PREPOLOVLJENA VREDNOST TRŽIŠTA NEPOKRETNOSTI Cene iste, u prometu najviše stanovi

NekretnineNovacSrbija

11.5.2020 11:00 Autor: Marija Jovanović 2

PREPOLOVLJENA VREDNOST TRŽIŠTA NEPOKRETNOSTI Cene iste, u prometu najviše stanovi PREPOLOVLJENA VREDNOST TRŽIŠTA NEPOKRETNOSTI Cene iste, u prometu najviše stanovi
U periodu vanrednog stanja obim tržišta nepokretnosti u Srbiji smanjen je za oko 70 odsto u odnosu na stanje pre 16. marta, a srpsko... PREPOLOVLJENA VREDNOST TRŽIŠTA NEPOKRETNOSTI Cene iste, u prometu najviše stanovi

U periodu vanrednog stanja obim tržišta nepokretnosti u Srbiji smanjen je za oko 70 odsto u odnosu na stanje pre 16. marta, a srpsko tržište nepokretnosti vredelo je tokom vanrednog stanja nešto više od 255 milona evra, što je upola manje nego u i istom periodu prethodne godine.

Cene nepokretnosti nisu padale, a beleži se manji procenat nepokretnosti kupljenih gotovinom nego što je to bio slučaj pre vanrednog stanja, dok je s druge strane povećan procenat prometa stanova u odnosu na sve vrste nepokretnosti, pokazuju podaci Rebubličkog geodetskog zavoda (RGZ).

Od početka godine do uvođenja vanrednog stanja, tržište nepokretnosti je bilo u porastu pa je broj registrovanih ugovora bio 11 odsto veći nego u istom periodu prethodne godine. Međutim, kako je nastupilo vanredno stanje, taj procenat je krenuo u suprotnom smeru, prenosi Tanjug.

„Ako poredimo mart ove godine sa martom 2019. vidimo da je procenat pao i da je obim tržišta 28 posto manji nego prethodne godine. U aprilu je obim tržišta pao za 80 posto. Period vanrednog stanja, koji poredimo sa istim periodom prošle godine, pokazuje da se tržište nepokrenosti smanjilo 68 posto“, rekla je načelnica Odeljenja za procenu i vođenje vrednosti nepokretnosti u RGZ Ana Ðurković.

Vrednost tržišta nepokretnosti je, kaže, bila upola manja tokom vanrednog stanja nego što je bila prošle godine u istom periodu, i ta cifra je u tom periodu iznosila 255 miliona evra. Od tog iznosa, oko 60 odsto dolazi od prodatih stanova.

Kada je reč o načinu plaćanja, prema podacima iz registra nepokretnosti kupoprodajnih ugovora RGZ, plaćanje gotovinom se smanjilo u odnosu na period pre vanrednog stanja. To vreme je pokazalo da je kupovina kešom u odnosu na kupovinu iz kredita bila gotovo izjednačena „pola-pola“.

Prema podacima RGZ, u martu je potpisano 7.455 kupoprodajnih ugovora za nepokretnosti u Srbiji, dok je u aprilu bilo 2.178 ugovora. Od 1. do 8. maja potpisano je 754 ugovora o prometu nepokretnosti u Srbiji.

  • sanja

    12.5.2020 #1 Author

    treba da se uvede red i cene kvadrata budu realnije . svima je u interesu da trziste zivi

    Odgovori

  • SUNCOKRET

    18.1.2022 #2 Author

    Normalno je da se za vreme vanrednog stanja zbog korone drastično smanjio promet nepokretnosti jer si se ljudi plašili korone i izbegavali su kontakte.

    Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Biznis.rs newsletter

Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

Loading...