Kazne za neplaćanje isticanja firme od pet do 50.000 dinara

Ko ima pravo na olakšice za plaćanje firmarine?

AnalizaPoslovanjePreduzetnik

24.3.2021 08:48 Autor: Ljiljana Begović 3

Ko ima pravo na olakšice za plaćanje firmarine? Ko ima pravo na olakšice za plaćanje firmarine?
Isticanje firme na poslovnom prostoru, poznatije kao firmarina, definisano je Zakonom o finansiranju lokalne samouprave. Firma, u skladu sa zakonom, predstavlja svaki istaknuti naziv... Ko ima pravo na olakšice za plaćanje firmarine?

Isticanje firme na poslovnom prostoru, poznatije kao firmarina, definisano je Zakonom o finansiranju lokalne samouprave. Firma, u skladu sa zakonom, predstavlja svaki istaknuti naziv ili ime koje upućuje na to da pravno ili fizičko lice obavlja određenu delatnost.

Obveznik lokalne komunalne takse jeste korisnik prava, predmeta i usluga za čije je korišćenje propisano plaćanje lokalne komunalne takse. Članom 15 definisano je da se komunalne takse mogu uvoditi za:

  • Isticanje firme na poslovnom prostoru
  • Držanje motornih drumskih i priključnih vozila, osim poljoprivrednih vozila i mašina
  • Držanje sredstava za igru (“zabavne igre”)

Olakšice za plaćanje firmarine

U skladu sa članom 15a nisu svi privredni subjekti u obavezi da plaćaju firmarinu.

„Preduzetnici i pravna lica koja su prema zakonu kojim se uređuje računovodstvo razvrstana u mala pravna lica, a imaju godišnji prihod do 50.000.000 dinara, ne plaćaju lokalnu komunalnu taksu za isticanje firme na poslovnom prostoru“ kaže za Biznis.rs, Aleksa Gvozdenović iz agencije za knjigovodstvene usluge Dubos Office.

Pravna lica koja su prema zakonu kojim se uređuje računovodstvo razvrstana u srednja pravna lica, kao i preduzetnici i mala pravna lica, koja imaju godišnji prihod preko 50.000.000 dinara, firmarinu plaćaju na godišnjem nivou najviše do dve prosečne zarade.

Sva pravna lica koja su prema zakonu kojim se uređuje računovodstvo razvrstana u velika pravna lica, firmarinu plaćaju na godišnjem nivou najviše do tri prosečne zarade.

Pravna lica koja su prema zakonu kojim se uređuje računovodstvo razvrstana u velika, srednja i mala pravna lica, u smislu zakona kojim se uređuje računovodstvo i preduzetnici, a obavljaju delatnosti bankarstva, osiguranja imovine i lica, proizvodnje i trgovine naftom i derivatima nafte, proizvodnje i trgovine na veliko duvanskim proizvodima, proizvodnje cementa, poštanskih, mobilnih i telefonskih usluga, elektroprivrede, kazina, kockarnica, kladionica, bingo sala i pružanja kockarskih usluga i noćnih barova i diskoteka, firmarinu plaćaju na godišnjem nivou najviše do deset prosečnih zarada.

Računanje i rad za laptopom
Foto: Pexels

Pod prosečnom zaradom, smatra se prosečna zarada po zaposlenom ostvarena na teritoriji jedinice lokalne samouprave u periodu januar-avgust godine koja prethodi godini za koju se utvrđuje firmarina, prema podacima republičkog organa nadležnog za poslove statistike.

Jedinica lokalne samouprave može utvrditi i veći iznos firmarine, uz prethodnu saglasnost ministarstva nadležnog za finansije.

Lokalna komunalna taksa za korišćenje reklamnih panoa, uključujući i isticanje i ispisivanje firme van poslovnog prostora na objektima i prostorima koji pripadaju jedinici lokalne samouprave (kolovozi, trotoari, zelene površine, bandere i sl.) na godišnjem nivou za pravna lica i preduzetnike ne može biti veća od 20 odsto odgovarajućih iznosa utvrđenih u ovom Zakonu, zavisno od toga da li su razvrstani u velika, srednja i mala pravna lica i preduzetnike i zavisno od delatnosti koje obavljaju.

Kazna za neplaćanje firmarine

Za nepodnošenje prijave ili njeno kašnjenje propisane su i kazne.

Novčanom kaznom od 50.000 dinara kazniće se za prekršaj pravno lice ako nadležnom odeljenju Sekretarijata za javne prihode Gradske uprave Grada Beograda ne podnese ili ne podnese u propisanom roku, prijavu za utvrđivanje obaveze po osnovu isticanja firme na poslovnom prostoru (član 6. stav 1. odluke).

Takođe biće kažnjeni i oni koji nadležnom odeljenju Sekretarijata za javne prihode Gradske uprave Grada Beograda ne podnese ili ne podnese u propisanom roku, prijavu za utvrđivanje obaveze po osnovu komunalne takse za držanje sredstava za igru („zabavne igre“).

„Kazne za neplaćanje firmarine plaćaju i lice koje ne prijavi ili ne prijavi u propisanom roku svaku nastalu promenu. Za prekršaj iz stava 1. ovog člana kazniće se i odgovorno lice u pravnom licu novčanom kaznom od 5.000 dinara. Za prekršaj iz stava 1. ovog člana kazniće se i preduzetnik novčanom kaznom od 20.000 dinara. Za prekršaje iz ovog člana, inspektor za utvrđivanje, kontrolu i naplatu izvornih javnih prihoda izdaje prekršajni nalog u skladu sa zakonom“, objašnjava Aleksa Gvozdenović.

Počev od septembra 2019. godine omogućeno je podnošenje elektronske prijave i plaćanje firmarine putem portala lokalne poreske administracije – lpa.gov.rs. Za podnošenje prijave neophodno je da lice poseduje kvalifikovani elektronski sertifikat.

  • Vladan

    25.3.2021 #1 Author

    A mikro pravna lica , šta je snjima? Nigde u tekstu se ne spominju.

    Odgovori

  • Tamara Banković

    4.1.2022 #2 Author

    Zašto mi nakon 10 godina od gašenja preduzetničke radnje stiže opomena sa obračunatom kamatom za takozvanu firmarinu kada je ona ukinuta, a ja sam imala registrovanu radnju za delatnost za koju nije potreban poslovni prostor niti sam igde isticala firmu, a preduzetnički radnju sam odbacila 2011. godine. Kome treba da podnesem zahtev da mi ovu taksu ne potražuju jer nikakvu delatnost ne obavljam više od 10 godina?

    Odgovori

    • Danijela

      4.9.2022 #3 Author

      Da li si nešto uradila po ovom pitanju naplate duga za isticanje reklame? Ja sam zatvorila radnju pre 14 god. i isto stiže?

      Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Biznis.rs newsletter

Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

Loading...