Energetika, telekomunikacije i trgovina imaju najviše predstavnika u rangiranju

99 najuspešnijih: EPS predvodi listu domaćih velikih preduzeća koja su ostvarila pozitivne rezultate

AnalizaBiznisSrbijaU fokusu

19.11.2021 11:07 Autor: Marko Miladinović 2

99 najuspešnijih: EPS predvodi listu domaćih velikih preduzeća koja su ostvarila pozitivne rezultate 99 najuspešnijih: EPS predvodi listu domaćih velikih preduzeća koja su ostvarila pozitivne rezultate
Godina izbijanja pandemije korona virusa ostavila je nezabeležene posledice po svetsku ekonomiju, a neke od njih osetićemo i u vremenu pred nama. One su... 99 najuspešnijih: EPS predvodi listu domaćih velikih preduzeća koja su ostvarila pozitivne rezultate

Godina izbijanja pandemije korona virusa ostavila je nezabeležene posledice po svetsku ekonomiju, a neke od njih osetićemo i u vremenu pred nama. One su i te kako uticale na poslovanje najvećih privrednih subjekata i u našoj zemlji. Pojedine velike kompanije, za koje bi se inače očekivalo da zauzmu visok plasman, skliznule su niže na lestvici uspeha ili nisu ni rangirane zbog smanjene tražnje u dobrom delu posmatranog perioda i neadekvatne amortizacije u uslovima poslovanja bez presedana u istoriji.    

Prema podacima kojima raspolaže Republički zavod za statistiku (RZS), posmatrano po broju zaposlenih (što je jedan od tri moguća parametra po kojima se zakonski prepoznaju velika preduzeća), u našoj zemlji je tokom prošle godine najmanje poslovalo upravo velikih poslovnih sistema sa više od 250 zaposlenih. Njih je u 2020. godini bilo tek 584, odnosno 0,55 odsto od ukupnog broja.

Međutim, njihov doprinos zapošljavanju je ogroman, jer su zbirno zabeležila najveći godišnji rast zaposlenih – oko 4,7 procenata. Velika preduzeća zapošljavala su približno 43 odsto zaposlenih u čitavoj privredi Srbije.

Kada je reč o bruto dodatoj vrednosti prema veličini preduzeća, podaci zvanične statistike kažu da su u prošloj godini u njenom stvaranju velika preduzeća učestvovala sa 47,4 odsto.

Predvode predstavnici energetskog sektora, ali ukupno su najbrojniji trgovci

U samom vrhu ovogodišnje liste nalazi se nekoliko preduzeća koja su povezana sa industrijskim sektorima rudarstva i energetike. Recimo, prvoplasirana Elektroprivreda Srbije (EPS) se bavi trgovinom električnom energijom, dok su tu i poslovni subjekti koji se bave eksploatacijom ruda, trgovinom gorivima ili izgradnjom cevovoda. Visoko na spisku nalazi se i nekoliko kompanija iz sektora telekomunikacija.

Pored ove dve grupe preduzeća, koje prikazuju izuzetne rezultate, po broju su ipak najdominantnije firme koje se bave trgovinom, baš kao što je to bio slučaj i na listi 99 najuspešnijih srednjih preduzeća u Srbiji.

Već pomenuto javno preduzeće Elektroprivreda Srbije vodeće je na listi 99 najuspešnijih velikih preduzeća u Srbiji. EPS je ostvario skoro 300 milijardi dinara prihoda (299.788.964.000,00 dinara), to jest nešto više od 2,5 milijardi evra (2.549.655.163,03 evra). Kada se uporede rezultati koji su prikazani u finansijskim izveštajima za prethodne tri godine, EPS prati patern godišnjeg rasta prihoda od oko 100 miliona evra godišnje. S druge strane, kada je u pitanju realizovana dobit od 12.882.650.000,00 dinara (109.564.790,67 evra), ona je značajno porasla u odnosu na 2019. godinu – čak 3,517 puta.

Foto: Freepik/Biznis.rs

Pored činjenice da je EPS najveći dobitaš među svih 106.111 privrednih društava u Srbiji, ova kompanija u stoprocentnom državnom vlasništvu je ujedno i ubedljivo najveći poslodavac, sa 24.478 zaposlenih na kraju 2020. godine.

Na drugom mestu liste 99 najuspešnijih velikih preduzeća u Srbiji nalazi se Delhaize Serbia, kao predstavnik trgovinskih lanaca. Delhaize je ostvario 112.986.903.000 dinara prihoda (960.934.774,73 evra), te dobit od skoro četiri milijarde dinara (3.930.919.000 dinara ili 33.431.810,80 evra).

Od proizvođača, najbolje plasirani na listi, na visokom trećem mestu, je pirotski Tigar Tyres d.o.o. sa ostvarenih 95.607.003.000 milijardi dinara (813.121.622,52 evra) prihoda i realizovanom dobiti od 9.213.129.000 dinara (78.356.126,29 evra) u 2020. godini.

U prvih deset mesta plasirani su i Telekom Srbija, JP Srbijagas, Serbia Zijin Copper, IDC, Nelt, Telenor, te Phoenix Pharma.

Važno je napomenuti da nekih očigledno velikih preduzeća po broju zaposlenih ili poslovnim prihodima nema na listi najuspešnijih ove godine iz ključnog razloga što ona nisu prikazala pozitivne rezultate dobiti. Najpoznatiji primer takvog preduzeća svakako je novosadski NIS, koji je pored 175.373.995.000 dinara ukupnih prihoda (1.491.526.592,06 evra) poslovnu 2020. godinu završio u minusu od 5.908.498.000 dinara (50.250.790,52 evra), sa međugodišnjim padom prihoda od gotovo 30 odsto. Sigurno je da je NIS velikim delom bio žrtva pandemijskog zaključavanja i niske cene nafte i naftnih derivata, a ostaje da se vidi kako će obrnuti tržišni uslovi iz 2021. godine da se odraze na poslovanje ovog preduzeća.

Primetno je, takođe, da izuzev nekoliko predstavnika, na listi 99 najuspešnijih velikih preduzeća nema tako mnogo građevinskih firmi kao na spisku najuspešnijih srednjih preduzeća.

Broj zaposlenih nije isključivo merilo

Pravna lica i preduzetnici razvrstani su na mikro, mala, srednja i velika pravna lica, u zavisnosti od prosečnog broja zaposlenih, poslovnog prihoda u poslovnoj godini i vrednosti ukupne aktive utvrđene na datum bilansa redovnog godišnjeg finansijskog izveštaja.

Prema važećem Zakonu o računovodstvu u velika pravna lica u Srbiji razvrstavaju se ona preduzeća koja na datum bilansa prelaze granične vrednosti u dva od tri kriterijuma određenih za prepoznavanje firmi srednje veličine, odnosno da:

  • imaju više od 250 zaposlenih,
  • ostvaruju godišnje poslovne prihode u iznosima višim od 40 miliona evra u dinarskoj protivvrednosti,
  • vrednost njihove ukupne aktive na dan bilansa iznosi više od 20 miliona evra u dinarskoj protivvrednosti.

Takođe, kako bi bila uključena u izračunavanje liste 99 najuspešnijih portala Biznis.rs, domaća velika preduzeća moraju da ispunjavaju ove uslove dve godine zaredom, te da nisu u stečajnom ili predstečajnom postupku ili likvidaciji. Ukupno je bilo 447 poslovnih subjekata u našoj zemlji koji su zadovoljili navedene parametre.  

Pri ocenjivanju 99 najuspešnijih obuhvaćeni su ključni parametri poslovanja, uzeti ili posebno izračunati na osnovu informacija iz godišnjih finansijskih izveštaja kompanija kojima raspolaže analitički partner CompanyWall:

  • ostvareni prihod
  • neto dobit
  • dodata vrednost po zaposlenom
  • rast prihoda u 2020. godini, u odnosu na 2019. godinu
  • EBITDA u 2020. godini, u odnosu na 2019. godinu
  • zaduženost, koja ne sme da pređe petostruku vrednost EBITDA

Ovi parametri su potom uvršteni u jedinstvenu matematičku formulu, gde je svakom od njih dodeljena različita ponderska vrednost po važnosti. Primera radi, kriterijum dodate vrednosti po zaposlenom imao je najjači ponder.

Cilj ovakvog načina izračunavanja je da se pronađe set parametara za dobijanje objektivne i potpune, a ne samo delimične, slike poslovanja velikih preduzeća u Srbiji.

99 najuspešnijih velikih preduzeća u Srbiji 2021
PozicijaIme kompanijeUkupni prihodi 2020Indeks godišnjeg rasta prihodaNeto dobit 2020Dodata vrednost po zaposlenom
1JP EPS BEOGRAD299,788,964,0001.035012,882,650,000526,295
2DELHAIZE SERBIA DOO BEOGRAD112,986,903,0001.05863,930,919,000304,982
3TIGAR TYRES DOO95,607,003,0000.91649,213,129,0002,573,500
4Telekom Srbija a.d., Beograd96,459,903,0001.01615,509,335,000809,601
5JP SRBIJAGAS NOVI SAD91,546,948,0000.93702,990,053,0003,201,342
6SERBIA ZIJIN COPPER DOO76,246,267,0001.32928,401,917,0001,535,438
7IDC DOO73,917,197,0000.94374,171,304,0005,354,691
8NELT CO. DOO BEOGRAD77,818,264,0000.9805783,179,000384,477
9TELENOR DOO BEOGRAD46,885,834,0001.00338,404,828,0006,872,304
10PHOENIX PHARMA DOO BEOGRAD56,886,636,0001.07541,004,396,0001,961,711
11MERCATA VT DOO55,587,314,0002.2993650,391,000862,588
12HEMOFARM AD VRŠAC42,189,531,0001.11584,442,968,0001,548,072
13MOL Serbia d.o.o. Beograd45,026,857,0000.82211,381,174,00014,093,612
14KNEZ PETROL DOO ZEMUN39,760,172,0000.9020790,936,000700,563
15HENKEL SRBIJA DOO BEOGRAD37,067,135,0001.18282,554,760,0005,311,351
16CENTROSINERGIJA DOO BEOGRAD (NOVI BEOGRAD)40,597,659,0001.00887,436,00010,840
17COCA-COLA HBC – SRBIJA DOO ZEMUN30,900,467,0000.87525,668,130,0005,892,027
18JKP BEOGRADSKE ELEKTRANE BEOGRAD30,434,647,0000.97383,126,717,0001,555,581
19GRUNDFOS SRBIJA DOO29,518,840,0001.05092,657,505,0003,919,624
20SBB DOO BEOGRAD28,379,611,0000.99283,281,925,0001,983,036
21AGROGLOBE DOO NOVI SAD32,907,196,0001.113249,599,000173,423
22Philip Morris Operations a.d. Niš24,036,248,0001.04974,861,423,0008,170,459
23TETRA PAK PRODUCTION DOO BEOGRAD27,147,230,0000.90062,512,782,0006,960,615
24LUKOIL SRBIJA AD BEOGRAD29,353,198,0000.81381,035,502,0006,903,347
25YUGOROSGAZ AD BEOGRAD29,465,285,0000.4718499,383,00024,969,150
26OMV SRBIJA DOO BEOGRAD29,433,525,0000.6655509,510,00011,579,773
27DELTA AGRAR DOO27,535,868,0001.0321497,829,0001,152,382
28ROBERT BOSCH DOO BEOGRAD27,736,420,0000.9126257,862,000129,449
29JP Pošta Srbije Beograd25,596,326,0000.9949987,316,00066,419
30AMAN DOO BEOGRAD, SURČIN24,986,946,0001.1444627,156,000257,877
31LEONI WIRING SYSTEMS SOUTHEAST DOO PROKUPLJE25,263,628,0000.974571,492,0007,553
32AD IMLEK23,194,695,0000.84021,402,535,0001,470,162
33Comtrade Distribution d.o.o. Beograd24,978,411,0001.1490212,567,0001,118,774
34VEGA DOO VALJEVO24,877,262,0001.0005263,461,0001,041,348
35EMS AD Beograd23,936,414,0000.9497677,923,000498,840
36AGROMARKET DOO KRAGUJEVAC21,360,943,0001.21142,077,790,0004,765,573
37JT INTERNATIONAL AD SENTA19,651,002,0001.01732,852,419,00010,187,211
38UNIVEREXPORT DOO NOVI SAD23,136,861,0001.1355366,641,000151,818
39MILŠPED DOO BEOGRAD22,933,317,0001.0818485,527,000261,458
40DOO PROMIST NOVI SAD21,614,178,0001.2831406,699,0004,469,220
41PTP DIS DOO KRNJEVO21,449,978,0000.9944100,385,00083,238
42TEHNOMANIJA DOO BEOGRAD20,806,265,0001.875897,717,00059,258
43GORENJE DOO VALJEVO20,463,298,0001.1002274,683,000170,929
44ATLANTIC BRANDS DOO BEOGRAD20,797,323,0000.96684,672,0007,548
45STRABAG d.o.o.19,129,082,0001.32821,005,426,000805,630
46DOO RZD International Ogranak Beograd-Stari Grad17,140,154,0000.81461,943,233,00020,894,978
47GEBI DOO PO ČANTAVIR18,582,927,0001.1648948,906,0002,308,774
48JOHNSON ELECTRIC DOO NIŠ17,948,254,0001.0174975,206,000510,579
49SOJAPROTEIN DOO Bečej16,708,349,0001.19751,562,490,0003,729,093
50ELIXIR ZORKA – MINERALNA ĐUBRIVA DOO ŠABAC18,711,033,0000.953927,622,00069,577
51IM MATIJEVIĆ DOO NOVI SAD17,225,494,0001.00641,013,475,000556,854
52TARKETT DOO BAČKA PALANKA13,833,325,0000.88233,063,866,0003,204,881
53Ball Pakovanja Evropa Beograd, d.o.o. Beograd15,879,013,0000.93451,649,715,0007,172,674
54APOTEKARSKA USTANOVA LILLY DROGERIE17,593,884,0001.0644476,443,000213,174
55JUGOIMPORT-SDPR JP BEOGRAD16,094,725,0000.77361,286,363,0003,543,700
56RADIODIFUZNA USTANOVA-R, BEOGRAD, TAKOVSKA 1013,397,634,0000.98732,816,962,0001,067,435
57DIJAMANT DOO ZRENJANIN15,771,127,0001.14351,231,658,0001,821,979
58AU „BENU“16,594,783,0001.3637599,990,000357,776
59EKO SERBIA AD BEOGRAD (NOVI BEOGRAD)16,815,985,0000.7566406,177,0007,663,717
60DOO GOMEX ZRENJANIN16,618,603,0001.1610218,359,000100,487
61FARMALOGIST DOO BEOGRAD16,598,073,0000.930199,754,000258,430
62PEŠTAN DOO BUKOVIK13,037,624,0001.17402,307,125,0002,378,479
63Beo Čista Energija d.o.o.15,740,085,0004.2348354,190,00050,598,571
64COFICAB SERBIA D.O.O.15,093,643,0001.0077726,787,0002,414,575
65VALJAONICA BAKRA SEVOJNO AD SEVOJNO15,418,176,0000.9608345,730,000353,869
66ELIXIR PRAHOVO DOO PRAHOVO14,869,031,0000.9752630,943,000845,768
67FARMINA PET FOODS DOO INĐIJA10,470,531,0001.28363,478,786,00014,994,767
68VICTORIAOIL DOO ŠID12,816,153,0000.95031,923,261,0005,972,860
69SUNOKO DOO NOVI SAD14,088,210,0001.05361,015,937,0002,298,500
70Star Import d.o.o.14,938,829,0000.8935371,488,0003,316,857
71METALFER STEEL MILL DOO SREMSKA MITROVICA14,038,903,0001.2570706,766,0001,651,322
72FORMA IDEALE DOO KRAGUJEVAC13,527,574,0001.14921,036,654,000694,808
73KONCERN BAMBI A.D. POŽAREVAC10,724,318,0001.07552,795,321,0004,354,083
74dm drogerie markt doo Beograd13,841,215,0001.1731678,198,000645,288
75MOZZART DOO BEOGRAD (PALILULA)11,718,396,0000.99172,043,511,000834,768
76LAFARGE BFC DOO BEOČIN12,539,125,0001.15851,467,397,0007,021,038
77FRIKOM DOO BEOGRAD12,679,231,0000.9933947,796,000754,615
78RWA Srbija d.o.o.13,958,159,0001.157659,200,0001,691,429
79Beko Balkans d.o.o. Beograd12,726,482,0000.9183633,265,00010,051,825
80DOO ALMEX PANČEVO12,158,894,0001.0536969,565,0002,585,507
81DRENIK ND DOO BEOGRAD11,464,021,0001.02191,324,367,0001,930,564
82SPORT VISION DOO BEOGRAD11,694,126,0000.96251,154,480,000901,938
83SPORT TIME BALKANS DOO BEOGRAD11,009,455,0001.00811,306,748,0008,218,541
84NESTLE ADRIATIC S DOO BEOGRAD-SURČIN11,659,061,0000.9458749,385,0001,352,681
85HUAWEI TECHNOLOGIES DOO BEOGRAD12,090,128,0001.0825343,315,0003,901,307
86MESSER TEHNOGAS AD BEOGRAD9,621,188,0001.08811,892,897,0005,455,035
87SINOFARM DOO BEOGRAD10,096,713,00016.94241,457,080,00045,533,750
88HEINEKEN SRBIJA DOO ZAJEČAR10,820,825,0000.93001,051,058,0003,480,325
89SIEMENS DOO BEOGRAD11,816,368,0000.9944388,032,000210,315
90MARBO PRODUCT DOO BEOGRAD12,155,062,0000.899986,921,00087,008
91ELIXIR GROUP DOO ŠABAC11,733,408,0001.0011332,476,0001,705,005
92MAGNA PHARMACIA DOO BEOGRAD9,223,392,0002.45501,943,746,00026,996,472
93IMPOL SEVAL AD, SEVOJNO12,191,969,0000.875011,941,00022,403
94NAFTACHEM DOO SREMSKA KAMENICA12,005,358,0000.8516109,740,0001,180,000
95MORAVACEM8,080,406,0001.11662,667,040,0009,133,699
96TRANSPORTGAS SRBIJA doo NOVI SAD8,260,245,0003.80582,465,768,00010,274,033
97Energotehnika-Južna Bačka doo Novi Sad10,957,418,0001.0961573,665,0002,041,512
98JKP BEOGRADSKI VODOVOD I KANALIZACIJA BEOGRAD11,711,939,0001.053471,980,00027,348
99PETROL DOO BEOGRAD11,408,984,0000.8646247,318,0001,682,435
* izvor: CompanyWall podaci za 2020. godinu, svi podaci su u dinarima
  • GocaBG

    19.11.2021 #1 Author

    EPS ce uvek biti prvi na listi,logicno…

    Odgovori

    • Lolo

      22.11.2021 #2 Author

      Pa kad kradu bez milosti a nemas izbira moras da platis

      Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena.

Biznis.rs newsletter

Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

Loading...