Aplikacija koja je srušila svetski kriminalni poredak

Ironija je da je Real G pao na ANOM

Hi-techLifestyle

11.6.2021 17:50 Autor: Vladimir Jokanović 0

Ironija je da je Real G pao na ANOM Ironija je da je Real G pao na ANOM
Američki Federalni istražni biro (FBI), holandska i švedska policija u saradnji sa američkom Upravom za borbu protiv droga (DEA) i još 16 država sproveli... Ironija je da je Real G pao na ANOM

Američki Federalni istražni biro (FBI), holandska i švedska policija u saradnji sa američkom Upravom za borbu protiv droga (DEA) i još 16 država sproveli su uz podršku Europola najveću operaciju ikada u borbi protiv šifrovanih kriminalnih aktivnosti „Trojanski štit“, koja je rezultirala hapšenjem 800 osoba. Razotkrivanje kriminalne mreže izvedeno je uz pomoć internet platforme ANOM za šifrovanu komunikaciju i policijskog doušnika.

„Što se tiče AN0M aplikacije, ona je funkcionisala drugačije od Viber, WhatsApp i Signal platformi koje poseduju end-to-end enkripciju, pa porukama i pozivima mogu pristupiti samo dve osobe koje su akteri komunikacije. ANOM je dolazila na već spremljene telefone koji su očišćeni od svih standardnih funkcionalnosti i imaju samo tri mogućnosti a to su slanje poruka, promena glasa, i slanje video fajlova“, rekao je za Biznis.rs Marko Relić, IT stručnjak iz oblasti sajber bezbednosti.

Foto: Youtube screenshot

Prema rečima našeg sagovornika, aplikacija za razmenu poruka je bila sakrivena iza ikonice kalkulatora gde se unosio PIN za njeno pokretanje. Od svog početka aplikacija se reklamirala na black market forumima kao bezbedna. Korisnici nisu morali da otkriju svoj identitet prilikom registracije i time je policiji bilo dosta teško da utvrde ko kome šalje poruke.

Prema sudskim dokumentima, FBI je uspeo da nagovori neimenovanog programera koji je već 2018. godine započeo izradu platforme ANOM da im omogući upravljanje aplikacijom, kao i da je predstave osumnjičenim kriminalcima. Zauzvrat, programer kojem je pretio zatvor, nagodio se da plati 120.000 dolara i da dobije blažu zatvorsku kaznu.

FBI je u bliskoj koordinaciji sa australijskom policijom od 2019. godine strateški razvijao i prikriveno upravljao platformom ANOM, koja je servisirala 12.000 uređaja u 300 kriminalnih organizacija iz 100 zemalja, navodi Europol. ANOM su koristili italijanski mafijaši, bande motociklista i međunarodne grupe za trgovinu drogom.

Foto: Youtube screenshot

Budući da je FBI nadzirao njihove komunikacije, za 18 meseci je obradio podatke iz 27 miliona kriptovanih poruka i zahvaljujući detaljnim saznanjima nedavno pokrenuo niz istovremenih akcija u 16 zemalja. Uhapšeno je više od 800 osoba, izvršeno je 700 pretresa kuća, zaplenjeno je više od osam tona kokaina, dve tone amfetamina i metamfetamina, šest tona supstanci za spravljanje sintetičkih droga, 250 komada vatrenog oružja, 55 luksuznih automobila i više od 48 miliona dolara u raznim valutama i digitalnom novcu.

U maju prošle godine dvojica trgovaca drogom komunicirali su platformom za razmenu šifrovanih poruka ANOM, kako bi ugovorili isporuku kokaina iz Kolumbije u Hong Kong, prenosi FT. Jedan od njih dvojice pod nadimkom Real G, poslao je posredstvom ANOM svom saradniku u zločinu fotografije kokaina upakovanog u kutije uz objašnjenje da će roba biti pokrivena bananama.

Foto: Youtube screenshot

Real G i stotine drugih kriminalaca verovali su do pre nekoliko dana da je ANOM siguran način za organizovanje poslova sa drogom, ubistava i pranja novca. „Vrhunska ironija je u tome što su upravo uređaji koje su koristili ovi kriminalci da se sakriju od očiju zakona, zapravo bili instrumenti za sprovođenje zakona“, rekao je američki pravobranilac Rendi Grosman (Randy Grossman).

„Za izdradu ozbiljne aplikacije za masovnu komunikaciju potrebno je između tri meseca i godinu dana“, rekao je Relić. Dosta zavisi od toga šta sve aplikacija treba da sadrži, da li su osim standardne komunikacije porukama potrebni i video i glasovni pozivi, da li se traži personalizacija profila, slanje i preuzimanje medijskih fajlova i učitavanje lokacije.

U odgovoru na pitanje našeg portala zašto je po njegovom mišljenju pričao ANOM aplikaciji puštena u javnost, umesto da je nastavljena njena tajna upotreba i dalje, Relić navodi da je to zapravo pitanje za FBI, ali pretpostavlja da je ANOM aplikacija postigla svoj cilj, a to je da se poremete i eliminišu transnacionalne kriminalne organizacije.

Nema komentara. Budite prvi koji će ostaviti komentar.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Biznis.rs newsletter

Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

Loading...