INVESTICIJE NAŠE NASUŠNE Dobre i loše strane stranih direktnih investicija

AnalizaU fokusu

16.11.2020 13:24 Autor: Redakcija Biznis.rs 0

INVESTICIJE NAŠE NASUŠNE Dobre i loše strane stranih direktnih investicija INVESTICIJE NAŠE NASUŠNE Dobre i loše strane stranih direktnih investicija
Podatak koji je nedavno izneo predsednik Srbije Aleksandar Vučić da će do kraja godine nivo stranih investicija u Srbiji premašiti dve milijarde evra, i... INVESTICIJE NAŠE NASUŠNE Dobre i loše strane stranih direktnih investicija

Podatak koji je nedavno izneo predsednik Srbije Aleksandar Vučić da će do kraja godine nivo stranih investicija u Srbiji premašiti dve milijarde evra, i da će naša zemlja privući oko 60 odsto ukupnih stranih investicija u regionu Zapadnog Balkana, pokazuje da je Srbija i pored korona krize ostala ključna investiciona destinacija u regionu.

Proteklih nekoliko godina Srbija je bila rekorder u privlačenju stranih investicija, ne samo u regionu, već i šire, i one su bez sumnje predstavljale jedan od ključnih elemanata ubrzanog privrednog rasta, ali i smanjenja nezaposlenosti, povećanja izvoza i balansiranog platnog bilansa zemlje.

Pozitivni uticaji stranih direktnih investicija

Globalne analize međunarodnih institucija, poput OECD, koja se navodi u najnovijem broju biltena “Mesečne analize i trendovi”, ukazuju da strane direktne investicije (SDI) dovode do prelivanja tehnologija, jer multinacionalne kompanije zajedno sa svojim investicijama uglavnom donose i nove tehnologije, što može da doprinese tehnološkom napretku zemlje u koju investicija dolazi.

Činjenica je i da strani investitori uglavnom rade na unapređenju osposobljenosti radne snage, kroz različite obuke, ali i kroz jačanje upravljanja i menadžmenta u kompanijama. Sigurno je i da strane investicije doprinose povećanju konkurencije i jačanju konkurentnijeg poslovnog okruženja, što realno doprinosi većoj produktivnosti, nižim cenama, ali i racionalnijem korišćenju raspoloživih resursa.

Evri
Foto: Pixabay.com

Isto tako, nesumnjivo je da strane direktne investicije predstavljaju povoljniju alternativu za finansiranje deficita tekućeg platnog bilansa, u poređenju sa zaduživanjem u inostranstvu. Takođe, nema sumnje da strane investicije doprinose i boljoj integraciji ekonomije zemlje domaćina u međunarodnu trgovinu i poboljšanje salda spoljnotrgovinske razmene, kroz povećanje izvoza.

Vidljivi su i direktni i indirektni pozitivni efekti SDI na zapošljavanje, kroz povećanje broja novih radnih mesta kako u samim novim fabrikama, tako i kod lokalnih dobavljača tih kompanija.

Kada govorimo o preuzetim kompanijama od strane stranih partnera, vidljivo je da to skoro po pravilu dovodi do unapređenja razvoja preduzeća, kroz unapređenje organizacije poslovanja, korporativnog upravljanja, ali i tehničkih unapređenja u proizvodnji.

Negativni efekti stranih direktnih investicija

Kada se govori o negativnim efektima stranih direktnih investicija, nezaobilazni efekat je repatrijacija odnosno povraćaj dobiti u matične države investitora. To je logična posledica činjenice da je motiv stranih investitora da ostvaruju profit od svojih investicija i da ga plasiraju na način koji im odgovara.

Pozitivan element može da predstavlja činjenica da strani investitori ponekad reinvestiraju svoju dobit u proširivanje kapaciteta ili nove investicije u zemlji domaćinu.

Naravno, ne treba zaboraviti da velike kompanije dosta uvoze repromaterijala za svoje fabrike, tako da to može posredno imati negativan uticaj na saldo spoljne trgovine. Ipak, taj povećani uvoz se uglavnom pretvori i u povećani izvoz, koji često nadmaši trošak uvoza repromaterijala.

Fabrika automobila
Foto: Tanjug/AP

U nerazvijenim ekonomijama često se ukazuje i na povećanu konkurenciju koju donose strani investitori u odnosu na nekonkurentne domaće firme.
To kao posledicu može imati i negativan uticaj na broj zaposlenih u tim nekonkurentnim domaćim firmama, što može umanjiti pozitivan efekat na zaposlenost koji imaju strane direktne investicije.

Često se pominje i činjenica da strani investitori na strano tržište često izvoze tzv. “prljave tehnologije”, koje imaju negativan uticaj na životnu sredinu, posebno u teškoj industriji. Protivnici SDI često ukazuju da mnogo stranih investicija stvaraju opasnost od gubljenja tzv.”ekonomskog suvereniteta”, koji kasnije može da utiče i na ograničavanje političkog suvereniteta, posebno kada je reč o malim ili nerazvijenim državama.
Naravno, ne treba zaboraviti da SDI mogu dovesti i do pogoršanja uslova rada. Posebno se ukazuje na fenomen tzv. “trke ka dnu” kada vlade zemalja minimalizuju sprovođenje propisa o uslovima rada kako bi privukle nove investitore, što može dovesti do pogoršanja uslova rada u kompanijama u stranom vlasništvu.

U svakom slučaju Studija OECD o stranim direktnim investicijama nameće zaključak da su ekonomske koristi od SDI stvarne, ali da one ne nastaju automatski. Neto koristi od SDI variraju u zavisnosti od zemlje domaćina i uslova. Da bi se ostvarile maksimalne koristi od prisustva stranih preduzeća, najvažnije je povoljno poslovno okruženje, koje podstiče kako domaće, tako i strane investicije, pruža podsticaje za inovacije i unapređenje veština i doprinosi konkurentnoj korporativnoj klimi.

Uticaj SDI na ekonomiju Srbije

SDI su proteklih godina omogućile priliv novih tehnologija u srpsku ekonomiju odnosno privredu i dale su značajan doprinos dinamičnom privrednom rastu proteklih godina.

Naravno, nesumnjiv je i značajan doprinos rastu zaposlenosti, jer su strane direktne investicije, posebno “greenfield” investicije omogućile otvaranje na desetine hiljada novih radnih mesta, često i u nerazvijenim opštinama Srbije, za koje su ponekad bile i ekonomska ,,slamka spasa”.

Rang lista najvećih izvoznika pokazuje i da su strani investitori dali značajan doprinos rastu izvoza, a samim tim i boljim performansama spoljnotrgovinske razmene Srbije, a takođe i smanjenju spoljnotrgovinskog deficita.

Strane investicije su isto tako, doprinele i jačanju konkurencije i restrukturisanju domaće privrede, kao jednom od važnih elemenata reformskog procesa u Srbiji. SDI su jasno pokazale da su znatno povoljnija alternativa finansiranja deficit platnog bilansa u odnosu na zaduživanje na međunarodnom tržištu kapitala.

Foto: Shutterstock


SDI sigurno predstavljaju i važan element u unapređenju investicione klime u Srbiji, i jačanje njene konkurentne pozicije kao investicione destinacije u regionu, ali i na širem međunarodnom nivou.

Primećuju se i one negativne posledice SDI, koje su pomenute i u analizi OECD, ali su one često potisnute onim pozitivnim efektima. Na primer, repatrijacija dobiti se često nadoknađuje novim prilivom stranih investicija.

U svakom slučaju, strane direktne investicije su poželjan, a često i preko potreban element za održivi privredni rast kod privreda u razvoju ili privreda u tranziciji. I zbog toga je i razumljiva jaka konkurencija među zemljama u privlačenju potencijalnih stranih investitora. Ta konkurencija ponekad ume i da naglasi negativne strane SDI, iako mudra država ume da napravi balans između koristi koju investicije donose i onih negativnih posledica koje takve investicije mogu da prate.

Nema komentara. Budite prvi koji će ostaviti komentar.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Biznis.rs newsletter

Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

Loading...