Registracija tzv. mini-doo iznosi samo jedan evro

Otvaranje firme u Nemačkoj može biti jednostavno i bez velikih ulaganja

AnalizaPoslovanjePreduzetnikU fokusu

6.5.2021 14:15 Autor: Ljiljana Begović 10

Otvaranje firme u Nemačkoj može biti jednostavno i bez velikih ulaganja Otvaranje firme u Nemačkoj može biti jednostavno i bez velikih ulaganja
U potrazi za boljim uslovima rada i većim zaradama mnogi se odlučuju da svoj biznis započnu ili prošire na neku od zemalja EU. Jedna... Otvaranje firme u Nemačkoj može biti jednostavno i bez velikih ulaganja

U potrazi za boljim uslovima rada i većim zaradama mnogi se odlučuju da svoj biznis započnu ili prošire na neku od zemalja EU. Jedna od destinacija koja je često na meti preduzetnika je Nemačka.

Kada je reč o pokretanju posla u ovoj zemlji EU, jedno od gostoljubivijih mesta za otvaranje firme je upravo njen glavni grad.

“Registracija preduzeća u Berlinu bi trebalo da bude relativno jednostavna. Proces je gotovo potpuno isti kao bilo gde drugde u Nemačkoj, ali osnivači mogu iskoristiti guste poslovne mreže i socijalne usluge koje nedostaju drugim gradovima”, objašanjavaju za naš portal iz računovodstvene kuće „Unija Bg“.

Koraci za osnovanje kompanije u Nemačkoj

Prvi korak je registrovanje adrese u Nemačkoj (Anmeldung).

U Nemačkoj morate da registrujete adresu svaki put kada se preselite. Ovo se zove Anmeldung. Kada se registrujete, dobijate poreski ID (Steueridentifikationsnummer) i potvrdu o registraciji (Anmeldebestatigung). Sve ovo biće vam potrebno za dobijanje vize i pokretanje posla.

Potvrda o registraciji vam je potrebna da biste otvorili bankovni račun, a na osnovu bankovnog računa registrujete svoje poslovanje u Poreskoj upravi (Finanzamt). Takođe vam je potreban poreski broj za registraciju preduzeća.

Evropski bankovni račun će vam biti potreban kada prijavite svoje poslovanje Finanzamtu i kada počnete da plaćate porez.

“Ne treba vam poslovni račun, normalan bankovni račun je u redu. Međutim, neke banke će zatvoriti vaš račun ako ga koristite u poslovne svrhe. Preporučujem da imate poseban bankovni račun za svoje poslovanje. Ako Finanzamt zamrzne vaš poslovni bankovni račun, i dalje možete koristiti lični bankovni račun za hranu i stanarinu. Banke poput “Kontist”, “Holvi” i “Penta” takođe vam mogu olakšati računovodstvo”, kažu iz računovodstvene kuće „Unija Bg“.

Bankovni računi u drugim evropskim zemljama takođe rade, ali moraju podržati SEPA transfere.

Kako do vize za honorarce?

Ako niste državljanin Evropske unije, potrebna vam je viza za honorarce u Nemačkoj.

Neke radne vize već vam omogućavaju da budete honorarac. Na dozvoli boravka (Aufenthaltstitel) potražite red koji kaže „Selbstandige Tatigkeit gestattet“ (dozvoljeno samozapošljavanje). Ako vaša boravišna dozvola ima ovu liniju, možete se baviti samostalnom delatnošću ili započeti posao u Nemačkoj. Ako se to ne dogodi, morate podneti zahtev za nemačku vizu za honorarce.

Sastanak i rad na laptopu
Foto: Unsplash.com

Na primer, neke radne vize i plave karte takođe vam omogućavaju da radite samostalno. Međutim, sa tim vizama ne možete samo da se bavite honorarnim poslom, već morate zadržati svoj glavni posao.

“Studentska viza vam ne dozvoljava da radite samostalno. Morate otići do Auslanderbehorde i zamoliti ih da vam dozvole da budete honorarac. Ažuriraće vam vizu kako bi vam omogućili da istovremeno studirate i radite samostalno. Mnogi studenti su to uradili”, navode iz  računovodstvene kuće „Unija Bg“.

U ovom koraku dobićete:

  • Dozvolu boravka (Aufenthaltstitel)
  • Dozvolu za samozapošljavanje u Nemačkoj

Poreski savetnici su u Nemačkoj veoma skupi, ali uštedeće vam mnogo novca. Oni mogu da registruju vaše preduzeće za vas i da se pobrinu za vaše poreske prijave.

Veoma je bitno da li u Nemačkoj radite kao honorarac ili trgovac

Kada u poreskoj upravi (Finanzamt) registrujete preduzeće, oni će odlučiti da li ste honorarac (Freiberufler) ili trgovac (Geverbetreibender).

Razlika je veoma bitna. Trgovci moraju dobiti trgovačku dozvolu (Geverbeschein) i platiti porez na promet (Geverbesteuer). Takođe moraju biti navedeni u trgovačkom registru (Handelsregister) i poštovati različita računovodstvena pravila. Morate da uradite ove stvari pre nego što registrujete preduzeće u Finanzamt.

Dobijanje dozvole da budete honorarac uglavnom važi za profesije kao što su inženjeri, lekari, arhitekte i nastavnici. Uobičajeni poslovi poput vozača za dostavu hrane ili turističkog vodiča nisu kvalifikovani kao Freiberufler, već kao trgovci.

Ako se registrujete kao trgovac (Gewerbe), pre posete Finanzamtu morate dobiti licencu za trgovinu (Gewerbeschein). Ovo možete uraditi online.

“Sledeći korak je da prijavite svoje poslovanje kod Finanzamta. To radite punjenjem Fragebogen zur steuerlichen Erfassung. Ovaj obrazac morate predati lokalnom Finanzamtu lično ili poštom. Ovo je duga i složena forma. Vaš poreski savetnik može da ga popuni umesto vas”, savetuju iz računovodstvene kuće „Unija Bg“.

Digitron i papiri
Foto: Pixabay.com

Ako već imate zdravstveno osiguranje, morate reći svojoj osiguravajućoj kompaniji da ćete biti honorarac. Zdravstveno osiguranje za honorarce je skuplje, jer vaš poslodavac ne plaća polovinu. Novac će se uzimati direktno sa vašeg bankovnog računa svakog meseca.

Javno zdravstveno osiguranje podrazumeva da troškovi vašeg osiguranja zavise od vašeg prihoda. Pošto ne znate svoj budući prihod, daćete paušalnu procenu. Ako platite previše osiguranja, naknadu ćete dobiti kasnije. Ako ne platite dovoljno, račun ćete dobiti kasnije.

Naši sagovornici kažu da za one koji su samozaposleni, privatno zdravstveno osiguranje može imati više smisla. Možete uštedeti stotine evra svakog meseca. O tome razgovarajte sa posrednikom zdravstvenog osiguranja.

Koliko košta otvaranje preduzeća u Nemačkoj?

Većina preduzetnika će se susresti sa skraćenicom GmbH. Ovo znači Gesellschaft mit beschrankter Haftung, što je u suštini ekvivalent društvu sa ograničenom odgovornošću.

Iznos varira, u zavisnosti od toga koliko novca treba uložiti, ali stvarno administrativno opterećenje nije preveliko. Generalno, u Nemačkoj troškovi registracije kompanije koštaju 400 evra, a da bi stvorili GmbH, investitori će morati da upišu 25.000 evra početnog kapitala. Troškovi osnivanja GmbH u Nemačkoj iznosiće (eventualno) 25.000 evra, plus kotizacija od 400 evra, i svi dodatni troškovi za notarske usluge.

Ali stvaranje „mini-GmbH“ je mnogo jeftinije, jer je potrebno početno ulaganje od samo jednog evra.

Strani preduzetnici mogu otvoriti kompaniju u Nemačkoj, ali pre toga moraju da ispune nekoliko uslova. Postoji određena dokumentacija koju morate posedovati.

  • Miodrag Mitrović

    6.5.2021 #1 Author

    Kakva je situacija za otvaranje vodoinstalaterske mini DOO u Nemačkoj

    Odgovori

    • Azem

      5.7.2023 #2 Author

      Pozdrav jesil dobio kakav odgovor kako otvoriti vodoinstalatersku firmu u nemackoj

      Odgovori

  • Tatjana

    6.5.2021 #3 Author

    Jos samo da dostignemo i mi taj nivo

    Odgovori

  • radovan

    7.6.2022 #4 Author

    dobar dan zivim u belgiji imam srpsko i belgijsko drzavljanstvo hteo bih u nemackoj otvoriti malu firmu za transport robe sa dozvolom b posedujem manji kamion zeleo bih razvoziti robu po evropi sta mi je potrebno za takvu firmu da otvorim zivim na granici sa nemackom pricam nemacki kao i francuski hvala

    Odgovori

  • Denis

    15.1.2023 #5 Author

    Pozdrav kako mogu otvoriti neku firmu u Njemackoj

    Odgovori

  • Zivkov Aksin Snezana

    13.2.2023 #6 Author

    Dobar dan. Imala bih pitanje, kako otvoriti poslastičarnicu u Nemačkoj, Bayern, imam EU papire? Ima li neka ustanova oko pomoći i konsultacije?

    Odgovori

  • Marija

    16.3.2023 #7 Author

    Dobar Dan htela bih pitati za savet shta mi je potrebno da bi otvorila U Berlin firmu za ciscenje.Ziwim wec 6godina i Imam papire.Dali Mi je potrebno mnogo novca i dali JC moze pomoci za pochetak
    Hvala unapred

    Odgovori

  • Suzana vulic

    3.6.2023 #8 Author

    Zdravo!Ja sam medicinska sestra po struci koja je procedura otvaranja Kurze Pflege u Nemačkoj.Prelo muza sam dobila aufenhaltttitel na godinu dana.

    Odgovori

  • Ivana stankovic

    15.11.2023 #9 Author

    Da li neko zna kako se otvara agencija za ciscenje u Nemackoj?

    Odgovori

  • Zdenka

    29.11.2023 #10 Author

    Htela bi da otvorim restoran ,interesuje me jel treba puno para ili ima neka pomoć za početak.Imam slovačke papire

    Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Biznis.rs newsletter

Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

Loading...