DEFICIT BUDŽETA U CRNOJ GORI Za pet meseci više od 166 miliona evra

AnalizaRegionU fokusuVesti

16.7.2020 13:09 Autor: Marija Jovanović 0

DEFICIT BUDŽETA U CRNOJ GORI Za pet meseci više od 166 miliona evra DEFICIT BUDŽETA U CRNOJ GORI Za pet meseci više od 166 miliona evra
U Crnoj Gori deficit budžeta u maju iznosio je 44,3 miliona evra, približno kao u aprilu, a dva i po puta više nego u... DEFICIT BUDŽETA U CRNOJ GORI Za pet meseci više od 166 miliona evra

U Crnoj Gori deficit budžeta u maju iznosio je 44,3 miliona evra, približno kao u aprilu, a dva i po puta više nego u martu, dok su prihodi nastavili da padaju u odnosu na mart i u petom mesecu iznosili su 115,3 miliona.

U odnosu na mart prihodi su manji za 45 miliona. Time je deficit budžeta za pet meseci iznosio 166,7 miliona evra. Od toga je u aprilu i maju napravljeno 90,4 miliona evra minusa, prenosi bankar.me pozivajući se na podatke Ministarstva finansija.  

U maju su uz mere zaštite počela sa radom privredna društva i preduzetnici koji su bili zatvoreni od polovine marta zbog epidemije korona virusa, dok je u aprilu ekonomija gotovo potpuno stala.

Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock

Ograničena ekonomska aktivnost uzrokovana sprovođenjem mera za zaštitu stanovništva od pandemije korona virusa, opredelila je kretanje prihoda budžeta koji su u periodu januar-maj iznosili 615,6 miliona evra ili 12,2 odsto procenjenog BDP (5.027,3 miliona evra), što je za 103,3 miliona evra ili 14,4 odsto manje u odnosu na planirane, odnosno manje za 65 miliona evra ili 9,5 odsto u odnosu na isti period prethodne godine. Ukoliko bi se isključile jednokratne donacije iz januara prethodne godine, izvorni prihodi budžeta bi beležili manji pad u odnosu na isti period prethodne godine”, saopštilo je Ministarstvo finansija.

Kako se navodi, negativno odstupanje prihoda zabeleženo je usled pada ekonomske aktivnosti, a kao rezultat sprovođenja mera Vlade na zaštiti zdravlja stanovništva, odlaganja izmirenja obaveza na osnovu poreza i doprinosa na zarade shodno kriterijumima propisanim Uredbom o uslovima za odlaganje poreskih i neporeskih potraživanja i ograničenog obima rada u organima uprave koji je uzrokovao pad naplate taksi i naknada.

Shodno navedenom, gotovo sve kategorije poreskih prihoda zabeležile su pad u odnosu na planirane u ovom periodu, od čega najveći pad beleži porez na dodatu vrednost u iznosu od 38,9 miliona evra, odnosno 15,2 odsto. Porezi i doprinosi na zarade takođe beleže pad od 37,5 miliona evra, odnosno 14,7 odsto u odnosu na prvobitni plan”, navode u resornom ministarstvu.

Foto: Pixabay.com

Izdaci budžeta u istom periodu iznosili su 782,3 miliona evra ili 15,6 odsto BDP i u odnosu na planirane manji su za 142,1 milion evra, odnosno 15,4 odsto.

“U poređenju sa istim periodom prethodne godine, izdaci budžeta ostvareni su u većem ukupnom iznosu od 38,6 miliona evra ili 5,2 odsto. U strukturi izdataka budžeta, tekući izdaci ostvareni su na nivou od 351,3 miliona evra i manji su za 42 miliona evra ili 10,7 odsto u odnosu na planirane”, saopšteno je.

Kako se navodi, nižu realizaciju tekućih izdataka uslovilo je odlaganje aktivnosti potrošačkih jedinica koje nisu mandatornog karaktera, kako bi se u periodu izuzetno ograničene ekonomske aktivnosti i pada prihoda obezbedila likvidnost budžeta, odnosno osiguralo povećano finansiranje zdravstvenog sistema i obezbedila sredstva za sprovođenje ekonomskih paketa mera.

Kapitalni izdaci realizovani su u iznosu od 60 miliona evra, što je manje za 49,5 miliona evra ili 45,2 odsto od planiranih, odnosno za 22,3 miliona evra ili 27 odsto manje u odnosu na prethodnu godinu.

Kapitalni budžet u periodu januar-maj 2020. godine realizovan je u ukupnom iznosu od 48,9 miliona evra, što je za 46,9 miliona evra manje od plana, odnosno za 23,3 miliona evra manje u odnosu na prethodnu godinu, naveli su iz Ministarstva finansija.

Nema komentara. Budite prvi koji će ostaviti komentar.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Biznis.rs newsletter

Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

Loading...