Digitalni tokeni se umnožavaju neslućenom brzinom

Više od 4.000 različitih kriptovaluta u svetu, a svaka može da postane meta investitora

AnalizaHi-techLifestyleU fokusu

2.2.2021 14:30 Autor: Marko Miladinović 0

Više od 4.000 različitih kriptovaluta u svetu, a svaka može da postane meta investitora Više od 4.000 različitih kriptovaluta u svetu, a svaka može da postane meta investitora
O najpoznatijoj i najtrgovanijoj kriptovaluti se generalno sve zna – bitcoin puni rubrike vesti iz dana u dan i u dobroj meri je zaslužan... Više od 4.000 različitih kriptovaluta u svetu, a svaka može da postane meta investitora

O najpoznatijoj i najtrgovanijoj kriptovaluti se generalno sve zna – bitcoin puni rubrike vesti iz dana u dan i u dobroj meri je zaslužan za popularisanje finansijskih transakcija zasnovanih na blokčejn tehnologijama.

Bitcoin trenutno vredi 34.800 dolara i opet je u cenovnom uzletu. Njegova tržišna kapitalizacija iznosi 648 milijardi dolara. Međutim, pored njega, na svetu u ovom trenutku postoji više od 4.000 drugih digitalnih tokena.

Većina njih ipak predstavlja lošije ili, pak, poboljšane verzije samog bitcoina, u smislu njihove funkcionalnosti i namene. Takav je, na primer, litecoin (LTC), koji ima tržišnu kapitalizaciju od oko 9,5 milijardi dolara i cenu od 141,7 dolara po tokenu, prema najsvežijim podacima sa najveće svetske menjačnice CoinDesk. Litecoin je po obimu trgovanja u januaru bio šesta po veličini kriptovaluta na svetu.

Digitalni novac
Foto: Pixabay.com

Kao što je napomenuto, mnogi od tokena koji se razvijaju po slici bitcoina nude određena unapređenja, recimo sposobnost da obavljaju više transakcija u sekundi, ali do sada se nije pojavila niti jedna koja bi mogla da se meri sa nivoom finansijske bezbednosti koju pruža bitcoin.

Drugi po veličini tržišta je ethereum (ETH). Pre otprilike deset dana popularni token ether je bio tržišni pobednik, u trenucima kada je veći i „bučniji“ bitcoin zapao u jedan od većih negativnih trendova. Tada je maltene udvostručio svoju vrednost od Nove godine, do nivoa od 1.435 dolara, gde se uz povremen oscilacije, nalazi i danas. Njegova tržišna kapitalizacija iznosi 164,4 milijarde dolara, a obim dnevnog trgovanja oko 33,4 milijarde.  

Razlog za takav uspeh leži u činjenici da ethereum, za razliku od bitcoina, predstavlja omiljenu alatku za kreiranje takozvanih decentralizovanih finansijskih sistema (DeFi) koje su prihvatile i neke od vodećih berzanskih institucija, poput Merkantilne berze u Čikagu (CME), koja će ovog meseca pustiti fjučerse zasnovane na ovoj kriptovaluti.

Zašto se baš ethereum vezuje za finansijske derivate a ne bitcoin? Na prvom mestu, bitcoin je kreiran da bude alternativna valuta, dakle pre svega novac u svom digitalnom obliku. Njegov bločejn algoritam „pamti“ i prati transakcije početnog data paketa, ali to je u suštini sve, ne računajući naravno ogromno tržište koje je oko njega generisano.

S druge strane, ethereum je u startu zamišljen kao pametni digitalni posrednik između dve strane, i kroz upotrebu tzv. „pametnih ugovora“ veoma je zgodan čak i za tradicionalne finansijske ustanove, plus što nudi i decentralizaciju transakcija, kao uostalom i sve ostale kriptovalute. Vreme rudarenja jednog njegovog bloka iznosi samo 12 sekundi, naspram bitcoinovih deset minuta, ali kod njega to takođe zavisi i od brzine interneta ili skladišnog prostora. Njegova veća kompleksnost ga, doduše, čini ranjivijim za hakerske napade.

Elon Musk
Foto: Wikipedia.org/Steve Jurvetson

Poslednjih dana u žižu javnosti dospeo je i dogecoin. On postoji već osam godina, ali cena mu sada iznosi tek 0,03 dolara po tokenu. Uprkos tome, njegova tržišna kapitalizacija iznosi 4,3 milijarde dolara, a obim trgovanja čak i prevazilazi tu sumu, što znači da se u 24 sata jedan ovakav token „obrne“ i po više puta.

Dogecoin je postao interesantan istoj onoj grupi „malih“ investitora okupljenih oko Reddit potforuma i drugih berzanskih netuzijasta koji su podizali cene akcijama kompanije Gamestop, a nakon još jednog u nizu tvitova Ilona Maska (Elona Musk), pre nego što se (opet) privremeno povukao sa društvenih mreža.

Nema komentara. Budite prvi koji će ostaviti komentar.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Biznis.rs newsletter

Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

Loading...