U Srbiji oko 70.000 porodica nema pristup internetu
BiznisInfrastrukturaIzdvajamoSrbijaVesti
21.4.2021 08:01 Autor: Gordana Bulatović 14



Procene su da u Srbiji pristup fiksnom širokopojasnom internetu nema 1.370 naselja, tačnije 70.712 domaćinstava, što je 2,84 odsto od ukupnog broja domaćinstava u našoj zemlji, otkriva za portal Biznis.rs Tatjana Matić, ministarka za trgovinu, turizam i telekomunikacije u Vladi Republike Srbije.
Srbija je nedavno sa Evropskom bankom za obnovu i razvoj potpisala sporazum o kreditu u vrednosti od 18 miliona evra namenjenih prvoj fazi izgradnje širokopojasne komunikacione infrastrukture u ruralnim krajevima.
„Ruralna naselja u Srbiji neretko karakteriše nedostatak gradske, ekonomske i proizvodne infrastrukture, kao i širokopojasne komunikacione infrastrukture, koja je neophodna za razvoj regionalne ekonomije, unapređenje obrazovanja i podizanja kvaliteta životnog standarda lokalnog stanovništva. Javnim pozivima koje je raspisalo Ministarstvo, obuhvaćena su ruralna naselja u kojima nedostaje širokopojasna komunikaciona infrastruktura i u kojima ne postoji komercijalni interes operatora elektronskih komunikacija da u ovim naseljima grade samostalno infrastrukturu. Upravo kroz zajedničku izgradnju širokopojasne komunikacione infrastrukture Ministarstva i operatora obezbediće se pristup internetu domaćinstvima u ovim naseljima“ objašnjava ministarka Matić.
Ona ističe i da je preliminarna procena da će u okviru prve faze projekta izgradnje širokopojasne komunikacione infrastrukture u ruralnim predelima Srbije biti obuhvaćeno oko 600 naselja sa 90.000 domaćinstava.
„Konačan broj naselja odnosno domaćinstava, zavisiće od konačnog izbora prijava operatora u okviru sprovedenih javnih poziva za zajedničku izgradnju komunikacione infrastrukture u ruralnim naseljima, stepena ruralnosti u smislu dostupnosti komunikacione infrastrukture, demografske razuđenosti i slično. Svedoci smo na koji način je pandemija korona virusa umnogome promenila navike i ponašanje ljudi, kao i način poslovanja privrednika, koji su prelaskom na elektronsko poslovanje uspešnije prevazišli negativne posledice pandemije. Širokopojasni pristup internetu doprineće da lokalni proizvođači u ruralnim naseljima plasiraju na internet svoje tradicionalne proizvode i proizvode starih zanata i putem digitalnih kanala prodaje ponude svoje proizvode u okviru i izvan teritorije Srbije, uzimajući u obzir činjenicu da internet prodaja ne poznaje geografske granice. Omogućavanje modernog elektronskog poslovanja u oblasti trgovine, poljoprivrede, zanatstva i slično, neophodan je uslov za ostajanje mladih u ruralnim naseljima i dalji ekonomski prosperitet ruralnih predela u Srbiji“, navodi Matić.
Ministarka podseća i da Ministarstvo na čijem je čelu, kroz sprovođenje projekta „Povezane škole“ radi na povezivanju svih škola u Srbiji na Akademsku mrežu koja im obezbeđuje siguran, pouzdan, brz i besplatan pristup internetu. Do danas, ističe ona, projektom je obuhvaćeno i povezano na AMRES više od 1.600 matičnih školskih objekata dok je do kraja ove godine planirano povezivanje i svih isturenih školskih objekata.
„Nesporno je da će se i kroz projekat obezbeđivanja komunikacione infrastrukture, a koji znači i obezbeđivanje interneta u školama u ruralnim naseljima podići kvalitet nastave i obrazovanja, imajući u vidu da je pristup internetu neophodan preduslov za razvoj digitalnih kompetencija i digitalne pismenosti i đaka i nastavnika“, zaključuje ministarka Matić.
Ljubinka
21.4.2021 #1 Author21. Vek…
sanja
21.4.2021 #2 AuthorPoražavaju’e je da škole u Srbiji nemaju internet. prilika da država pokaže kako ulaže u obrazovanje koje je ključ drustva
Strahinja
21.4.2021 #3 AuthorTuzno, doduse, na takvom smo stepenu IT pismenosti da je i ocekivano
Jovana
21.4.2021 #4 AuthorUzas
Maja
21.4.2021 #5 AuthorMirnija im glava
N. N.
21.4.2021 #6 AuthorPorazavajuce zaista…
olja
21.4.2021 #7 AuthorToliko o digitalnoj pismenosti!
Danijela
21.4.2021 #8 AuthorPorazavajuci podatak.
Jelena
21.4.2021 #9 AuthorZdraviji su to je sigurno
Mara
21.4.2021 #10 AuthorNišta nisu ni propustili 🙄
Mdx
22.4.2021 #11 AuthorIsto mislim, ne propustaju
Lelica
22.4.2021 #12 AuthorSrecniji su bez interneta.
NINICA
3.6.2022 #13 AuthorOdmor za glavu😂
MARE
20.11.2022 #14 AuthorZar smo gori od Crnogoraca