Guverner izjavom izazvao paniku među dužnicima

Da li kamatne stope na kredite mogu dodatno da rastu?

BankeNovacRegionVesti

18.10.2021 08:45 Autor: Redakcija Biznis.rs 0

Da li kamatne stope na kredite mogu dodatno da rastu? Da li kamatne stope na kredite mogu dodatno da rastu?
Guverner Hrvatske narodne banke (HNB) Boris Vujčić najavio je da bi rate građanima s dugoročnim kreditima, odobrenim uz varijabilne kamatne stope mogle da rastu... Da li kamatne stope na kredite mogu dodatno da rastu?

Guverner Hrvatske narodne banke (HNB) Boris Vujčić najavio je da bi rate građanima s dugoročnim kreditima, odobrenim uz varijabilne kamatne stope mogle da rastu od 10 do čak 20 odsto. Guverner je rekao da je njegova izjava ustvari najcrnji scenario, o kome se priča od 2015. godine.

Međutim, ekonomisti smatraju da je takav scenario malo verovatan.

„Zato što bi na takav način centralne banke svoje zemlje, a onda i veći deo privrede, oterale ne u recesiju, nego u nešto još puno gore s čime se nismo suočavali od sedamdesetih godina prošlog veka, a to bi bila stagflacija“, rekla je pomoćnica direktorke Ekonomskog instituta Zagreb, Maruška Vizek, prenosi Seebiz pozivajući se na RTL Danas.

Ona ocenjuje da nema nikakvog razloga za paniku i da sutra sasvim sigurno neće skočiti nikakve kamatne stope.

„Kamata može narasti i za 100 procenata, međutim ukupni iznos anuiteta može da poraste 10, 20 odsto u slučaju da se dogodi scenario kao nekada u istoriji kada je visina EURIBORA bila 4-5 odsto“, navodi Goran Aleksić iz Udruženja Franak.

Kovanice kasica prasica i sveska
Foto: Pexels.com

Ukupno zaduženje građana iznosi više od 140 milijardi kuna (oko 18,6 milijardi evra), od čega je oko 77 milijardi, odnosno 55 odsto kredita – u kunama. Zaduženja s valutnom klauzulom iznose više od 63 milijarde kuna.

„Mislim da je dobro vreme, kamatne stope i dalje su, i u Evropi, Hrvatskoj i svetu na niskim nivoima i u tom kontekstu, puno veći fokus treba da se dobije fiksna kamatna stopa, nego varijabilna“, objašnjava Hrvoje Japunčić, finansijski analitičar.

Stručnjaci dodaju i da raste broj zaposlenih građana, kao i prosečna plata, i da nema nikakvog razloga da se u takvim okolnostima zaoštavaju uslovi vraćanja kredita. Bez obzira da li je kredit u kunama ili evrima, najvažnije je, kažu ekonomisti, da kamatna stopa bude fiksna.

Nema komentara. Budite prvi koji će ostaviti komentar.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Biznis.rs newsletter

Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

Loading...