Ekološke i ekonomske implikacije ove inovacije su značajne

Islandski startap pretvara ugljen-dioksid u kamen

EkologijaU fokusu

5.3.2021 13:28 Autor: Marko Miladinović 3

Islandski startap pretvara ugljen-dioksid u kamen Islandski startap pretvara ugljen-dioksid u kamen
Kompanija Carbfix iz Rejkjavika radi na projektu otklanjanja efekta staklene bašte, tako što pokušava da napravi način da se štetni gasovi zarobe u čvrstom... Islandski startap pretvara ugljen-dioksid u kamen

Kompanija Carbfix iz Rejkjavika radi na projektu otklanjanja efekta staklene bašte, tako što pokušava da napravi način da se štetni gasovi zarobe u čvrstom stanju i na taj način skladište, umesto da se ispuštaju u atmosferu.

Ideja počiva na “hvatanju” ugljen-dioksida i njegovom rastvaranju u vodi, a kasnije ubrizgavanju u zemlju u kojoj se za manje od dva minuta pretvara u kamen. Iz kompanije kažu da čitava tehnologija u suštini nije skupa, a svakako je ekološki poželjna.

Ugljen-dioksid se hvata na dva načina – specijalnim filterima na dimnjacima fabrika ili toplana, pre nego što pobegne u atmosferu, ili težim putem, njegovom ekstrakcijom iz samog vazduha. Carbfix u svojim testovima praktikuje oba navedena načina. Prvi je u upotrebi u islandskoj termoelektrani Hellisheidi, dok se u korišćenju drugog kompanija udružila sa švajcarskim startapom Climevorks AG koji pravi mašine za hvatanje ugljen-dioksida iz vazduha.

Zagađenje vazduha iz saobraćaja
Foto: Pixabay.com

Izvršna direktorka kompanija Carbfix Eda Sif Pind Aradotir (Edda Sif Pind Aradottir) napominje da je primena njihove tehnologije na fabričkim dimnjacima već povoljnija od postojećeg evropskog sistema za trgovanje emisijama gasova, odnosno posebnih taksi za velike emitere. Primera radi, termoelektrana Hellisheidi je plaćala Evropskoj uniji oko 48 dolara po toni ugljen-dioksida, dok ih upotreba Carbfixovog postupka košta oko 25 dolara po toni.

S druge strane, direktno hvatanje ugljen-dioksida iz vazduha, u saradnji  sa Climeworksom je mnogo skuplja opcija. Ovakvo procesiranje košta oko 1.200 dolara po toni, ali cena opada ukoliko se instalira više proizvoda od jednom. Jedan od većih kupaca bio je i Bil Gejts (Bill Gates), koji je i finansijski podržao dalji razvoj Cilmeworksa.

Između ostalog, i Ilon Mask (Elon Musk) je prošlog meseca najavio da će finansirati novu nagradu za uklanjanje ugljen-dioksida iz atmosfere, i to 100 miliona dolara najboljim tehnološkim inovacijama tokom četiri godine. U Carbfixu, koji ovu tehnologiju razvija još od 2007. godine u saradnji sa Islandskim Univerzitetom, su poručili da će učestvovati u ovom specifičnom takmičenju.

  • N. N.

    5.3.2021 #1 Author

    Svaka im cast.

    Odgovori

  • Anna

    5.3.2021 #2 Author

    Ovo su zaista lepe vesti. Iskreno se nadam da će ova tehnologija stići i do nas u skorije vreme

    Odgovori

  • Gabi

    5.3.2021 #3 Author

    Definitivno je neophodno što više ovakvih projekata u budućnosti, da (globalno) pokušamo da spasemo što spasti se da…

    Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Biznis.rs newsletter

Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

Loading...