Fotokopirnice se prilagođavaju novim tehnologijama

Kako kancelarijska podrška opstaje u digitalnom dobu?

PoslovanjeSrbija

13.6.2026 13:55 Autor: Miljan Paunović 17

Kako kancelarijska podrška opstaje u digitalnom dobu? Kako kancelarijska podrška opstaje u digitalnom dobu?
U vreme kada se sve više poslovnih i administrativnih procesa seli u digitalno okruženje, moglo bi se očekivati da delatnosti poput fotokopiranja i pripreme... Kako kancelarijska podrška opstaje u digitalnom dobu?

U vreme kada se sve više poslovnih i administrativnih procesa seli u digitalno okruženje, moglo bi se očekivati da delatnosti poput fotokopiranja i pripreme dokumenata postepeno gube na značaju.

Međutim, podaci pokazuju da delatnost koja se još uvek zove Fotokopiranje, pripremanje dokumenata i druga specijalizovana kancelarijska podrška i dalje uspešno posluje, prilagođavajući se novim potrebama građana i privrede.

Iako naziv delatnosti na prvi pogled asocira isključivo na kopiranje dokumenata, njeno poslovanje obuhvata mnogo širi spektar aktivnosti. Pored fotokopiranja i štampanja, firme iz ovog sektora često nude usluge skeniranja, digitalizacije arhive, pripreme poslovne i konkursne dokumentacije, prekucavanja tekstova, administrativne podrške preduzećima, kao i pomoć građanima pri popunjavanju različitih obrazaca i zahteva.

Prema podacima bonitetne kuće CompanyWall, u Srbiji ukupno posluje 1.020 firmi registrovanih u ovoj delatnosti, čiji je zbirni prihod u 2024. iznosio skoro 363 miliona dinara (362.829.000), a dobit 20,26 miliona dinara (20.267.000).

Među najuspešnijim firmama prema ostvarenoj dobiti izdvajaju se Gama centar iz Beograda, Tim Auto Tim 2 i SZR Student. Njihovi rezultati potvrđuju da se nekadašnja fotokopirnica danas sve više transformiše u centar za pružanje različitih administrativnih i poslovnih usluga.

Tako je u 2024. godini firma Gama centar ostvarila dobit od 9,81 milion dinara, što je znatno više u odnosu na godinu pre kada je bila na nivou od 6,66 miliona dinara (6.666.000).

Najuspešnije firme u delatnosti Fotokopiranje, pripremanje dokumenata i druga specijalizovana kancelarijska podrška
Naziv preduzećaPrihodi 2024.Dobit 2024.
GAMA CENTAR DOO BEOGRAD – ZVEZDARA40.227.0009.812.000
Tim-Auto-Tim 2 doo2.366.0001.663.000
SZR STUDENT28.905.0001.655.000
MARIJA NOVAKOVIĆ PR DI BESTE D.M.H.52.624.0001.409.000
ALEX PBD4.742.0001.271.000
Izvor: CompanyWall, *svi podaci su u dinarima

Među najuspešnijim firmama u ovoj delatnosti nisu nužno klasične fotokopirnice, već specijalizovane agencije koje pružaju administrativnu podršku u drugim oblastima, poput registracije vozila i ostalih usluga. U tom kontekstu je i Tim Auto Tim 2 iz Lazarevca na ovoj listi, koji je po dobiti na drugom mestu sa 1,66 miliona dinara u 2024, što ukazuje na znatno bolje poslovanje nakon gubitaka u 2023 od 1,34 miliona dinara (-1.347.000).

SZR Student zauzeo je treće mesto, i njihova dobit je u 2024. iznosila 1,65 miliona dinara (1.655.000), što je manje u odnosu na godinu ranije kada je bila 1,84 miliona dinara.

S obzirom na razvoj tehnologija, za opstanak ove delatnosti i preduzeća koja posluju u njoj, bitna je sposobnost prilagođavanja tržišnim promenama. Naime, umesto da digitalizaciju dožive kao pretnju, mnoge firme su je pretvorile u poslovnu priliku.

Kako raste broj elektronskih servisa državne uprave i privrednih institucija, raste i potreba za uslugama skeniranja, konverzije dokumenata u digitalni format i elektronskog arhiviranja.

Posebno važnu ulogu ove firme imaju za mala i srednja preduzeća koja često nemaju razvijene administrativne službe. Za njih je angažovanje spoljnog partnera, posrednika, za pripremu dokumentacije, arhiviranje ili obradu podataka često isplativije od zapošljavanja dodatnih radnika. Na taj način sektor kancelarijske podrške postaje važan deo šire poslovne infrastrukture.

Na uspešnost poslovanja značajno utiče i lokacija.

Firme koje posluju u blizini fakulteta, sudova, opštinskih uprava, katastra ili poslovnih centara tradicionalno imaju stabilnu bazu korisnika. Studenti, preduzetnici, advokati i građani i dalje predstavljaju značajan deo klijenata kojima su potrebne usluge štampanja, kopiranja ili pripreme različitih dokumenata.

Zanimljivo je da se poslovni model ovih preduzeća danas sve manje zasniva na zaradi od pojedinačne fotokopije, a sve više na pružanju dodatnih usluga veće vrednosti. Digitalizacija arhiva, obrada dokumentacije i administrativna podrška postaju značajniji izvori prihoda od tradicionalnih usluga po kojima je ova delatnost nekada bila prepoznatljiva.

U narednim godinama očekuje se nastavak transformacije ovog sektora. Razvoj elektronske uprave, digitalnih potpisa i bezpapirnog poslovanja verovatno će dodatno smanjivati potrebu za klasičnim kopiranjem dokumenata. Istovremeno, rast zahteva za upravljanjem dokumentacijom i administrativnom podrškom mogao bi da otvori nove poslovne mogućnosti za preduzeća koja budu spremna da prate tehnološke promene.

Primeri najuspešnijih firmi pokazuju da ni u eri digitalizacije papir nije potpuno nestao iz poslovanja. Naprotiv, potreba za efikasnim upravljanjem dokumentima, bilo u fizičkom ili elektronskom obliku, i dalje predstavlja osnovu tržišta na kojem kancelarijska podrška nalazi svoje mesto i gradi profitabilan poslovni model.

  • KIMCHI

    13.6.2026 #1 Author

    Digitalizacijom naravno da se prilagodjavaju potrebama trzista

    Reply

  • BIJUTI27

    13.6.2026 #2 Author

    U digitalnom dobu ne nestaju oni koji se prilagode tehnologiji, već oni koji ostanu samo na fotokopiranju papira..

    Reply

    • PAHULJICA

      15.6.2026 #3 Author

      Fotokopornice i trebaju da budu na određenim lokacijama(blizu fakulteta,skola,drugih javnih ustanova).Studenti fotokopiraju knjige,skripte…mnogi fakulteti privatni u sklopu skolske godine ,,daju,, udzebenike u elektronskom obliku….

      Reply

  • REA

    13.6.2026 #4 Author

    Papir je mnogo puta proglašavan mrtvim, ali fotokopirnice i dalje nalaze način da prežive — izgleda da digitalizacija još nije uspela da ukine pečat i „jedan primerak za arhivu“.

    Reply

    • ZVONČICA

      14.6.2026 #5 Author

      Papir je papir,uvek bilo i ostalo,barem po meni

      Reply

  • NATI

    13.6.2026 #6 Author

    Nece one moci dugo jos da opstanu

    Reply

  • Sveta12

    13.6.2026 #7 Author

    Odlicno,jos je i lakse!

    Reply

  • BILJKA

    13.6.2026 #8 Author

    Prilagođavanje i digitalizacija potrebama tržišta zagarantovan uspeh.

    Reply

  • ŽIZI

    14.6.2026 #9 Author

    Klasične sekretarice i administratori opstaju u digitalnom dobu tako što su papire zamenili softverima, pa su od običnog kucanja dopisa postali desna ruka šefovima za organizaciju celog posla.

    Reply

  • LEKI

    14.6.2026 #10 Author

    Neophodno je veliko prilagodjavanje

    Reply

  • MARA

    14.6.2026 #11 Author

    Ne možemo sve svesti na digitalno, novac ce se stampati

    Reply

  • Jeca

    14.6.2026 #12 Author

    Pa oni nekako moraju da se zastite i da drze nivo.

    Reply

  • Vanja

    14.6.2026 #13 Author

    Kakva steta da samo lokacija moze toliko da utice!

    Reply

  • WanderingSpirit

    14.6.2026 #14 Author

    Uvek ce biti poslova u kancelarijama

    Reply

  • ZOI

    14.6.2026 #15 Author

    Pa sigurno ce opsati, ali sve manje i manje. Neke ce se zatvoriti, a neke ne.

    Reply

  • MAJA

    15.6.2026 #16 Author

    Tesko je ici u korak sa novim tehnologijama,posebno kad su ovakvi poslovi u pitanju,ali kako svi,tako ce i oni uskladiti posao sa novim nacinom.

    Reply

  • BIJUTI27

    18.6.2026 #17 Author

    Fotokopirnice opstaju tako što proširuju ponudu na digitalizaciju dokumenata, grafičke i druge kancelarijske usluge. Njihova budućnost zavisi od sposobnosti da se prilagode digitalnom okruženju, a ne od samog fotokopiranja.

    Reply

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.