Aktuelni skok cena tumači se kao privremen

Privreda i finansijski sektor očekuju inflaciju u planiranim granicama

AnalizaBankeNovacPoslovanjeSrbija

22.1.2022 14:11 Autor: Redakcija Biznis.rs 3

Privreda i finansijski sektor očekuju inflaciju u planiranim granicama Privreda i finansijski sektor očekuju inflaciju u planiranim granicama
Prema rezultatima ankete agencije Ipsos iz decembra 2021. godine, kratkoročna i srednjoročna inflaciona očekivanja finansijskog sektora nastavljaju da se kreću u granicama inflacionog cilja... Privreda i finansijski sektor očekuju inflaciju u planiranim granicama

Prema rezultatima ankete agencije Ipsos iz decembra 2021. godine, kratkoročna i srednjoročna inflaciona očekivanja finansijskog sektora nastavljaju da se kreću u granicama inflacionog cilja Narodne banke Srbije od tri plus/minus 1,5 odsto. Predstavnici finansijskog sektora očekuju da će inflacija u decembru 2022. godine biti na nivou od 4,5 odsto, navodi se u saopštenju na zvaničnom sajtu NBS.

Prema rezultatima ankete agencije Blumberg iz januara ove godine, inflaciona očekivanja finansijskog sektora za godinu dana unapred niža su i iznose 3,5 odsto.

Inflaciona očekivanja privrednika, prema rezultatima ankete Ipsosa, u decembru su povećana na šest odsto, što se u velikoj meri može povezati sa energetskom krizom i neizvesnošću u vezi sa cenom električne energije u vreme sprovođenja ankete. Takođe, viša inflaciona očekivanja privrednika najverovatnije su posledica i cenovnih pritisaka i po pitanju cena ostalih inputa u proizvodnji, i po pitanju cena sopstvenih gotovih proizvoda i usluga, saopštila je NBS.

Kada je reč o inflacionim očekivanjima za dve i tri godine unapred, ona su i kod finansijskog sektora i kod privrede usidrena u granicama inflacionog cilja i kreću se u rasponu od tri do četiri odsto. Ovakvi rezultati ankete ukazuju na to da i finansijski sektor i privreda aktuelnu višu inflaciju percipiraju kao privremenu, što je ujedno i ocena Narodne banke Srbije, kao i većine vodećih centralnih banaka u svetu.

„Usidrenost inflacionih očekivanja, u čijoj se osnovi nalazi stabilnost deviznog kursa, doprinosi povećanju efikasnosti monetarne politike u održavanju niske, stabilne i predvidive inflacije u srednjem roku, što je jedan od neophodnih preduslova održivog privrednog rasta“, ocenjuje NBS.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Biznis.rs newsletter

Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

Loading...