Agrobiznis popularniji u poslednje četiri godine

Tri puta više mladih poljoprivrednika u Srbiji

AgrobiznisBiznisPoslovanjePreduzetnikSrbijaVesti

9.6.2021 08:30 Autor: Julijana Vincan 0

Tri puta više mladih poljoprivrednika u Srbiji Tri puta više mladih poljoprivrednika u Srbiji
Iako nije neobično da mladi odlaze u velike gradove u potrazi za zaposlenjem i „boljim životom“, u poslednjih nekoliko godina sve je više onih... Tri puta više mladih poljoprivrednika u Srbiji

Iako nije neobično da mladi odlaze u velike gradove u potrazi za zaposlenjem i „boljim životom“, u poslednjih nekoliko godina sve je više onih koji se odlučuju da ostanu na selu i da se bave poljoprivredom. Značajnu ulogu u tome imala je država, koja je prepoznala ove proizvođače i obezbedila im nešto više subvencije.

Čak 70 odsto poljoprivrednika u Srbiji starije je od 55 godina, a među njima oni koji imaju više od 65 godina čine većinu. Mladi su godinama napuštali sela, pa nije čudno što je u njima gotovo 200.000 praznih kuća.

Od kada je država prepoznala mladog poljoprivrednika kao nosioca gazdinstva, sumorna statistika je, čini se, počela da se menja, piše RTS. U poslednje četiri godine broj mladih koji su se opredelili za poljoprivrednu proizvodnju povećan je tri puta. Najviše nosilaca gazdinstava do 40 godina ima u Šumadiji i Zapadnoj Srbiji, neko od njih u poljoprivredi vide svoju budućnost.

„Vidim se u tome, jer je bitno da radite posao koji volite i mislim da može od toga lepo da se živi. Trenutno imamo između 600 i 700 košnica i planiramo proširenje“, ističe za RTS Jovan Arsić iz Tečića kod Rekovca.

Uroš Tomić iz Majura kod Jagodine napominje da budućnost u poljoprivredi isključivo vidi u ratarstvu. „Najveći problem su subvencije koje kasne. Drugi problem su vremenske prilike“, kaže on.

Da interesovanje mladih za bavljenje poljoprivredom raste, pokazuje i broj podnetih zahteva za subvencije koje su im namenjene. Uglavnom investiraju u mehanizaciju i priključne mašine, a manje u stočna grla.

„Što se tiče mladih poljoprivrednika, pravilnik je postao aktuelan 2017. godine, kada je bilo oko 700 zahteva. Već 2018. godine ih je bilo 1.200, a 2019. godine smo dobili 5.500 zahteva mladih poljoprivrednika za razne investicije“, navodi direktorka Uprave za agrarna plaćanja, Biljana Petrović.

Prema njenim rečima, ono što mlade podstiče da podnose ovakve zahteve jeste to što dobijaju novac unapred.

„Sedamdeset pet odsto investicija dobijaju unapred i tek onda nama pravdaju svoju investiciju. Mi smo isplatili oko 2.950 mladih poljoprivrednika po ovom pravilniku. Očekujemo da nam još njih 50 dostavi neku dopunu dokumentacije koja im je tražena“, naglasila je Petrovićeva.

U zavisnosti od regiona, mladi se odlučuju kojom će se proizvodnjom baviti: ratarstvom, stočarstvom, voćarstvom, pčelarstvom, proizvodnjom cveća ili ribe.

„Imamo prirodu, odlične uslove da se bavimo poljoprivredom. Imamo iskustvo, tradiciju. Gde god je porodica normalna, uključenjem cele porodice, postoji jedna kohezija među članovima od najstarijih do najmlađih“, smatra predsednik Udruženja mladih poljoprivrednika Srbije, Mladen Minić iz Sekuriča.

Podsticaji su sada, kako kaže, možda namenjeni sa nekim blagim olakšicama za mlade, ali cela porodica mora da se uključi i samo zajednica i sloga mogu da vode napretku poljoprivrednog gazdinstva. 

U 570.000 seoskih domaćinstava u Srbiji živi više od milion ljudi, a čak dve trećine poljoprivrednih gazdinstava ima jednog ili dva člana. Osim direktne podrške za bavljenje poljoprivredom, mladima je za ostanak u selu potrebno obezbediti i dodatne uslove – puteve, kanalizacionu mrežu, telekomunikacije, zdravstvene i obrazovne usluge, kulturne sadržaje, kao i sigurnost u plasmanu robe, što bi novi Zakon o regulisanju tržišta poljoprivrednih proizvoda trebalo da reši.

Nema komentara. Budite prvi koji će ostaviti komentar.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Biznis.rs newsletter

Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

Loading...