UGALJ ZAVADIO POLJSKU I ČEŠKU Diplomatski spor oko lignita i zagađenja

EkologijaEUU fokusuVesti

7.4.2020 15:48 Autor: Redakcija Biznis.rs 0

UGALJ ZAVADIO POLJSKU I ČEŠKU Diplomatski spor oko lignita i zagađenja UGALJ ZAVADIO POLJSKU I ČEŠKU Diplomatski spor oko lignita i zagađenja
Dve članice Evropske unije, Poljska i Češka ušle su u diplomatski spor nakon što su poljske vlasti odobrile dalju eksploataciju svog rudnika lignita “Turov”,... UGALJ ZAVADIO POLJSKU I ČEŠKU Diplomatski spor oko lignita i zagađenja

Dve članice Evropske unije, Poljska i Češka ušle su u diplomatski spor nakon što su poljske vlasti odobrile dalju eksploataciju svog rudnika lignita “Turov”, koji je uzrok brojnih ekoloških problema u lokalnim zajednicama koje žive na tromeđi ove dve zemlje i Nemačke. Planovi proširenja površinskog kopa rudnika uznemirili su građane koji strahuju da će zagađenje biti još veće, piše Euractiv.rs, posebno nakon što je rudnik dobio dozvolu da produži eksploataciju.

S obzirom da je Poljska u velikoj meri zavisna od uglja u proizvodnji energije, kompanija pod kontrolom države PGE dobila je dozvolu da produži eksploataciju rudnika Turov, koja je istekla u martu. Poljske vlasti dozvolile su rudniku da radi još najmanje šest godina, upravo je ta odluka izazvala diplomatski spor Poljske sa češkom vladom. „Ta skandalozna odluka bukvalno nadilazi granice – s obzirom na uticaj, kao i na to koliko se krše pravo EU“, rekla je češka pravnica Petra Urbanova.

Proširenjem rudnika razdaljina između prvih sela na češkoj granici I kopa biće smanjena na kilometer, a takođe će nestati deo zemlje pod šumom koja sada predstavlja prirodnu barijeru i drži rudnik van vidika.

Lignit, ugalj niskog kvaliteta, je fosilno gorivo koje proizvodi ogromnu količinu gasova sa efektima staklene bašte koji greju atmosferu. Naučnici kažu da upotreba uglja treba da se okonča do 2050. kako bi se zauzdalo globalno zagrevanje. Najveći deo lignita loži se u elektrani u Turovu pored rudnika, postrojenju koje je pre dve godine bilo 19. po veličini emiter ugljen-dioksida u Evropi a 2017. među prvih deset najlošijih po uticaju na zdravlje ljudi, prema analizi ekološkog udruženja “Evropa bez uglja”.

Lignit koji se ne sagori u elektrani, prodaje se domaćinstvima i preduzećima, što doprinosi zagađenju smogom obližnjih mesta.Plan poljskih vlasti je da se površina rudnika poveća na 30 kvadratnih kilometara i tako stigne na samo 70 metara od češke granice. Rudnik će ići u dubinu od 330 metara ispod okolne površine. 

Nema komentara. Budite prvi koji će ostaviti komentar.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Biznis.rs newsletter

Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

Loading...