Ne postoji registar ni licence za firme koje se bave servisiranjem liftova, a cenu određuje tržište

Popravku liftova moraju da plaćaju i stanari iz prizemlja

AnalizaIzdvajamoU fokusu

10.4.2021 09:01 Autor: Ljiljana Begović 9

Popravku liftova moraju da plaćaju i stanari iz prizemlja Popravku liftova moraju da plaćaju i stanari iz prizemlja
Ako živite u višespratnici i to na nekom od poslednjih spratova onda znate koliko je važno da lift uvek bude u funkciji. U većini... Popravku liftova moraju da plaćaju i stanari iz prizemlja

Ako živite u višespratnici i to na nekom od poslednjih spratova onda znate koliko je važno da lift uvek bude u funkciji. U većini stambenih zgrada u Srbiji, liftovi su stari i po nekoliko decenija, što znači da im je potrebno redovno održavanje, a u mnogim slučajevima i zamena.

Često se dešava da problemi oko plaćanja popravke ili zamene lifta izazivaju probleme kod stanara, jer oni koji ga ne koriste ne žele da učestvuju u njegovoj popravci.

Prema Zakonu o održavanju stambenih zgrada svi vlasnici stanova dužni su da učestvuju u plaćanju tekućeg i investicionog održavanja, a odluku donosi stambena zgrada saglasnošću većine vlasnika stanova kojima pripada više od 51 odsto kvadrature površine stambene zgrade. Odluka obavezuje sve vlasnike pa i one koji se nisu saglasili za izvođenje predmetnih radova.

Potpredsednik Saveta za liftove pri Privrednoj komori Beograda, Boža Vukašinović kaže za Biznis.rs da je, u skladu sa članom 5. Pravilnika o pregledima liftova u upotrebi, propisano da vlasnik lifta obezbeđuje redovni i vanredni pregled lifta, bezbednu upotrebu, održavanje lifta i spašavanje lice iz lifta.

„Kad su u pitanju stambeni objekti, vlasnik lifta je stambena zajednica. U skladu sa tim stambena zajednica je dužna da održava lift u bezbednom i ispravnom stanju“, objašnjava Vukašinović.

Foto: Pixabay.com

Problem s kojim se suočavaju upravnici zgrada nastaju kada neki stanari odbijaju da plaćaju određenu sumu koja je potrebna da bi se lift ponovo stavio u funkciju. Ukoliko ne pomognu razgovor i ubeđivanje, sledeći korak je Sud.

Postupak pred Sudom pokreću stambena zajednica ili upravnik zgrade. Kada Sud donese rešenje da je nesavesni stanar dužan da plati iznos koji je utvrđen, sledeća instanca je sudski izvršitelj, koji će od stanara koji duguje naplatiti potraživanje komšija. Da bi moglo da se obrati Sudu stanari moraju da za obavljene radove imaju fakturu i fiskalni račun, pošto se popravke koje su obavljene u sivoj zoni ne mogu da se naplate na ovaj način.

Ono što je uglavnom predmet spora je cena izvođenja radova popravke koja može biti i više od 1.000 evra.

Vukašinović kaže i da Zakonom o tehničkim zahtevima za proizvode i ocenjivanje usaglašenosti nije regulisana cena popravke liftova. Cenu sanacije kvara kao i kod automobila na primer, reguliše – tržište.

Stambena zgrada može za popravku lifta angažovati svaku firmu koja ispunjava zakonom propisane uslove.

„Moja je procena da u Republici Srbiji ima više od stotinu firmi koje nude usluge popravke i zamene liftova, iako za sada ne postoji jedinstveni registar ovih specijalizovanih kompanija. Trenutno je, u saradnji sa Privrednom komorom Beograda i svim zainteresovanim subjektima, u okviru Saveta za liftove, pokrenut projekat koji bi, između ostalog, napravio dostupnim registar firmi koje se bave montažom i održavanjem liftova, precizirao oblike licenciranja ovih firmi, program dualnog obrazovanja zainteresovanih učenika za zanimanje montažera, odnosno servisera lifta i slično“, navodi Vukašinović.

Brojevi spratovi lifta
Foto: Singerica Lift

Za sada još uvek, prema rečima našeg sagovornika, ne postoji definisan način licenciranja firmi koje ugrađuju i servisiraju liftove.

„Važećim Pravilnikom nije predviđeno licenciranje firmi koje se bave poslovima ugradnje ili održavanja liftova, iako u članu 12. Pravilnika stoji izraz „stručno osposobljena lica“. Koliko sam upoznat, ovo je iz razloga što se ovakvo licenciranje može regulisati samo višim pravnim aktom od Pravilnika, odnosno Zakonom. Predlog za licenciranje firmi koje se bave poslovima montaže i održavanja liftova stajao je u predlogu prošlog Pravilnika o bezbednosti liftova iz 2010. godine“, zaključuje Vukašinović.

  • Tina

    10.4.2021 #1 Author

    Trebalo bi da svi stanari snose troskove odrazavanja lifta u zgradi kojoj zive, bez obzira da li ga koriste ili ne

    Odgovori

  • Anna

    11.4.2021 #4 Author

    Na žalost u mnogim zgradama se javlja taj problem- stanari iz prizemlja i nižih spratova ne žele da učestvuju u popravci liftova niti u popravkama krova. Smatraju da to nije njihov problem, ne shvatajući da je to lift ili krov zgrade u kojoj i ONI žive.

    Odgovori

  • Marta

    11.4.2021 #5 Author

    Placam odrzavanje lifta ,a zivim na petom spratu u zgradi bez lifta 🙂

    Odgovori

  • Irina

    11.4.2021 #6 Author

    Pa naravno svi treba da placaju

    Odgovori

  • Dika

    23.4.2021 #7 Author

    Svi treba da plaćaju održavanje zgrade i liftova, ne bitno na kom spratu žive.

    Odgovori

  • Nina

    22.1.2022 #8 Author

    Sto se tice liftova moraju svi stanari da placaju lift . I onaj sto se nalali na prvom i onaj na sedmom
    Uselio si se u zgradu sa liftom i mora da se placa. Medjutim pojedini stanari nece da placaju lift jer se nalaze na prvom spratu.

    Odgovori

  • srdanovic vera

    5.2.2022 #9 Author

    dosao mi je od Gradskog stambenog stari grad preko Infostana redovan racun 5960 ,oo za odrzavanje lifta i fasade .Da li je to realno? U potanju je lokal u prizemlju.Upravnik je neko od stanara. To je za godinu dana 600 evra.Opstina Stari grad,lokal 97 m2.

    Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Biznis.rs newsletter

Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

Loading...