kapitalizacija evropskih banaka značajno povećana poslednjih godina

Predsednik UBS grupe kritikuje regulisanje „pokvarenog poslovnog modela“

AnalizaNovacSvet

24.4.2024 14:06 Autor: Redakcija Biznis.rs 0

Predsednik UBS grupe kritikuje regulisanje „pokvarenog poslovnog modela“ Predsednik UBS grupe kritikuje regulisanje „pokvarenog poslovnog modela“
Predsednik UBS grupe Kolm Keleher (Colm Kelleher) izjavio je da švajcarska banka „nije prevelika da bi propala“, kritikujući predloge švajcarske vlade za jačanje njenih... Predsednik UBS grupe kritikuje regulisanje „pokvarenog poslovnog modela“

Predsednik UBS grupe Kolm Keleher (Colm Kelleher) izjavio je da švajcarska banka „nije prevelika da bi propala“, kritikujući predloge švajcarske vlade za jačanje njenih kapitalnih zahteva.

Keleher je držao govor tokom godišnje skupštine UBS-a – prvog takvog skupa održanog otkako je banka prošlog leta završila preuzimanje svog bivšeg rivala Credit Suisse, prenosi CNBC.

„UBS nije prevelik da bi propao. UBS je jedna od najbolje kapitalizovanih banaka u Evropi, sa održivim poslovnim modelom i odgovarajućim bilansom sa niskim rizikom“, rekao je Keleher.

Dodao je da je banka „ozbiljno zabrinuta“ zbog trenutnih diskusija oko dodatnih kapitalnih zahteva, za koje je tvrdio da bi obuzdali konkurentnost Švajcarske kao finansijskog centra i povećali evropsku regulatornu fragmentaciju.

Keleher je rekao da je primer Credit Suisse, koji je propao u martu 2023. nakon godina skandala i neuspeha u upravljanju rizičnom aktivom, pokazao da „ne može postojati regulatorno rešenje za pokvareni poslovni model“.

On je primetio da su kapitalni zahtevi za „globalne sistemski važne banke“ postali mnogo jači od finansijske krize 2007-08, rekavši da je efektivni kapacitet za apsorpciju gubitaka širom sveta sada oko 20 puta jači, a samo za UBS više od 200 milijardi dolara.

Švajcarska vlada je ranije ovog meseca dala niz preporuka sa ciljem da zaštiti širu ekonomiju od potencijalne nestabilnosti u UBS-u i tri druge velike banke. Iako nije precizirano šta bi tako stroži kapitalni zahtevi podrazumevali, švajcarska administracija je rekla da bi ih trebalo „ciljano pooštriti“.

Predlozi su usmereni na banke za koje se procenjuje da su „prevelike da bi propale“ – termin koji je ušao u upotrebu nakon finansijske krize pre 16 godina da opiše institucije koje su bile previše sistemski važne za nacionalne ekonomije da bi im vlade dozvolile da propadnu. Ovaj de facto državni zaštitni mehanizam bio je naširoko kritikovan zato što je podsticao rizično ponašanje i loše upravljanje.

Nema komentara. Budite prvi koji će ostaviti komentar.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Biznis.rs newsletter

Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

Loading...