Program će trajati 30 meseci bez pozajmljivanja novca

Počinju razgovori sa MMF u okviru novog aranžmana

BankeNovacSrbijaVesti

11.10.2021 08:29 Autor: Redakcija Biznis.rs 0

Počinju razgovori sa MMF u okviru novog aranžmana Počinju razgovori sa MMF u okviru novog aranžmana
Prva Misija Međunarodnog monetarnog fonda u okviru redovne revizije novog aranžmana Srbije sa MMF-om, tokom koje će biti održan niz sastanaka sa predstavnicima Vlade... Počinju razgovori sa MMF u okviru novog aranžmana

Prva Misija Međunarodnog monetarnog fonda u okviru redovne revizije novog aranžmana Srbije sa MMF-om, tokom koje će biti održan niz sastanaka sa predstavnicima Vlade Srbije i finansijskih institucija, počeće 12. i trajaće do 22. oktobra.

Misija MMF-a biće održana online, a predvodiće je Jan Kejs Martejn (Jan Kees Matijn), piše Tanjug.

Ministar finansija Siniša Mali je ranije najavio da će na prvim zvaničnim razgovorima sa Misijom MMF-a u okviru novog aranžmana predstaviti ovogodišnje rezultate i projekcije za narednu godinu.

Mali je rekao da ove godine očekuje bolji rezultat, to jest deficit ispod pet odsto BDP-a zahvaljujući boljoj naplati prihoda, pre svega poreskih, ali i manjoj realizaciji pojedinih kategorija rashoda, pre svega transfera organizacijama obaveznog socijalnog osiguranja, zbog bolje naplate doprinosa, kao rezultat povoljnih uslova na tržištu rada.

MMF je Srbiji dodelio 627,6 miliona specijalnih prava vučenja čiji je ekvivalent 760 miliona evra, što će takođe biti jedna od tema na sastancima sa Misijom MMF-a.

Mali je ranije rekao da će deo tog novca biti upotrebljen za izmirivanje obaveza koje dospevaju naredne godine. Ta sredstva mogu da se koriste od 1. januara 2022. godine.

Reč je o veoma jeftinom novcu koji je MMF poklonio svim državama članicama, kako bi im pomogao usled pandemije. Kamata na ta sredstva je samo 0,05 odsto.

Nova šefica Kancelarije MMF-a u Srbiji Julija Ustjugova (Yulia Ustyugova ) izjavila je na 21. Beogradskom ekonomskom forumu da je Srbija relativno dobro prebrodila korona krizu, da se lepo oporavlja, kao i da je već zabeležila rast BDP-a veći nego pre krize.

Zgrada Međunarodnog monetarnog fonda
Zgrada MMF/Foto: Youtube Printscreen

Ustujgova naglašava da će u okviru Misije MMF-a sa srpskim vlastima razgovarati o kratkoročnom i dugoročnom budžetu i kreiranju okvira za fiskalnu disciplinu nakon krize.

„To podrazumeva praćenje fikalsnih rizika i državne pomoći i delotvorno sprovođenje javnog ulaganja, odnosno upravljanje javnim ulaganjima. U okviru ovog mehanizma se nalaze različite strukturne reforme koje treba da podrže rast”, navela je Ustjugova.

Napomenula je da je državni uticaj u ekonomiji relativno veliki, kao i da velika državna preduzeća dosta utiču na rast i nose rizike za budžet.

„Već 50 odsto ciljeva daljih reformi odnose se na državna preduzeća i kako da se popravi njihovo upravljanje”, rekla je ona.

Ustjugova je istakla da važno i da Srbija razvija dalje tržište kapitala, kao i da će sa vlastima u Srbiji razgovarati o daljem jačanju poslovnog okruženja, vladavini prava i borbi protiv sive ekonomije.

Naglasila je da treba iskoristiti šansu prelaska na zelenu ekonomiju i da zato treba napraviti dobar pravni okvir za tu oblast, koji treba prioritet da da ulaganjima u zelenu ekonomiju i projekte životne sredine.

Srbija je u junu ove godine sklopila novi savetodavni aranžman sa MMF – Instrument za koordinaciju politika (PCI) savetodavnog karaktera, koji će trajati 30 meseci, i ne predviđa pozajmljivanje novca.

Novi aranžman sa MMF predviđa različite reformske ciljeve, koji se odnose na dalju reformu javnih preduzeća, nastavak reforme Poreske uprave, na zelenu agendu i drugo što treba da doprinese boljem i efikasnijem funkcionisanju srpske ekonomije. Prethodni program podržan Instrumentom za koordinaciju politike (PCI) bio je odobren Srbiji u julu 2018. godine, takođe na period od dve i po godine, savetodavnog karaktera i nije predviđao korišćenje finansijskih sredstava.

Nema komentara. Budite prvi koji će ostaviti komentar.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Biznis.rs newsletter

Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

Loading...