konkurs otp banke za smanjenje karbonskog otiska

Odabrano 10 finalista projekta Generator Zero

InovacijePreduzetnikSrbijaVesti

22.2.2022 17:32 Autor: Redakcija Biznis.rs 6

Odabrano 10 finalista projekta Generator Zero Odabrano 10 finalista projekta Generator Zero
Sistem za proizvodnju bioplastike od konoplje, mobilna aplikacija za prevenciju i smanjenje kućnog otpada od hrane, samoodrživi staklenici ili biotički materijal kao zamena za... Odabrano 10 finalista projekta Generator Zero

Sistem za proizvodnju bioplastike od konoplje, mobilna aplikacija za prevenciju i smanjenje kućnog otpada od hrane, samoodrživi staklenici ili biotički materijal kao zamena za stiropor samo su neka od inovativnih rešenja koja su ušla u samu završnicu Generator Zero konkursa OTP banke.

Kako se navodi u saopštenju, ove godine pristigla su čak 72 jedinstvena projekta koja doprinose smanjenju karbonskog otiska, a za titulu pobedničkog projekta boriće se deset odabranih finalista.

„Najkreativniji takmičari će svoja rešenja predstaviti u velikom finalu, a pobednik će dobiti nagradu od dva miliona dinara kao i podršku OTP banke u daljoj realizaciji i promociji projekta. Za glavnu nagradu takmičiće se rešenja za prikupljanje i reciklažu opušaka, monitoring i menadžment sistem za vozila, aplikacija za bicikle, rešenje za smanjenje prehrambenog otpada, projekat za ručnu proizvodnju papira, kao i elektro-radna platforma za poljoprivrednike“, ističe se u saopštenju.

Projekti koji su se po stručnoj proceni žirija plasirali u finale su: B-FRESH Technologies tim koji je razvio B-FRESH sprej za rešavanje problema brzog kvarenja svežeg voća i povrća, Eat Me Up mobilna aplikacija za smanjenje kućnog otpada od hrane, Bifrost Bioplastic sistem za proizvodnju bioplastike od konoplje koja ambalažu čini 100 odsto biorazgradivom, Bajk aplikacija koja povezuje ljude koji imaju bicikle sa onima kojima su bicikli potrebni, Bit inženjering – samoodrživi staklenik sa komposterom, Gen Z Farmers sa projektom „Gen Z E-tractor“ za smanjenje emisije štetnih gasova koji nastaju usled obavljanja poljoprivrednih radova, Smart City Technologies – monitoring i menadžment sistem koji prikuplja ključne podatke putem mobilnog hardware-a postavljenog na bilo koju vrstu vozila, udruženje Naša kuća koje se bavi ručnom proizvodnjom papira i ambalaže od praznih paklica cigareta, Buttsy NFT projekat prikupljanja i reciklaže opušaka iz celog sveta, SOMA WELLNESS – inovativni biotički materijal koji služi kao organska, ekološka i karbon negativna zamena za stiropor pod imenom BIOSPORIN, navodi se u saopštenju.

Član Izvršnog odbora u OTP banci Srbija Vuk Kosovac rekao je Generator Zero jedan od najznačajnjih projekata ove banke, čije je jedno od ključnih strateških usmerenja „zelena tranzicija“, te da ga izuzetno raduje što je konkurs i ove godine privukao veliki broj domaćih inovatora.

,,Ovo samo potvrđuje koliko je tema koju smo odabrali aktuelna, ali i inspirativna za sve one koji žele da smanje emisije ugljen-dioksida i ostalih gasova staklene bašte. Pored toga, ponosni smo na kvalitet rešenja koja smo dobili. Odabrati 10 najboljih je bilo zaista izazovno, a pred nama je tek, teška odluka budući da sva rešenja zaslužuju priznanje. Ipak, pobednik je samo jedan. Radujemo se saradnji sa ovogodišnjim pobednikom i ono što je najvažnije, uvereni smo da uz ovakve inovatore borba protiv globalnog zagrevanja dobija dodatni vetar u leđa. Naravno, mi ćemo svakako nastaviti da, kao vodeći kreditor privrede i stanovništva, svestan značaja održivog poslovanja, ohrabrujemo sve naše klijente da budu ekološki odgovorni”, rekao je Kosovac.

Ovogodišnji finalisti biće podržani na svim komunikacionim kanalima banke, uz medijsku promociju i promotivni materijal u formi videa i fotografija, dok pobednika očekuje dva miliona dinara, kao i vredne nagrade ovogodišnjih partnera koje će dobiti i pojedini finalisti. Banka će omogućiti i prezentovanje projekta u OTP Lab inovacionom hub-u, matične OTP Group koja je prisutna u 11 zemalja u Evropi, kao i u investicionom fondu Portfolion.

Partneri koji su prepoznali značaj ovogodišnjeg Generatora ZERO, a čiji predstavnici se nalaze u žiriju pored predstavnika OTP banke, su ICT Hub, Mastercard, Srbija inovira, Inicijativa digitalna Srbija, Bosch, Beogradska otvorena škola, Netokracija, Schneider Electric, Bosch, OTP Lab matične i investicioni fond PortfoLion.

„Generator je višegodišnji projekat OTP banke posvećen svim preduzetnicima i inovatorima koji žele da svojim idejama i projektima doprinesu aktuelnim temama u vremenima koja su obeležena digitalizacijom. Projekat se održava od 2017. godine i do sada je podržao inovativne preduzetničke ideje, studente sa preduzetničkim inovacijama, pomogao mala i srednja preduzeća da se digitalno transformišu, i nagradio one preduzetnike koji su pomagali mikro, malim, srednjim preduzećima da prevaziđu krizu prouzrokovanu pandemijom Covid-19. Naime, prema novom izveštaju Ujedinjenih nacija do 2030. godine, potrebno je da se karbonski otisak smanji za 45 odsto kako bi se globalno zagrevanje ograničilo na 1,5 stepeni Celzijusa“, zaključuje se u saopštenju.

  • LIMUN ŽUT

    22.2.2022 #1 Author

    Odličan projekat i pametna investicija.

    Odgovori

  • GOCA BG

    22.2.2022 #2 Author

    Neka najbolji pobedi!

    Odgovori

  • VERA

    22.2.2022 #3 Author

    Da država odvaja budzetom za razvoj ovakvih preduzeca i projekata ne bi ovo bila reklama za jednu BANKU. Svuda se uvale kao dobrotvori….

    Odgovori

  • Vockica

    23.2.2022 #4 Author

    Odličan projekat, treba sto više ovakvih da bude, da se utiče na smanjenje zagađivača što više i da se ljudi osveste i počnu da štite sredinu u kojoj žive.

    Odgovori

  • IRINA

    23.2.2022 #5 Author

    Bravo za sve učesnike u ovom projektu generator ZERO

    Odgovori

  • MARKO7

    2.3.2022 #6 Author

    Odličan projekat! Neka bolji pobedi!

    Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Biznis.rs newsletter

Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

Loading...