JOŠ JEDAN VELIKI BAJDENOV PROJEKAT SA POVEĆANJEM POREZA

Američki porodični plan, koji će finansirati bogati

BiznisInfrastrukturaInvesticijeNovacPoreziPreduzetnikSvetVesti

23.4.2021 13:08 Autor: Vladimir Jokanović 1

Američki porodični plan, koji će finansirati bogati Američki porodični plan, koji će finansirati bogati
Američki porodični plan je novi projekat predsednika Džo Bajdena (Joe Biden) koji bi trebalo da bude finansiran od povećanja poreza na bogatstvo. Povećanjem poreza... Američki porodični plan, koji će finansirati bogati

Američki porodični plan je novi projekat predsednika Džo Bajdena (Joe Biden) koji bi trebalo da bude finansiran od povećanja poreza na bogatstvo. Povećanjem poreza za najbogatije Amerikance, trebalo bi da se obezbede sredstva za programe obrazovanja i brige o deci, a kako se očekuje, Bajden će iduće nedelje predstaviti plan u celosti.  

Bela kuća saopštila je da američki porodični plan neće uticati ni na jednu porodicu koja zarađuje manje od 400.000 dolara godišnje. Sekretarica za štampu Džen Psaki (Jen Psaki) potvrdila je da je Bajdenova zamisao da teret finansiranja programa bude na najbogatijim pojedincima i preduzećima, ali nije govorila o detaljima, prenosi BBC.

Prema pisanju New York Timesa, predlog je da se najviša marginalna stopa na dohodak poveća sa 37 na 39,6 odsto, što je praktično poništavanje odluke o smanjenju poreza iz 2017. Takođe, predloženo je da se porez na kapitalnu dobit poveća sa 20 na 39,6 odsto za Amerikance koji zarađuju više od milion dolara godišnje. U nekim federalnim državama koje nameću sopstvene poreze na kapitalnu dobit, ukupan porez mogao bi dostići 50 procenata.

Foto: Wikimedia

Akcije na njujorškoj berzi pale su najviše u poslednjih mesec dana odmah nakon objavljivanja vesti o porodičnom planu. Predlog za novi način oporezivanja mogao bi da poništi dugogodišnju odredbu poreskog zakona a kojom se povraćaj ulaganja oporezuje manje nego rad. Bajden je rekao da je nepravedno što se na mnoge kapitalne dobitke i bogate pojedince, primenjuju niže stope poreza nego na dohotke radnika srednje klase.  

Očekuje se da će plan naići na otpor republikanaca u Kongresu u kojem demokrate imaju tanku većinu, zbog čega predlog ne bi mogao da prođe bez njihove jednoglasne podrške, prenosi Market Watch. Bajdenov prethodno predstavljen obimni Infrastrukturni plan od 2.300 milijardi dolara, takođe je baziran na finansiranju od povećanja korporativnog poreza.

Republikanci u Senatu objavili su svoj alternativni infrastrukturni plan vredan 568 milijardi dolara. Plan su predstavili na dve kucane strane, a on sadrži potrošnju na puteve, tranzitne sisteme i širokopojasni internet tokom pet godina i ne pruža detalje o pokrivanju troškova, što je centralno pitanje u pregovorima dve strane u Kongresu u kojem se traži kompromis.

Foto: Youtube screenshot

Plan republikanskih senatora predviđa potrošnju 299 milijardi dolara na puteve i mostove, umesto 115 milijardi dolara iz Bajdenovog predloga, prenosi Wall Street Journal. Republikanski plan takođe predviđa 61 milijardu dolara za sisteme javnog prevoza, 20 milijardi za železnicu i 65 milijardi za širokopojasnu internet mrežu.

Republikanci predlažu naplatu korisničkih naknada za električna vozila i prenamene postojeće savezne potrošnje, dok se protive povećanju poreza na dobit kompanija zbog finansiranja infrastrukturnih projekata. Tokom ovonedeljnog sastanka Bajdena sa dvostranačkom grupom kongresmena, predsednik je zatražio od republikanaca da do sredine maja predstave svoj plan, ali su oni to učinili već u četvrtak.

Ključno pitanje za oba Bajdenova plana je koje poreze i za koliko je optimalno povećati? Eksperti različito ocenjuju predloge, navodeći da su pravedni, ali i da bi mogli da destimulišu poslovanje. Bogati investitori mogli bi da ubrzaju prodaju hartija od vrednosti da bi izbegli dodatno oporezivanje, a najveći izazov za Bajdena je kako da spreči takve tržišne reakcije.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Biznis.rs newsletter

Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

Loading...