Jedan od osnivača OZZ Crveno zlato o tome zašto je počeo da se bavi agrarom

Proizvodnja hrane će postati prioritet, a neće imati ko da je proizvodi

AgrobiznisFirme u fokusuSrbija

31.12.2023 10:50 Autor: Mirjana Vasić Adžić 7

Proizvodnja hrane će postati prioritet, a neće imati ko da je proizvodi Proizvodnja hrane će postati prioritet, a neće imati ko da je proizvodi
Dragan Stojanović, jedan od osnivača Opšte zemljoradničke zadruge Crveno zlato, nakon završenih studija i stečenog zvanja diplomirani inženjer poljoprivrede, kratko vreme se oprobao u... Proizvodnja hrane će postati prioritet, a neće imati ko da je proizvodi

Dragan Stojanović, jedan od osnivača Opšte zemljoradničke zadruge Crveno zlato, nakon završenih studija i stečenog zvanja diplomirani inženjer poljoprivrede, kratko vreme se oprobao u ulozi profesora u Poljoprivrednoj školi u kojoj je i sam nekada bio đak, ali tu se nije dugo zadržao. Imao je drugačiju viziju o tome gde treba da investira svoje znanje. Sa još nekoliko prijatelja osnovao je zadrugu i okrenuo se uzgajanju povrća i voća. Trenutni rezultati koje zadruga beleži, pokazuju da je doneo dobru odluku.

„Mi se uglavnom bavimo poljoprivrednom proizvodnjom, samim tim i prodajom tih proizvoda u Srbiji i u zemljama u okruženju. U pitanju je plastenička proizvodnja – 70 odsto je povrće, 30 odsto voće. Klijenti su nam poljoprivredni proizvođači, kooperanti i zadruge. Proizvodi se prvenstveno plasiraju na tržište Srbije, a ostatak ide za Crnu Goru, Grčku i Hrvatsku”, ističe Stojanović.

Zadruga Crveno zlato osnovana je 2021. godine, u vreme kada je tržište bilo pogođeno posledicama pandemije, a kasnije se tome pridružila eskalacija sukoba na Istoku, zbog čega se tržište još više uzburkalo. Ipak, prema rečima našeg sagovornika na njegovo poslovanje se to nije previše odrazilo, jer u poljoprivredi situacija nikada nije sjajna. 

„Takva je poljoprivreda, uložite novac, a neizvesno je da li ćete da izvučete i ulog. Niko nije kriv, takav je posao. Poljoprivreda je fabrika pod vedrim nebom”, komentariše Stojanović i dodaje da i pored neizvesne prirode posla ulaže velike nade i resurse u poljoprivredu.

Iako je bila loša godina za proizvodnju, Stojanović kaže da su ljudi zadovoljni. Kvalitet proizvoda je bio nezadovaljajuć, jer je godina bila čudna po pitanju klime, ali cena prozvoda je to nadoknadila.

Naš sagovornik planira izgradnju još jednog objekta pomoću subvencija ili kredita od banke.

„Voleli bismo da u budućnosti, pored svežeg povrća, izbacimo i jedan gotov proizvod, zimnicu, kisele kornišone ili kiseli kupus”, otkriva Stojanović.

Na pitanje da li smatra da je tržište zasićeno takvim proizvodima, Stojanović odgovara da tržište nikada ne može da bude zasićeno, jer iz godine u godinu manjka radne snage. Smatra da su mladi ljudi „zaluđeni drugim stvarima“ i da nemaju vremena da razmišljaju, tako da će jednog dana sve doći na svoje, kaže Stojanović.

„Biće i deficita hrane, jer neće imati ko da je proizvodi”, ističe Stojanović.

Osnivači zadruge su se organizovali na nivou porodice, 80 odsto se oslanjaju na sebe, zato nemaju problem kada je u pitanju radna snaga.

„Njiva traži radnika, a ne vlasnika”, komentariše Stojanović i dodaje da, iako poljoprivreda podrazumeva mnogo odricanja i truda, vidi veliku perspektivu, jer da nije tako, ne bi se tim poslom bavio. O uspehu za kratko vreme najbolje govore rezultati koje zadruga beleži.

„Ponosan sam da posle tri godine od osnivanja zadruge immao 300 kooperanata i što su svi kupci kojima dobavljamo robu ostali kod nas. Nijednog nismo izgubili. To je pokazatelj da smo na pravom putu”, ističe Stojanović za kraj.

U nastavku pogledajte rang-listu najuspešnijih domaćih mikro preduzeća koja se bave mešovitom poljoprivrednom proizvodnom, prema podacima koje nam je dostavila bonitetna kuća CompanyWall:

Najuspešnija mikro preduzeća koja se bave mešovitom poljoprivrednom proizvodnjom
PozicijaIme preduzećaUkupni prihodiRezultat poslovanja
1.BOV-OV EXPORT D.O.O.305.252.000710.000
2.CRVENO ZLATO139.141.0002.502.000
3.Zadruga MPPK AGRAR83.736.000743.000
4.MALUŠIĆ DOO ZRENJANIN79.271.0002.996.000
5.NENAD CVETKOVIĆ PR ŠUMADIJA ELEKTRO74.917.0007.114.000
6.DUBRAVA-KOMERC DOO STAJKOVCE-VLASOTINCE67.513.0002.519.000
7.EVIN AMANET DOO66.065.00019.372.000
8.TISIN CVET DOO KANJIŽA57.558.0003.079.000
9.RANĐELOVIĆ DOO VITOŠEVAC RAŽANJ53.976.000602.000
10.AGRO NOVAKOVIĆ DOO KLJAJIĆEVO49.950.0004.049.000
11.RAČAKOOP DOO RAČA49.474.000311.000
12.PREDUZEĆE JEREMIĆ DOO DUČIĆ49.190.0004.994.000
13.ZEM.ZADRUGA BAJKA KRIVAJA48.607.000123.000
14.DRUŠTVO ZA PROIZVODNJU, TRGOVINU I USLUGE AGROFIT MBM DOO BAČKA TOPOLA46.444.00034.000
15.Agrocode Levač DOO46.211.00019.856.000
16.RATAJAC DOO VELIKA DRENOVA43.243.0002.232.000
17.AGROMINOS DOO43.042.0004.248.000
18.ZADRUGA STOČAR KUZMIN41.575.000458.000
19.BMR PLUS DOO IVANJICA33.441.000372.000
20.KSS AGRO TIM ZR DOO ZRENJANIN29.673.0001.147.000
21.OPŠTA ZEMLJORADNIČKA ZADRUGA NAPREDAK, KNJAŽEVAC29.196.000109.000
22.BIB DAN DOO ZVEČAN26.722.000231.000
23.ZZ AGRO-VET-TIM BLACE24.064.00063.000
24.Zadruga AGROSLOVAK Padina22.292.000938.000
25.SILO-FARM21.579.000414.000
26.ZEM. ZADR. VEL. ORAŠJE-VEL. ORAŠJE20.338.0001.561.000
27.ZZ LALINAC SVRLJIG13.882.000142.000
28.TIMOČANIN AGRAR13.647.0001.779.000
29.KIND KOMERC DOO PIROT12.801.000553.000
30.VELMIS DOO12.175.000104.000
31.ZZ AGRO-EGZIT BLACE12.107.00073.000
32.ZEMLJORADNIČKA ZADRUGA BELOGLAVI SUP NOVA VAROŠ10.864.000356.000
33.ZZ MORAVA GOROBILJE10.391.000182.000
34.ZEMLJORADNIČKA ZADRUGA VLAŠKA, VLAŠKA10.149.00044.000
35.AGRANA TERRANA DOO10.067.0002.584.000
36.PPT BALKAN- TREJD DOO VELIKI POPOVIĆ8.875.0002.000
37.AGROS-TRADE DOO UŽICE8.439.000559.000
38.ZEMLJORADNIČKA ZADRUGA S L O G A MLADENOVAC (VAROŠ)8.325.000134.000
39.GAN-D DOO VELIKO SELO7.824.000539.000
40.PIVNIČKI I SIN DOO SRBOBRAN7.502.0005.562.000
41.ZEMLJORADNIČKA ZADRUGA POLJOPRODUKT PRIJEPOLJE7.278.0004.362.000
42.BERRY BERRY DOO7.148.00031.000
43.KATUN 2019 DOO6.420.0004.885.000
44.ZZ AGRO-STOČAR BRANKOVINA6.096.00051.000
45.FARMA KUŠILJEVO NO.1 D.O.O. BEOGRAD-GROCKA6.080.000601.000
46.Poljoprivredna zadruga Vratarica Donji Vratari5.620.000108.000
47.AGRO-AGENT DOO BAČKA TOPOLA5.050.00027.000
48.Tradicija Pavlović doo4.173.000883.000
49.BOŽUR DREAM DOO4.078.00010.000
50.ZADRUGA BRAJKOVIĆI Kosjerić4.069.0001.297.000
51.JORGIĆ COMPANY DOO NOVI BEOGRAD3.768.000929.000
52.ZZ MIONICA MIONICA3.660.000419.000
53.ZADRUGA QUEEN BEE Lazarevac3.260.000990.000
54.ZEMLJORADNIČKA ZADRUGA PETROVAC, PETROVAC3.258.000237.000
izvor: CompanyWall, *svi podaci su za 2022. godinu, u dinarima

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *