Izmenama zakona o planiranju i izgradnji predložena izrada novog registra

Koliki je potencijal brownfield lokacija i napuštenih objekata?

InfrastrukturaInvesticijeSrbija

20.7.2023 08:01 Autor: Milica Rilak 4

Koliki je potencijal brownfield lokacija i napuštenih objekata? Koliki je potencijal brownfield lokacija i napuštenih objekata?
Izmenama i dopunama Zakona o ozakonjenju, o kojima trenutno raspravljaju poslanici u Skupštini Srbije, predložena je izrada registra brownfield lokacija koji bi trebalo da... Koliki je potencijal brownfield lokacija i napuštenih objekata?

Izmenama i dopunama Zakona o ozakonjenju, o kojima trenutno raspravljaju poslanici u Skupštini Srbije, predložena je izrada registra brownfield lokacija koji bi trebalo da vodi nova institucija – Agencija za prostorno planiranje i urbanizam.

To ne bi bio prvi put da država pokušava da prebroji i „aktivira“ brownfield lokacije u Srbiji, odnosno mesta na kome se nalaze napušteni ili nedovoljno iskorišćeni objekti, a samo u bazi investicionih lokacija Razvojne agencije Srbije (RAS) nalazi se 540 takvih mesta.

Prema definiciji iz Predloga izmena Zakona o planiranju i izgradnji, brownfield lokacije su „lokacije industrijskih i komercijalnih sadržaja koje se ne koriste u dužem vremenskom periodu, a imaju potencijal za urbanu obnovu“. Iz ranijih studija, poput analize „Revitalizacija brownfield lokacija u Srbiji“ koju je NALED uradio uz podršku USAID-a, proizilazi da se takvim lokacijama smatraju „napušteni, zapušteni i neiskorišćeni“ objekti koji se uglavnom nalaze u urbanim područjima, a koji su nastali kao posledica deindustrijalizacije, privatizacije ili reforme vojske. Ta analiza upozorava da takve lokacije mogu imati problem sa zagađenjem i da zahtevaju „intervenciju“ kako bi se mogle ponovo koristiti.

„Na teritoriji Srbije nalazi se veliki broj ovakvih objekata koji su delovi nekadašnjih kombinata, industrijskih zona, zatvorenih društvenih preduzeća sa dobrim položajem, često u samom gradskom centru. Osim nabrojanih lokacija, u brownfield se ubrajaju i nehigijenska naselja, neuređena rečna priobalja, neiskorišćeni objekti javnih ustanova“, ističu autori NALED-ove analize koja je objavljena 2016. godine.

Brownfield lokacijama bavio se i USAID-ov Projekat održivog razvoja, a jedna od njihovih analiza ukazuje da „brojne zapuštene industrijske lokacije, preduzeća u stečaju i kompanije sa nepremostivim finansijskim problemima u Republici Srbiji predstavljaju veliki potencijal za privredni razvoj, koji se već dugi niz godina nepravedno zapostavlja“.

U analizi u okviru aktivnosti „Reciklaža brownfield lokacija u Srbiji“ navedeno je da je od 2001. do 2013. godine blizu 2.000 od 3.017 preduzeća u državnoj svojini prestalo sa radom, palo u stečaj ili je na ivici zatvaranja.

Image by wirestock on Freepik

Kako da investitori saznaju za brownfield lokacije?

„Promocija potencijala za ulaganje u ove kompanije zahteva sistematski pristup, u cilju jačanja celokupne privrede u Srbiji“, zaključeno je pre desetak godina.

Osim brownfield lokacija, u našoj javnosti često se barata i pojmom brownfield investicija. Za razliku od greenfield, odnosno izgradnje potpuno novog objekta ili pogona, brownfield investicije podrazumevaju ulaganje u već postojeće preduzeće, dakle ne nužno u „napuštenu ili zapuštenu“ lokaciju, ali i investicije u bivše industrijske komplekse, skladišta i slične prostore.

Iako je izrada katastra brownfield lokacija bila predviđena strategijama do 2014. godine, to se nije desilo na državnom nivou, ali su neke lokalne samouprave napravile odgovarajuće kataloge za investitore, ili makar pobrojale brownfield lokacije na svojoj teritoriji.

Tako danas u bazi investicionih lokacija Razvojne agencije Srbije (RAS) može da se pronađe 540 brownfield lokacija u brojnim gradovima, od Beograda, Užica, Gornjeg Milanovca, Niša, Aleksinca, Novog Pazara, Sombora, Velike Plane i drugih. Investitori koje zanima neka od lokacija RAS-ovu bazu mogu pretražiti prema obliku prenosa prava, nameni zemljišta i drugim kriterijumima.

Novi registar u novoj instituciji

Ukoliko poslanici Skupštine Srbije usvoje predložene izmene i dopune Zakona o planiranju i izgradnji, podaci o raspoloživim brownfield lokacijama postaće dostupniji.

Predviđena je obaveza lokalnih samouprava da budućoj Agenciji za prostorno planiranje i urbanizam u roku od šest meseci od dana osnivanja dostave podatke o brownfield lokacijama na svojoj teritoriji.

Sama Agencija biće u obavezi da u roku od šest meseci od dana dostavljanja podataka napravi Registar podataka o brownfield lokacijama i učini ga javno dostupnim.

  • Malo mraka iz odžaka

    20.7.2023 #1 Author

    Da bi se brownfild lokacije revitalizovale potrebno je imati ekonomsku politiku koja stimuliše proizvodnju i izvoz na račun trgovine i uvoza,a ne obrnuto.

    Odgovori

  • Dejan Grujic

    21.7.2023 #3 Author

    Kako, da dodjemo do adresa tih objekata u stecaju, imali neki zajednicki sajt …

    Odgovori

  • Lik Orijent

    21.7.2023 #4 Author

    Nova agencija za uhlebljavanje partijskih ladoleža

    Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Biznis.rs newsletter

Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

Loading...