NIŽE RATE ZA KREDITE U EVRIMA Pad Euribor odraziće se i na nižu cenu novih zaduživanja, kažu u NBS

BankeIzdvajamoNovacSrbijaVesti

29.8.2020 15:08 Autor: Redakcija Biznis.rs 1

NIŽE RATE ZA KREDITE U EVRIMA Pad Euribor odraziće se i na nižu cenu novih zaduživanja, kažu u NBS NIŽE RATE ZA KREDITE U EVRIMA Pad Euribor odraziće se i na nižu cenu novih zaduživanja, kažu u NBS
Za Euribor je, prema podacima za jul, bilo vezano oko 43 odsto vrednosti ukupnih domaćih kredita, tako da se smanjenje Euribora direktno odražava na... NIŽE RATE ZA KREDITE U EVRIMA Pad Euribor odraziće se i na nižu cenu novih zaduživanja, kažu u NBS

Za Euribor je, prema podacima za jul, bilo vezano oko 43 odsto vrednosti ukupnih domaćih kredita, tako da se smanjenje Euribora direktno odražava na njihov niži nivo rata, navela je Narodna banka Srbije.

Kamata na tromesečne međubankarske pozajmice u evrozoni, Euribor, podsetimo, pala je ove nedelje na istorijski minimum od minus 0,49 procenata.

Pored nižih rata za kredite, koji su u otplati, smanjenje Euribora trebalo bi da se odrazi i na nižu cenu novog zaduživanja u evrima, s obzirom na to da doprinosi nižoj ceni izvora za kredite u evrima, pojasnili su u NBS za Tanjug.

Od kredita u evrima neki su bili odobreni po fiksnoj kamatnoj stopi, a drugi po varijabilnoj kamatnoj stopi – najviše tromesečnom ili šestomesečnom Euriboru uvećanom za odgovarajuću maržu.

Kada je reč o kreditima stanovništvu, za Euribor su najviše vezani stambeni krediti. Oni su, za razliku od gotovinskih, gotovo u potpunosti evroindeksirani, i na njihov nivo anuiteta i cenu novog zaduživanja utiče promena referentne kamatne stope NBS. Najčešće, kroz promene kamatnih stopa na tržištu novca Belibor za koje su uglavnom vezani kreditni proizvodi, objašnjavaju u NBS.

Kod privrede, investicioni krediti su uglavnom vezani za Euribor, dok je kod kredita za obrtna sredstva učešće kredita u dinarima veće i iznosi oko 26 odsto.

Pad Euribora svakako utiče na cenu kredita u Srbiji, ali pad kamatnih stopa na kredite u evrima bio je izraženiji od pada Euribora, što je rezultat smanjenja premije rizika, koja je u junu bila za oko 180 baznih poena niža nego u maju 2013, kao i povećanja kreditnog rejtinga zemlje i rasta konkurencije među bankama u Srbiji.

Tako je od maja 2013, kada je započet ciklus ublažavanja monetarne politike NBS, do juna 2020. šestomesečni Euribor smanjen za 0,5 procentna poena, dok je prosečna ponderisana kamatna stopa na nove evroindeksirane i kredite u evrima privredi snižena za 4,6 procentnih poena, a stanovništvu za 4,4. U junu je za privredu iznosila 2,7 odsto, a za stanovništvo 3,7.

U istom periodu je trošak otplate postojećih kredita, to jest prosečna ponderisana kamatna stopa na postojeće evroindeksirane kredite i kredite u evrima privredi snižena za 4,0 procentnih poena, a stanovništvu za 3,3. U junu je za privredu iznosila 2,8 odsto, a za stanovništvo 3,6.

Kretanje Euribora od početka godine imalo je veću volatilnost od uobičajene, napominju u NBS. Pandemija i značajno smanjenje ekonomske aktivnosti uticali su na manjak likvidnosti na tržištu i rast Euribora, koji je bio najizraženiji u drugoj polovini aprila kada je tromesečni Euribor iznosio -0,16 odsto.

Foto: wikipedia.org
Foto: wikipedia.org

U tom periodu preduzete su brojne mere vodećih centralnih banaka u pravcu veoma ekspanzivnih monetarnih politika, što je uticalo na rast likvidnosti u bankarskom sistemu i pad Euribora na rekordno niske nivoe i blizu kamatne stope Evropske centralne banke na depozitne olakšice (-0,5 odsto) koja se smatra praktično donjom granicom.

Buduće kretanje Euribora teško je predvideti, s obzirom da je u pitanju tržišna kategorija koju određuje ponuda i tražnja. Ali, kretanje ove stope najvećim delom zavisiće od politike Evropske centralne banke u narednom periodu, odnosno od toga da li će ECB i dalje i u kojoj meri voditi ekspanzivnu monetarnu politiku, zaključuju u NBS.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Biznis.rs newsletter

Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

Loading...