Srpske kompanije deo važnih evropskih projekata

Domaća proizvodnja metalnih vrata i prozora beleži rast poslovanja u milijardama

AnalizaSrbija

29.5.2024 12:17 Autor: Ljiljana Begović 3

Domaća proizvodnja metalnih vrata i prozora beleži rast poslovanja u milijardama Domaća proizvodnja metalnih vrata i prozora beleži rast poslovanja u milijardama
Delatnost proizvodnje metalnih vrata i prozora u Srbiji doživela je blagi pad za vreme pandemije korona virusa, da bi se u narednim godinama poslovanje... Domaća proizvodnja metalnih vrata i prozora beleži rast poslovanja u milijardama

Delatnost proizvodnje metalnih vrata i prozora u Srbiji doživela je blagi pad za vreme pandemije korona virusa, da bi se u narednim godinama poslovanje vratilo na staro.

Ukupna dobit svih 1.156 preduzeća koja se bave ovom delatnošću uglavnom prelazi iznose od nekoliko milijardi dinara. U 2022. godini rezultat poslovanja iznosio je skoro dve milijarde, tačnije 1.939.133.000 dinara.

Najuspešnije preduzeće prema listi bonitetne kuće CompanyWall, nalazi se u Stalaću i nosi naziv Kosta Antić, po svom direktoru.

Ova privatna firma lider je na Balkanu u proizvodnji i distribuciji proizvoda metalne galanterije, namenjenih građevinarstvu. Firma je osnovana 1959. godine i danas je u vlasništvu porodice Antić.

Vlasnici preduzeća imaju proizvodni pogon od 14.000 kvadratnih metara, gde se pravi veliki broj proizvoda u okviru delatnosti kao što su štucne, prohromski slivnici za kupatila, ventilacione aluminijumske rešetke za centralnu klimatizaciju, vrata dimnjaka.

“Celokupna proizvodnja je prilagođena evropskim standardima, kontinuirano se uvode inovacije, unapređuju kadrovi i nabavljaju najsavremenije mašine. Sve to izdvaja alatnicu firme kao jednu od najsavremenijih i najopremljenijih u Srbiji. Zapošljavamo oko 80 radnika i svoje proizvode izvozimo u 15 država. Pre svega na tržište zemalja bivše Jugoslavije, zatim u Mađarsku, Rumuniju, Bugarsku, Albaniju, italiju, Grčku, Češku, Slovačku”, navode iz ovog preduzeća i dodaju da je u budućnosti poslovanja fokus stavljen na širenje tržišta i izgradnju novih proizvodnih pogona.

Građevinac
Foto: Pixabay.com

Vlasnici firme Kosta Antić posebno su ponosni na postignute rezultate u oblasti dubokog izvlačenja za potrebe proizvodnje štucni, kako klasičnih tako i kotlovskih, čime je omogućeno da se na tržištu pojave štucne sa najboljim ugradbenim karakteristikama.

“Posedujemo veliki broj ekscentar i hidrauličnih presa, čime se omogućava serijska proizvodnja i snabdevenost tržišta određenim proizvodom u bilo kom trenutku. Baznu sirovinu za dobijanje finalnog proizvoda predstavlja niskougljenični lim debljine 0.4-1 mm i prohromski lim debljina 0.4, 0.5 i 0.6 mm. Prohromski lim, koji se nabavlja od vodećih zapadnoevropskih proizvođača, je repromaterijal za proizvodnju ventilacionih rešetki, slivnika i vratanaca za kadu i odlikuje se izuzetnom hemijskom postojanošću i otpornošću prema koroziji”, navode iz ovog preduzeća.

Kada je reč o finasijskom rezultatu, on je pratio uspešnost firme u poslovanju. Kosta Antić d.o.o našla se na prvom mestu liste bonitetne kuće CompanyWall po dobiti u 2022. godini od 231.584.000 dinara.

Najuspešnija preduzeća u delatnosti proizvodnje metalnih vrata i prozora u 2022. godini
Naziv preduzećaUkupna dobitUkupni prihodi
ANTIĆ KOSTA DOO STALAĆ231.584.000484.328.000
ALUCOMMERCE SYSTEMS DOO BEOGRAD183.583.0001.104.455.000
EURO BRAVO DOO BEOGRAD122.472.0001.230.951.000
ASC doo100.078.00079.4421.000
ASTACO DOO BEOGRAD82.624.0001.818.563.000
TEXNI DOO BEOGRAD70.115.000164.468.000
TESTER-AL DOO JAGODINA69.229.000726.761.000
EXING ELEMENT63.151.0001.434.302.000
PRIOR PROJECT d.o.o.61.089.0001.115.660.000
ALMONT DOO NOVI BEOGRAD60.924.000432.033.000
SUNCE MARINKOVIĆ DOO KRAGUJEVAC57.637.000907.446.000
SERBIAL DOO Sedlare53.894.000465.914.000
ATOS-MONTAŽA DOO BEOGRAD50.405.000477.486.000
DUAL-PVC DOO SMEDEREVO47.816.000280.844.000
AL-PER D.O.O. KRALJEVO, KONAREVO41.962.000231.008.000
JUGOSISTEM DOO BELA PALANKA39.162.000710.300.000
INTERAL SISTEM d.o.o. Niš38.964.000412.209.000
DELUX DOO BEOGRAD32.463.000127.874.000
WISSEN D.O.O. NIŠ31.003.000514.580.000
PRIVREDNO DRUŠTVO BERAK INŽENJERING DOO BEČMEN26.978.000224.816.000
SAMOSTALNA ZANATSKA MAŠINBRAVARSKA RADNJA MD DRAGAN BOGOSAVLJEVIĆ PR, TRNOVČE26.147.000156.898.000
GREMET STOLARIJA doo25.399.000401.681.000
CompanyWall Finansijski Asistent *svi podaci su za 2022. godinu, u dinarima

U odnosu na pandemijsku 2020. godinu gde je poslovni rezultat bio 156.567.000 dinara, i 2021. sa ostvarenih 187.512.000 dinara, najveću dobit ovo preduzeće za proizvodnju metalnih vrata i prozora ostvarilo je upravo u 2022. godini.

Na drugom mestu liste bonitetne kuće CompanyWall nalazi se preduzeće Alucommerce systems iz Beograda, čije je ukupna dobit u 2022. godini iznosila 183.583.000 dinara.

Osim visokim prihodima ova firma može se pohvaliti i velikim i značajnim projektima kao što su radovi na izgradnji tržnih centara Galerija, Ada, Rajićeva i Big Fashion. Takođe, neki od važnih projekata u kojima je postavljanju staklene fasade su Centar kulture Niznjevartovsk i tržni centar Kopejka u Moskvi.

Firma koja je registrovana u delatnosti proizvodnje metalnih vrata i prozora, poseduje fabriku aluminijumskih konstrukcija.

“Delatnost firme je projektovanje, proizvodnja i montaža, pre svega staklenih fasada i aluminijumske bravarije, zatim ventiliranih fasada sa primenom različitih materijala od aluminijumskog kompozitnog materijala, granitne keramike do drvenih obloga. Takođe, u okviru delatnosti bavimo se i distribucijom aluminijumskog kompozitnog panela Alpolic proizvođača Mitsubishi”, kažu iz Alucommerce systems.

Godišnje prihode koji su viši od miliradu dinara ima i preduzeće Euro bravo iz Beograda. Dobit na osnovu koje je napravljena lista bonitetne kuće CompanyWall pokazuje da je ovo preduzeće zauzelo treće mesto na osnovu poslovnog rezultata od 122.472.000 dinara u 2022. godini.

Euro bravo je kompanija specijalizovana za projektovanje, proizvodnju i ugradnju svih vrsta aluminijumskih – staklenih fasada, ventilirajućih fasada, aluminijumske i PVC stolarije.

“Od svog osnivanja 2006. godine, kompanija je težila da postane sinonim za kvalitet, kao i da klijentima obezbedi kompletnu udobnost poslovanja i stanovanja. To je i motiv da stalno ulažemo u razvoj i pratimo najnovije trendove kako u estetskim tako i u tehnološkim rešenjima”, navode iz kompanije Euro bravo.

Takođe, portfolio ovog preduzeća je ispunjen značajnim domaćim projektima kao što su Belgrade waterfront, hotel Marriott, West 65, hotel Zira, ali i učešćem u izgradnji zgrade MMF-a u Austriji, Old Streeta u Londonu, kao i Tour Albert 1 ER u Francuskoj.

  • Nata

    30.5.2024 #1 Author

    Svaka čast za porodicu Antić!

    Odgovori

  • SUNCE

    30.5.2024 #2 Author

    Svakako ne zahvaljunuci laznim obecanjima drzave za dotacije zbog povecanja energetske efikasnosti u yagrevanju stanova.

    Odgovori

  • DOBRILA

    30.5.2024 #3 Author

    Lepo bas .

    Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Biznis.rs newsletter

Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

Loading...