ukazano na slabosti

Transparentnost Srbija upozorava na koruptivne rizike u Predlogu zakona o upravljanju državnim preduzećima

SrbijaVesti

28.6.2023 12:28 Autor: Redakcija Biznis.rs 2

Transparentnost Srbija upozorava na koruptivne  rizike u Predlogu zakona o upravljanju državnim preduzećima Transparentnost Srbija upozorava na koruptivne  rizike u Predlogu zakona o upravljanju državnim preduzećima
Transparentnost Srbija (TS) saopštila je u sredu da je Vladi Srbije, Ministarstvu privrede i Agenciji za sprečavanje korupcije upućena analiza koruptivnih rizika i drugih... Transparentnost Srbija upozorava na koruptivne  rizike u Predlogu zakona o upravljanju državnim preduzećima

Transparentnost Srbija (TS) saopštila je u sredu da je Vladi Srbije, Ministarstvu privrede i Agenciji za sprečavanje korupcije upućena analiza koruptivnih rizika i drugih nedostataka u Predlogu zakona o upravljanju privrednim društvima koja su u vlasništvu Republike Srbije.

Predlog zakona o preduzećima u vlasništvu države povučen je početkom juna iz skupštinske procedure nakon brojnih kritika, koje je uputila i TS, prenosi Beta.

Ta organizacija smatra da se neki od najvećih koruptivnih rizika u pravilima o upravljanju preduzećima u državnom vlasništvu mogu otkloniti samo tako što bi Skupština stavila van snage autentično tumačenje pojma funkcionera, doneto 12. februara 2021. godine ili izmenila Zakon o sprečavanju korupcije.

„Bez toga, predstavnici države u skupštini akcionara, članovi nadzornih odbora, direktori i vršioci dužnosti direktora u državnim preduzećima ne bi morali da podnose izveštaje o imovini na početku i kraju mandata i primenjuju druga pravila iz tog zakona, a to je već sada slučaj sa članovima novog Nadzornog odbora EPS-a AD, kao i članovima NO i direktorom Telekoma Srbija“, navodi se u saopštenju TS.

Ukazano je i da su slabosti predloženog zakona „nedovoljno jasne norme o imenovanju vršilaca dužnosti direktora, nedovoljna pravila za sprečavanje zloupotreba radi partijske promocije ili kupovine uticaja u medijima i nepostojanje kazni za kršenje pojedinih pravila“.

TS je navela da je u proteklih deset godina, od donošenja prvog Zakona o javnim preduzećima koji je predvideo uspostavljanje profesionalnog upravljanja i izbor direktora na konkursu, uputila veći broj inicijativa u vezi sa lošim rešenjima u zakonima i podzakonskim aktima, nezakonitom praksom kod imenovanja direktora i vršilaca dužnosti direktora.

„Umesto da reši ove probleme, koje je sama stvorila time što nije primenjivala ili dopunila postojeće propise, Vlada Srbije je kao izlaz ponovo ponudila donošenje novog zakona. Pri tom, uverljivosti da kod vlade postoji spremnost da dosadašnje probleme reši, nimalo ne doprinosi ni činjenica da se o tim problemima uopšte ne govori u obrazloženju predloženog, pa povučenog zakona“,  ističe se u saopštenju.

  • colorida_cielo

    28.6.2023 #1 Author

    Najveći problem državnih preduzeća su ljudi koji na čelu tih preduzeća raspolazu državnim novcem kao da je njihov privatan. Jedini način da se reši korupcija bi bila prodaja preduzeća stranom ili domaćem investitoru.

    Odgovori

  • gagica

    2.7.2023 #2 Author

    Treba raditi na smanjenju korupcije

    Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Biznis.rs newsletter

Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

Loading...