Poslovanje u delatnosti "Upravljanje ekonomskim subjektom"

Profesionalni menadžeri ostvarili prihod od blizu pet milijardi dinara

AnalizaIzdvajamoPoslovanjeSrbija

20.11.2023 08:01 Autor: Milica Rilak 7

Profesionalni menadžeri ostvarili prihod od blizu pet milijardi dinara Profesionalni menadžeri ostvarili prihod od blizu pet milijardi dinara
Prema podacima bonitetne kuće CompanyWall, u Srbiji posluje 176 kompanija i preduzetnika čija je pretežna delatnost „upravljanje ekonomskim subjektom“, ili kolokvijalno rečeno – profesionalni... Profesionalni menadžeri ostvarili prihod od blizu pet milijardi dinara

Prema podacima bonitetne kuće CompanyWall, u Srbiji posluje 176 kompanija i preduzetnika čija je pretežna delatnost „upravljanje ekonomskim subjektom“, ili kolokvijalno rečeno – profesionalni menadžment, čiji je zadatak da nadgleda, upravlja, organizuje i vodi računa da se poslovanje obavlja u skladu sa propisima. Privredni subjekti iz te delatnosti su tokom 2022. ostvarili prihod od 4,97 milijardi dinara.

Domaća javnost se sa pojmom „profesionalnog menadžmenta“ bliže upoznala kada je Vlada Srbije objavila da traži baš takvu upravu za Železaru u Smederevu početkom 2015. godine. Posle brojnih peripetija oko toga da li će biti odabrana američka kompanija Esmark ili holandski HPK Engineering, Vlada Srbije je u martu 2015. presekla i upravljanje smederevskom čeličanom poverila timu HPK.

Menadžment sa slovačkim pasošima na čelu Železare proveo je manje od godinu i po dana, da bi 2016. godine jednu od najvažnijih domaćih firmi preuzeo kineski Hesteel (kasnije poznatiji kao HBIS) dok je ugovor sa HPK raskinut zbog „nepoštovanja ugovornih obaveza“.

Interesantno je da je, prema podacima iz baze CompanyWall, kompanija HPK Management Srbija i dalje aktivna u Srbiji – ali nije registrovana za „Upravljanje ekonomskim subjektom“, već za delatnost iz iste grupe – „Konsultantske aktivnosti u vezi s poslovanjem i ostalim upravljanjem“.

Stopostotni vlasnik HPK Management Srbija je holandski HPK sa početka priče, dok je zastupnik srpske firme Peter Kamaraš, nekadašnji direktor Železare, koji je protiv Srbije pokrenuo arbitražni postupak.

Iako bi moglo da se kaže da je Srbija imala loše iskustvo sa „profesionalnim menadžmentom“ za Železaru, koja je tokom njihovog angažovanja nastavila da beleži visoke gubitke, taj izraz vratio se nedavno u opticaj u slučaju verovatno najvrednijeg domaćeg preduzeća – Elektroprivrede Srbije, ali u nešto drugačijem kontekstu.

Foto: Freepik.com

Norveški partneri, koji će Srbiji pomoći u sprovođenju reformi u sektoru energetike, predložili su model ‘Management services agreement’, koji podrazumeva da će energetskim državnim preduzećima u Srbiji upravljati strani profesionalni menadžment„, pisao je krajem prošle godine Demostat, najavljujući ono što je usledilo letos – smenu v.d. direktora EPS-a Miroslava Tomaševića i raspisivanje konkursa za novog direktora, uz pomoć agencije za ljudske resurse Boyden Western Balkans.

Sa druge strane, domaće firme i preduzetnici koji odaberu delatnost „Upravljanje ekonomskim subjektom“ zapravo biraju da se, kako i stoji u šifrarniku delatnosti, bave nadgledanjem ekonomskog subjekta i upravljanjem, sprovođenjem strategijskog ili organizacionog planiranja i donošenjem odluka koje se odnose na taj subjekt, kao i da kontrolišu i vode svakodnevno poslovanje međusobno povezanih jedinica.

Na prvom mestu prema ostvarenoj neto dobiti u 2022. godini, među kompanijama registrovanim za tu delatnost, nalazi se novosadski Autoritas Investment sa rezultatom od blizu 278 miliona dinara.

Poslovanje u delatnosti upravljanja ekonomskim subjektom
Naziv preduzećaUkupni prihodiNeto dobit
AUTORITAS INVESTMENT DOO NOVI SAD388.947.000277.978.000
AFI Management doo408.911.00026.981.000
AM KAPITAL INVEST DOO31.615.00014.027.000
GARAX INVEST16.364.00012.416.000
NIŠAUTO GRUPA DOO, NIŠ82.405.0009.868.000
DIPROM TIM DOO POŽAREVAC225.506.0008.150.000
WMG d.o.o.32.101.0008.007.000
ARENE I STADIONI D.O.O. BEOGRAD-STARI GRAD18.300.0007.712.000
ENERGO-SISTEM DOO NOVI SAD126.015.0006.496.000
AGRI BUSINESS PARTNER DOO SOMBOR532.162.0005.474.000
B.N.S. MANAGEMENT39.931.0005.405.000
AJS Ventures DOO52.425.0004.621.000
HEXCO Doo27.386.0004.604.000
AHM DOO23.465.0002.757.000
CLUSTER POINT d.o.o. Beograd5.432.0001.689.000
Niktan DOO9.752.0001.312.000
MIX OIL DOO KRALJEVO29.076.0001.238.000
AGROTRAC D.O.O.14.377.000643.000
PD NS PLATFORMA DOO18.135.000613.000
GAVRA IVANČIĆ PREDUZETNIK AGENCIJA ZA EKONOMSKI KONSALTING NOVI SAD9.857.000472.000
CompanyWall Finansijski Asistent *svi podaci su za 2022. godinu, u dinarima

Nekoliko kompanija sa liste najuspešnijih u ovoj branši u suštini posluje u sektoru nekretnina, među kojima je i AM Kapital Invest, koji je u 2022. ostvario dobit od 14 miliona dinara.

Među poznatijima široj javnosti u ovoj delatnosti je kompanija Nišauto Grupa koja je, prema podacima sa njihovog portala, osnovana još 1975. godine kao društveno preduzeće za trgovinu i remont motornih vozila, a od formiranja je bila ovlašćeni diler Volkswagena.

Na rang listi se nalaze i preduzeća koja posluju u sektoru poljoprivrede, medija i marketinga, a nedavno je i Vlada Srbije posegnula za ovom delatnošću, prilikom osnivanja kompanije BIO4 d.o.o.

„Vlada Srbije donela je Odluku o osnivanju privrednog društva BIO4 d.o.o. Beograd, koje predstavlja platformu koja će okupljati istraživače, profesore i eksperte iz različitih oblasti prirodnih nauka“, saopšteno je posle sednice na kraju juna.

Za preduzeće BIO4 d.o.o. odabrana je pretežna delatnost „upravljanje ekonomskim subjektom“, a upisan je osnivački kapital od 1.000 dinara.

  • SABRINA

    20.11.2023 #1 Author

    Van pameti je angažovanje kojekakvih stranaca pored naših ljudi.Mi nemamo menadžere?

    Odgovori

  • DOBRILA

    20.11.2023 #2 Author

    Koliko menadzera i mi imamo , da nemaju posao…

    Odgovori

  • SHALIMAR

    20.11.2023 #3 Author

    Mi imamo vrhunske strucnjake,besmisleno je placati strane firme za usluge koje nasi ljudi mogu bolje da urade…

    Odgovori

  • ZVEZDA

    20.11.2023 #4 Author

    To je super mnogi menadzeri rade troduplo ….

    Odgovori

  • Kata

    21.11.2023 #5 Author

    Bravo

    Odgovori

  • Dux011

    21.11.2023 #6 Author

    Super.

    Odgovori

  • SENSEI

    23.11.2023 #7 Author

    Sama zarada govori o njihovoj profesionalnosti u poslu

    Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *