Bez rešenog radnog statusa u BiH, u Hrvatskoj definisan porez za svaku kategoriju

Frilenseri u regionu u istom sosu kao i srpske kolege

AnalizaIntervjuPoreziPoslovanjePreduzetnikU fokusu

21.1.2021 11:22 Autor: Ljiljana Begović 2

Frilenseri u regionu u istom sosu kao i srpske kolege Frilenseri u regionu u istom sosu kao i srpske kolege
Priča u vezi sa Frilenserima u Srbiji i načinom njihovog oporezivanja i dalje traje. Nakon prvog sastanka koji je održan 18. decembra, predstavnici radnika... Frilenseri u regionu u istom sosu kao i srpske kolege

Priča u vezi sa Frilenserima u Srbiji i načinom njihovog oporezivanja i dalje traje. Nakon prvog sastanka koji je održan 18. decembra, predstavnici radnika na internetu, Ministarstva finansija, i Poreske uprave, izneli su svoje argumente i predloge za rešenje problema. Sve strane koje su uključene u  ovaj problem očekuju da će se doći do zajedničkog rešenja.

Frilenseri u regionu imaju slične probleme kao i njihove kolege u Srbiji.

„Ukoliko prihode ostvaruju radom za inostranstvo, u obavezi su da plate 10 odsto poreza na dohodak, u roku od jednog dana od primanja uplate i prijave, i  u roku od pet dana poreskoj upravi“, kaže za Biznis.rs, Elena Babić-Đaković osnivačica i predsednica Udruženja Freelence u BiH.

Uz to frilenseri u BiH su u obavezi da uplate i četiri odsto doprinosa za zdravstveno osiguranje po Zakonu o doprinosima, ali kroz tu uplatu ne ostvaruju pristup zdravstvenom osiguranju, što je sporno i diskriminiše radnike na internetu u odnosu na druge poreske obveznike.

„Nemaju pravo na lični odbitak što je takođe diskriminacija u odnosu na ostale. Ukoliko sarađuju sa lokalnim klijentima poreske obaveze i doprinose uplaćuje naručitelj posla po ugovoru o delu“, navodi Babić-Đaković.

Laptopovi
Foto: Shutterstock

Status frilensera u BiH još uvek nije definisan ni jednim zakonom.  Naša sagovornica objašnjava da pojam samozaposlenih, pa ni frilensera ne postoji u Zakonima o radu.

„Postoje samo obaveze plaćanja poreza i doprinosa od kojih nemamo zdravstveno. Nemamo pristup pravima ni uslugama koja treba da proizilaze iz ispunjavanja tih obaveza“, kaže Babić-Đaković.

Jedan od razloga postojanja Udruženja Freelance u BiH je rešavanje radno-pravnog statusa kroz Zakone o radu i regulisanja pratećih zakona ( zakon o porezu na dohodak, zakon o doprinosima i zakon o zdravstvenom osiguranju).

„Želimo da novi Zakoni budu u skladu sa našim načinom rada u 21. veku i pravedni za frilensere, a uslovi rada fer i podsticajni“, objašnjava osnivačica i predsednica Udruženja Freelence u BiH.

Sastanak i rad na laptopu
Foto: Unsplash.com

Okolnosti u kojima posluju radnici na internetu u Hrvatskoj su zakonski uređeniji.

„U Hrvatskoj, frilenseri mogu da otvore preduzetnički biznis ili da postanu paušalci ili da se upišu imenom i prezimenom u registar poresnih obveznika. Kako god da krenu, porezi i doprinosi se regulišu ili prema Zakonu o porezu na dohodak ili prema Zakonu o porezu na dobit. Za svaku kategoriju definisane su i kategorije doprinosa koje propisuje sama država. Dakle, frilenseri moraju da plaćaju i poreze i doprinose“ kažu za Biznis.rs iz udruženja „Glas Poduzetnika“.

  • Bocke

    22.1.2021 #1 Author

    Edukujte se malo, u Hrvatskoj frilenseri ne placaju porez na priliv iz inostranstva.
    Placaju prekoracenje godisnjeg prihoda ciji iznos je slican kao i kod nas.
    Dalje, porez na honorare u Hrvatskoj placaju samo vrhunski umetnici kao muzicari, slikari,
    jer im je i prihod drasticno veci u odnosu na frilensere…

    Odgovori

  • Viki

    23.1.2021 #2 Author

    Nije problem placati nego koliko.

    Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Biznis.rs newsletter

Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

Loading...