MERKEL ZA HITAN PLAN O KRIZNOM FINANSIRANJU EU Konačan dogovor o podeli 750 milijardi evra u julu?

EUU fokusuVesti

18.6.2020 16:55 Autor: Vladimir Jokanović 0

MERKEL ZA HITAN PLAN O KRIZNOM FINANSIRANJU EU Konačan dogovor o podeli 750 milijardi evra u julu? MERKEL ZA HITAN PLAN O KRIZNOM FINANSIRANJU EU Konačan dogovor o podeli 750 milijardi evra u julu?
Nemačka kancelarka Angela Merkel pozvala je zemlje članice Evropske unije da postignu brzi kompromis u vezi sa 750 milijardi evra vrednim paketom za ekonomski... MERKEL ZA HITAN PLAN O KRIZNOM FINANSIRANJU EU Konačan dogovor o podeli 750 milijardi evra u julu?

Nemačka kancelarka Angela Merkel pozvala je zemlje članice Evropske unije da postignu brzi kompromis u vezi sa 750 milijardi evra vrednim paketom za ekonomski oporavak od posledica krize od pandemije Covid-19 i upozorila da se EU suočava sa najvećim izazovom od osnivanja.

„Kohezija i solidarnost u Evropi nikada nisu bili tako važni kao sada“, rekla je Merkel u četvrtak tokom obraćanja uživo poslanicima Bundestaga, dan uoči evropskog samita koji će biti održan u Briselu, prenosi agencija Anadolija. Predstojeći samit EU biće održan onlajn.  

Merkel je istakla da je kriza izazvana širenjem korona virusa produbila nejednakost unutar EU, što ukazuje na njenu ranjivost. Nemačka kancelarka pozvala je članice EU koje su izrazile rezerve zbog paketa za oporavak (750 milijardi evra) da načine kompromise i podrže regione koji su najviše stradali od pandemije.

„Pokušaćemo da postignemo dogovor što je pre moguće o višegodišnjem finansijkom okviru (budžet 2021-2027) i o posebnom fondu za oporavak. Početna pozicija uopšte nije lagana, ali nadam se da će sve države članice EU postupiti u duhu kompromisa imajući u vidu situaciju bez presedana“, navela je Merkel, pozivajući se na pomenuti samit na kojem će se u petak povesti razgovor o ovoj temi.   

Nemačka kancerarka naglasila je važnost postizanja sporazuma između vlada EU pre početka letnje pauze u avgustu. To odgovara nezvaničnim informacijama do kojih je u Briselu došao Biznis.rs, da će ovaj video-konferencijski samit predstavljati uvod u dogovor koji se očekuje u julu, kada bi evropski lideri trebalo da se sastanu uživo.

Neki mediji prenose da će to biti 9. jula, nekoliko dana nakon što Nemačka preuzme šestomesečno rotirajuće predsedavanje EU. „Tako ćemo biti u mogućnosti da pregovaramo sa Evropskim parlamentom u okviru mandata Nemačke u EU, a nacionalni parlamenti bi imali dovoljno vremena da ratifikuju odluke do kraja godine“, istakla je Merkel.

Evropska komisija (EK) predložila je 27. maja 750 milijardi evra vredan fond za oporavak ekonomije od „krize bez presedana“, kao i usvajanje dugoročnog budžeta (2021-2027) u iznosu 1.100 milijardi evra. Fond za pomoć sastoji se od 500 milijardi evra bespovratne pomoći za države i sektore koji su najteže pogođeni pandemijom, kao i 250 milijardi evra u vidu povoljnih kreditnih zajmova. Italija i Španija, ali i Poljska i Francuska, kao najteže pogođene evropske zemlje bile bi najveći korisnici pomoći.

U osnovi predloga EK stoje dva različita plana. Jedan koji su predložili francuski predsednik Emanuel Makron (Emmanuel Macron) i Angela Merkel o grantovima u vrednosti 500 milijardi evra, i drugi alternativni iza kojeg su stale Austrija, Švedska, Danska i Holandija (Štedljiva četvorka) kojim je predviđeno kreditiranje ugroženih.

Osim na kreditima, „Štedljiva četvorka“ insistira na kriterijumima za preraspodelu novca iz fonda, navodeći da oni treba da budu „specifični i povezani sa krizom“. U njihovoj zajedničkoj platformi stoji da su nacionalni budžeti takođe pod velikim pritiskom „zbog toga svi moramo postaviti realnu meru troškova“, prenosi bečki Standard.

Zajednički stav o raspodeli 750 milijardi evra nedavno su pokušali da formulišu lideri takozvane Višegradske četvorke (Češka, Poljska, Slovačka i Mađarska), ali na kraju su uspeli samo da se slože oko toga da novac treba podeliti „fer“.

Tokom plenarne sednice EP na kojoj se diskutovalo o predlogu EK, više poslanika postavilo je pitanje „uslovnosti“ za dodelu pomoći, a ono se pre svega odnosi na Poljsku i Mađarsku, tražeći da preraspodela novca bude striktno u vezi sa poštovanjem prava građana, vladavinom zakona i odnosom prema pravosuđu.  

Član izvršnog odobra Evropske centralne banke (ECB) Fabio Paneta (Fabio Panetta) izjavio je dva dana uoči samita da je usvajanje predloženog paketa za evropski ekonomski oporavak „izuzetno hitno“ i cilj treba da bude najranija moguća raspodela tog novca, ne kasnije od početka 2021. godine, ocenio je „Što duže budemo čekali, troškovi intervencije biće veći“, rekao je Paneta.

Nema komentara. Budite prvi koji će ostaviti komentar.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Biznis.rs newsletter

Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

Loading...