(FOTO) TURISTIČKE LEPOTE SRBIJE Mesto susreta netaknute prirode i srpske tradicije, Pirot i Stara planina domaći biseri

BiznisTurizam

17.12.2020 10:05 Autor: Ljiljana Begović 2

(FOTO) TURISTIČKE LEPOTE SRBIJE Mesto susreta netaknute prirode i srpske tradicije, Pirot i Stara planina domaći biseri (FOTO) TURISTIČKE LEPOTE SRBIJE Mesto susreta netaknute prirode i srpske tradicije, Pirot i Stara planina domaći biseri
Grad Pirot nalazi se u jugoistočnom delu Srbije. Predstavlja kapiju istoka i zapada, grad sa tradicijom, kulturnim i prirodnim bogatstvima, običajima, gurmanskim specijalitetima i... (FOTO) TURISTIČKE LEPOTE SRBIJE Mesto susreta netaknute prirode i srpske tradicije, Pirot i Stara planina domaći biseri

Grad Pirot nalazi se u jugoistočnom delu Srbije. Predstavlja kapiju istoka i zapada, grad sa tradicijom, kulturnim i prirodnim bogatstvima, običajima, gurmanskim specijalitetima i divnim ljudima. Izdvaja se kao grad koji spaja tradicionalno i moderno, gde je priroda netaknuta i čiji su stanovnici iznad svega gostoljubivi i pravi domaćini.

Foto:TO Pirot

Turistička sezona ove 2020. godine, posebno minula letnja turistička sezona, bila je u najmanju ruku specifična, imajući u vidu pandemiju korona virusa i nemogućnost kretanja stanovništva. Pirot sa okolinom ove letnje sezone, pored Tare i Zlatibora bila je jedna od najposećenijih destinacija u Srbiji.

„U mnogim selima Stare planine tražio se krevet više za smeštaj u nekim od kategorisanih objekata, dosta veća potražnja za smeštajem i boravkom bila je u ruralnim sredinama i selima u odnosu na grad i urbane sredine, što se i vidi kroz veliki broj ostvarenih noćenja. Kada je u pitanju aktivni odmor u prirodi, boravak na selu, aktivnosti poput pešačenja, planinarenja, biciklizma, Stara planina kao destinacija sigurno da ima mnogo toga da pokaže i predstavi“, kažu za Biznis.rs iz Turističke organizacije Pirot.

Foto:TO Pirot

Kada dolazite u Pirot saznaćete mnogo toga o pirotskom govoru, pirotskom ćilimarstvu koji se nalaze na listi srpskog nematerijalnog kulturnog nasleđa.

Kada ste u poseti Pirotu, kao gradskom centru, obavezno izdvojite malo vremena da obiđete Muzej Ponišavlja, ustanovu kulture smeštenu u objektu narodnog graditeljstva, kuću malog Riste, sa stalnim i promenljivim postavkama prikaza kulture i običaja ovog kraja, kao i načina života. Još jedno od kulturnih bogatstva Pirota i mesto koje morate obići jeste srpska srednjevekovna tvrđava Momčilov grad, Kale, iz 14.veka.

Foto:TO Pirot

 Uz Muzej grada i srednjevekovno utvrđenje Kale, prelepo kameno selo Gostuša na Staroj planini, najposećeniji su verski objekti koji datiraju iz 14, 15, 18. i 19.veka.

Manastir Sv. Đorđe u Temskoj, 14.vek, Manastir Sv. Jovan Bogoslov ili Poganovski manastir iz 14. veka, Manastir Presvete Bogorodice ili Sukovski manastir, pećinska crkva Sv. Petra i Pavla u selu Rsovci na Staroj planini i još mnogo drugih svetinja zbog kojih Pirot ima naziv mali Jerusalim.

Foto:TO Pirot

Stara planina

Park prirode Stara planina je najveće zaštićeno prirodno dobro u Srbiji, najveća planina u Istočnoj Srbiji sa vrhom Midžor (2169m). Stara planina je u nekim delovima potpuno divlja. Poseduje velika prostranstva pašnjaka, šume, geomorfološke oblike reljefa, vodene tokove i sa nekoliko strogih rezervata prirode koji su deo turističke ponude.

Foto:TO Pirot

Ako nekada zamišljate velike i prostrane planinske padine i pašnjake koji izgledaju kao iz bajke pronaći ćete ih na Staroj planini. Cela planina obiluje mogućnostima za aktivnosti na otvorenom, kao što su planinski biciklizam, paraglajding ili duge šetnje šumskim stazama.

Park prirode Stara planina ima više od 300 km markiranih i obeleženih staza za planinarenje, pešačenje, planinsko trčanje, planinski biciklizam, uskoro i staze za jahanje i druge sadržaje.

Jedinstveno Zavojsko jezero

Zavojsko jezero je po nastanku urvinsko jezero, nastalo obrušavanjem zemlje sa okolnih padina u korito reke Visočice kreirajući prirodnu branu usled čega je došlo do akumulacije vode i stvaranja jezera koje je potopilo selo Zavoj, po kojem je jezero dobilo ime.

„Zavojsko jezero u srcu Stare planine je odličnog kvaliteta planinske vode, bogato ribom (deverika, karaš, som, šaran, klen, pastrmka, štuka, bodorka i druge vrste riba) i idealno mesto za jednodnevne i višednevne izlete. Na jezeru postoji i smeštaj u kategorisanim domaćinstvima, na različitim lokacijama (smeštaj kontakt na sajtu Turističke organizacije Pirot- www.topirot.com i booking.com)“, kažu iz TO Pirot.

Foto:TO Pirot

Kupanje, šetnje, ribolov, vožnja bicikla samo su neke od mogućih aktivnosti na Zavojskom jezeru.

Preporuka kada ste na Zavojskom jezeru, obiđite selo Pakleštica – početak Zavojskog jezera,  mesta za kupanje u planinskoj reci Visočici, kao i planinarsku stazu  kanjonom Vladikine ploče do pećine Vladikine  ploče  (program tura za posetioce i obilazak pećine, uz predhodne najave i obavezno uz pratnju vodiča).

Kameno selo

Gostuša je staroplaninsko selo koje odlikuje arhaična arhitektura zbog koje ga zovu i „Kameno selo“, kao i očuvanost starih običaja i kulture. Do izgradnje Belskog mosta, kojim je premošćeno Zavojsko jezero, ovaj kraj je bio teško dostupan.

Foto:TO Pirot

Kuće su zidane od kamena i blata, ograde su od kamena, put je posut i popločan kamenjem, česme su od kamena, crkva takođe, i ono što je najupečatljivije i najtipičnije za Gostušu – i krovovi kuća su od kamena.

Za pokrivanje kuća stanovnici ovog sela koristili su kamen koji se nalazi svuda u okolini sela.

Mali Kolorado

Reka Temštica protiče kroz jedan od najlepših kanjona u Srbiji, na crvenom peščaru, tzv. Kanjon reke Temštice-mali Kolorado.

Foto:TO Pirot

Reka Temštica bogata je salmonidnom vrstom riba, potočne mrene i potočne pastrmke, sa revirima za mušičarenje i pravim rajem za ribolovce ovom tehnikom pecanja. Prolazom kroz kanjon reke Temštice dolazite u jedno od najlepših sela u Srbiji, planinsko selo Topli do, poznata oaza staroplaninskih vodopada poput vodopada Pilj, Kurtulskog i Čunguljskog vodopada.

Foto:TO Pirot

Najposećeniji  deo na Staroj planini je Vidikovac Kozji kamen koji se nalazi na 15 km od Pirota. Nastavljajući dalje put na destinaciji, nailazite na selo Rsovci obavezno posetite pećinsku crkvu svetih Apostola Petra i Pavla sa jedinstvenom freskom Ćelavog Isusa. Od sela Rsovci postoji pešačka staza kanjonom Vladikine ploče do pećine Vladikine ploče.

„Još jedna od naših preporuka kada ste na ovom pravcu jeste odlazak do Odmarališta Vrelo, jedna vrsta vazdušne banje, na sastavu Dojkinačke i Jelovičke reke. U okolini odmarališta postoji sistem staza za šetnju i rekreaciju, ribnjak pastrmke, vizitor centar JP Srbijašume, izvor Vrelo po kome je i odmaralište dobilo naziv“, kažu iz TO Pirot.

Od sadržaja na ovom delu Stare planine, moguće je mušičarenje u revirima u okolini, vožnja kajaka, šetnja do sela  Jelovica, lovačkog doma Široke luke, vožnja kvadom do lokaliteta Ponor i Kopren. Nastavljajući put dalje, nakon 6km dolazite do sela Dojkinci (900mnv).

Foto:TO Pirot

Specijalni rezervat prirode -Jerma

Pored Stare planine, teritorija Pirota obuhvata i Specijalni Rezervat prirode Jerma.

Sportske avanture i manifestacije na otvorenom u Parku prirode Stara planina i u rezervatu Jerma, veoma su popularne u poslednje vreme među sportistima planinskog trčanja, planinarenja, pešačenja i drugim aktivnostima u prirodi.

Od organizovanih avantura ovog tipa, sa različitom kilometražom i visinskim razlikama prednjače Stara planina ultra trail, Jerma outdoor festival, Jerma golden trail i planirana sportska avantura prvi put u Srbiji, na Staroj planini – Highlander Stara planina. Planinske reke pogodne su za rafting Visočicom, kajaking ili spust gumama rekom Nišavom.

Foto:TO Pirot

Pirotski festivalski gurmanluci

Ono po čemu je čuven pirotski kraj jesu peglane kobasice i pirotski kačkavalj.

Piroćanci za svoj roštilj kažu da je najbolji jer se pravi isključivo od mesa, dok se u drugim krajevima pljeskavicama, ćevapima, uštipcima i kobasicama dodaju sastojci kako bi se dobilo na količini.

Pretpostavlja se da je prvo parče kačkavalja koje je stiglo u Srbiju doneto upravo u Pirot.  Etnolog Sima Trojanović beleži da je Jevrejin po imenu Hajn iz Samokova (Bugarska) početkom 19. veka podučavao jednog Piroćanca spravljanju kačkavalja.

U Pirotu se danas nalazi jedina Mlekarska škola na Balkanu, u kojoj se kačkavalj proizvodi po tradicionalnoj recepturi od kravljeg, ovčijeg ili mešanog mleka, a zri oko osam nedelja.

Foto:TO Pirot

Peglana kobasica je pirotski specijalitet od ovčijeg, kozijeg ili junećeg mesa, u koje se dodaje kombinacija začina, a potom se pegla i suši. Za peglanje se najčešće koristi flaša (uglavnom puna vina).  Gotova peglana kobasica ima oblik potkovice, seče se na tanke komade isključivo nožem i odlično ide uz domaće vino.

U Pirotu se svake godine održava niz manifestacija, kao što su Sajam pirotske peglane kobasice (januar), Festival sira i kačkavalja (septembar), Darovi netaknute prirode u Dojkincima (septembar), Jagnjijada (jun), Outdoor fest Jerma (avgust), Festival staroplaninskih jela Temska (jul), Jerma golden trail, Međunarodni folklorni festival (avgust), Biciklistička trka Pirotski ćilim (avgust).

Foto:TO Pirot

„Zbog dešavanja sa pandemijom virusa, u toku 2020. godine samo je održana manifestacija Sajam pirotske peglane kobasice u januaru mesecu, kao i planinsko biciklistička trka Pirotski ćilim na četiri km. Sve ostale manifestacije su nažalost bile odložene“, kažu iz TO Pirot.

  • Goca Bg

    17.12.2020 #1 Author

    Prelepa netaknuta priroda,za svaku preporuku…

    Odgovori

  • Danijela

    17.12.2020 #2 Author

    Prelepo. Svakako Pirot ima cine da se pohvali. Divna priroda.

    Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Biznis.rs newsletter

Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

Loading...