslovanje i zapošljavanje, osigurava sankcionisanje onih koji posluju nelegalno, kao i edukativne mere kojima se povećava poreska disciplina, ali i transparentnost trošenja poreskih prihoda.

Lončarević je naveo da ključne mere ostaju smanjenje poreskog opterećenja rada i ukidanje parafiskala, automatizacija obračuna i online plaćanje poreza, pojednostavljivanje registracije preduzeća i prijave radnika.

Rad u fabrici
Foto: Tanjug

NALED smatra da je potrebno da se na bolji način regulišu novi, fleksibilni oblici radnog angažovanja kao što je rad od kuće putem online platformi, ili sa delimičnim radnim vremenom, što se pokazalo posebno važno u doba pandemije.

Lončarević navodi da ostaje preporuka da se uspostavi javni elektronski registar neporeskih nameta, kako bi svi znali šta i kome plaćaju od taksi i naknada.

Potpredsednik NALED Saveza za fer konkurencijuje zahvalio je Vladi Srbije na saradnji i nastojanju da se dobar deo od sedam milijardi evra, za koje se procenjuje da se obrću u sivoj ekonomiji svake godine, vrati u legalne tokove i uloži u zdravstvo, obrazovanje, infrastrukturu i podsticanje ekonomskog rasta.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Biznis.rs newsletter

Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

Loading...