TEHNOLOŠKI RAZVOJ BEZ KINE I HUAWEI Britanija i SAD osnivaju anti-kinesku koaliciju D-10

Hi-techLifestyleSvetVesti

30.5.2020 12:01 Autor: Redakcija Biznis.rs 0

TEHNOLOŠKI RAZVOJ BEZ KINE I HUAWEI Britanija i SAD osnivaju anti-kinesku koaliciju D-10 TEHNOLOŠKI RAZVOJ BEZ KINE I HUAWEI Britanija i SAD osnivaju anti-kinesku koaliciju D-10
Tokom Samita G7 sledećeg meseca, na stolu bi trebalo da se nađe i predlog o osnivanju grupe D-10 kojo bi osnovni cilj bio budući... TEHNOLOŠKI RAZVOJ BEZ KINE I HUAWEI Britanija i SAD osnivaju anti-kinesku koaliciju D-10

Tokom Samita G7 sledećeg meseca, na stolu bi trebalo da se nađe i predlog o osnivanju grupe D-10 kojo bi osnovni cilj bio budući tehnološki razvoj bez kineske tehnologije.

Ideju je, navodno, predložila Velika Britranija u saradnji sa SAD, koje žele maksimalno da umanje uticaj kineskog Huawei u razvoju 5G tehnologije u „zapadnom svetu“. Ideja je da se članicama G7 (SAD, Italija, Japan, Ujedinjeno Kraljevstvo, Kanada, Nemačka, Francuska) pridruži Australija, Južna Koreja i Indija, kako bi ujedinjeni tražili tehnološke alternative kineskoj tehnologiji i Huawei u budućem telekomunikacionom i tehnološkom razvoju, naročito u razvoju 5G tehnologije, piše seebiz.eu.

Britanska Vlada je nedavno odlučila da postepeno eliminiše kineski Huawei iz izgradnje 5G mreže u Britaniji do 2023. godine, a prema osnovnim smernicama D-10, deset zemalja bi navodno zajednički usmeravale svoje investicije u ne-kineske alternative u izgradnji 5G mreže, zbog čega bi se grupa mogla smatrati i „anti-kineskom“ koalicijom.

Trenutno su jedine ozbiljne alternative Huawei, u izgradnji 5G infrastrukture, finska Nokia i švedski Ericsson. Portparol Džonsonove vlade je napomenuo da su trenutno u potrazi za novim kompanijama kako bi mogli da naprave diverzifikaciju u izgradnji telekomunikacione mreže, kao i da na tu temu razgovaraju sa svojim saveznicima, naročito SAD.

Dok se očekuje potvrda osnivanja grupe D-10, pojedine zemlje sasvim sigurno neće biti toliko odlučne u učestvovanju u ovakvim i sličnim anti-kineskim inicijativama. Južnokorejska Vlada već sada procenjuje da se zemlja zbog trgovinskog rata SAD i Kine našla u poziciji „između čekića i nakovnja“.

„Radimo detaljne analize uticaja sve veće napetosti u međunarodnoj zajednici na korejsku ekonomiju“, naveo je Mun Čung-in, savetnik predsednika Muna i dodao:

„SAD i Kina gotovo sigurno idu u smeru novog Hladnog rata, a pritisak na Koreju dolazi s obe strane. Južna Koreja je američki saveznik, ali takođe održava strateško partnerstvo s Kinom, pa su nam obe zemlje važne. Moramo da tražimo razumna rešenja i oprezno balansiramo u međunarodnoj politici.“

Nema komentara. Budite prvi koji će ostaviti komentar.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Biznis.rs newsletter

Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

Loading...