Robotizovani čistači priskaču u pomoć

8.000 tona ljudskog otpada jurca u Zemljinoj orbiti

Hi-techLifestyleZanimljivosti

27.3.2021 14:20 Autor: Marko Miladinović 1

8.000 tona ljudskog otpada jurca u Zemljinoj orbiti 8.000 tona ljudskog otpada jurca u Zemljinoj orbiti
U orbiti naše planete, jureći brzinama do osam kilometara u sekundi, nalazi se bezmalo 8.000 tona otpada koje je stvorila ljudska ruka. Otkud toliko... 8.000 tona ljudskog otpada jurca u Zemljinoj orbiti

U orbiti naše planete, jureći brzinama do osam kilometara u sekundi, nalazi se bezmalo 8.000 tona otpada koje je stvorila ljudska ruka.

Otkud toliko đubreta u našem neposrednom svemirskom komšiluku? Na primer, testiranjem dalekometnih raketa zemlja-vazduh, koje su za cilj imale uništavanje satelita (i uspešno ga postigle, pritom raspršujući njihove ostatke u zamišljenom krugu oko Zemlje), ili eksplozijom ruske ekperimentalne letelice u kojoj su se greškom pomešala zapaljiva goriva. Tu je i nekolicina satelita starije generacije kojima je “istekao rok” a još uvek nisu kontrolisano oboreni na tlo…

Ta gomila đubreta sačinjenog od raznog materijala, ali najčešće metala kojima se prave oplate svemirskih letelica, godinama, pa i decenijama orbitira oko Zemlje postižući velike brzine. Ona ne predstavlja opasnost po čovečanstvo, ali svakako ugrožava sve veći broj lansiranja satelita, šatlova i raketa različitih namena.

Japanski tehnološki startap Astroscale pre nekoliko dana uspešno je lansirao svog prvog čistača svemira, letelicu ELSA-D, na ruskoj Soyuz raketi, sa čuvenog astrodroma u kazahstanskom Bajkonuru. ELSA-D je napravljena u partnerstvu sa Surrey Satellite Technology Ltd. iz Engleske, pa se s pravom može reći da je ovo pionirsko slanje “kosmo-đubretaraca” plod međunarodne saradnje svemirskih agencija i privatnih kompanija iz najmanje četiri države.

ELSA-D će biti u Zemljinoj orbiti narednih šest meseci i prikupljati delove leteće deponije. U tome će joj pomoći najmoderniji GPS sistem, HD kamere koje upravljačima sa Zemlje pomažu da je usmere u željenom pravcu, kao i sistem ispusnih ventila u tri ose, koji će je pokretati.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Biznis.rs newsletter

Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

Loading...