Posle presude o likvidaciji kineske kompanije

Evergrande nastavlja da radi, na potezu sud u Kini

Analiza

29.1.2024 16:25 Autor: Vladimir Jokanović 1

Evergrande nastavlja da radi, na potezu sud u Kini Evergrande nastavlja da radi, na potezu sud u Kini
Problematična kompanija za nekertnine China Evegrande saopštila je u ponedeljak da će nastaviti da radi uprkos tome što je sud u Hong Kongu ranije... Evergrande nastavlja da radi, na potezu sud u Kini

Problematična kompanija za nekertnine China Evegrande saopštila je u ponedeljak da će nastaviti da radi uprkos tome što je sud u Hong Kongu ranije istog dana naložio da se firma likvidira u okviru pravnog postupka koji je pokrenut na zahtev nekih od njenih poverilaca. Reč je o inostranim poveriocima kojima kineska kompanija duguje 25 milijardi dolara.

Sudski postupak pokrenuo je, pored ostalih, Top Shine registrovan u Samoi, investitor u jednu od podružnica grupe Evergrande, prenosi Deutsche Welle. Sud u Hong Kongu konstatovao je „očigledan nedostatak napretka“ u kompaniji koja je prethodno predstavila „izvodljiv predlog za restruktuiranje“, zaključujući da je nalog za likvidaciju „prikladan“.

Posle dve decenije ekspanzije na kineskom tržištu nekretnina, kompanija Evergrande iz Šenžena zapala je u finansijske probleme 2021. godine, kada je objavljeno da duguje više od 300 milijardi dolara i da se našla pred bankrotom. Kompanija je pokušala da prodajom svoje imovine namiri prispele obaveze, ali to je bilo samo kratkoročno rešenje.

Firma je kasnila sa svojim obavezama u inostranstvu sve više, a poverioci su u decembru odbili predlog za restruktuiranje njenog duga. Završno ročište odlagano je na zahtev advokata kompanije Evergrande, koji su tvrdili da nijedan od poverilaca ne traži likvidaciju firme, koja ima 240 milijardi dolara imovine.

Evergrande je predložio poveriocima 17 odsto udela matičnom preduzeću i 30 odsto od svake podružnice, ali je Top Shine prošlog leta podneo zahtev za likvidaciju. Zahtev je postao konsolidovana grupa tužba kada su se pridružili drugi poverioci, preneo je Bloomberg.


Međutim, odluka suda pokreće dug proces koji bi trebalo da dovede do likvidacije offshore imovine Evergrandea i zamenu njenog menadžmenta nezavisnim likvidatorima. Ostaje nejasno kako će presuda uticati na velike operacije kompanije u Kini. Izvršni direktor kompanije Šoi Siu ocenio je da je sudska odluka „za žaljenje“ i obećao da će se poslovanje kompanije nastaviti.

Foto: Unsplash.com

Ovaj slučaj je ujedno test za kinesko pravosuđe, jer bi nalog za likvidaciju izdat u Hong Kongu trebalo da bude priznat u kontinetalnoj Kini. Hongkonški sistem običajnog prava ostao je na snazi posle povlačenja britanske kolonijalne uprave 1997. godine, a strani kreditori preferiraju ovaj sistem kada je u pitanju naplata kineskih dugova.

Peking je pre dve godine pristao da prizna hongkonške odluke o stečaju u Šenženu, Šangaju i Sjamenu. Kopneni sudovi u Kini do sada su priznali smao jedan takav nalog i imaju mogućnost da koriste svoje diskreciono pravo u pogledu toga da li je priznanje opravdano.

Advokati kompanije Evergrande najavil su da će iskoristiti pravo žalbe na odluku suda. Likvidatori bi mogli da predlože novi plan restruktuiranja duga offshore poveriocima ako utvrde da kompanija poseduje dovoljno imovine. Oni bi takođe istraživali poslove kompanije i mogli bi da ukažu tužiocima u Hong Kongu na eventualno neprikladno ponašanje dužnika.

Iako krajnja sudbina kompanije još nije jasna, nalog za likvidaciju Evergrandea predstavlja još jedan udarac raspoloženju investitora. Ako kontinentalna Kina je bude priznala nalog za likvidaciju, međunarodni kreditori će verovatno pretrpeti velike gubitke zbog izloženosti Evergrandeu, prenosi CNN.

Osim rekordnog pada u prometu nekretnina, investitorri su zabrinuti i zbog kineske defalcije, duga natalitet i smanjenja radne snage. Decenijama je snažan rast Kine bio pokretan bumom u stanovanja podstaknut rastućom populacijom i brzom urbanizacijom. Industrija je činila do 30 odsto BDP-a Kine, ali je sektor zapao u probleme nakon što je vlada 2020. godine ograničila zaduživanje investitora da bi usporila balon rasta nekretnina.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Biznis.rs newsletter

Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

Loading...