Ograničenje cena namirnica direktno ugrožava egzistenciju proizvođača

Ne očekuje se naglo poskupljenje hrane nakon ukidanja uredbe

AgrobiznisAnalizaBiznisU fokusu

29.4.2022 13:49 Autor: Ljiljana Begović 11

Ne očekuje se naglo poskupljenje hrane nakon ukidanja uredbe Ne očekuje se naglo poskupljenje hrane nakon ukidanja uredbe
Vlada Srbije izmenila je na jučerašnjoj sednici Uredbu o ograničenju visine cena osnovnih životnih namirnica, čime su ove cene „zamrznute“ na još 60 dana.... Ne očekuje se naglo poskupljenje hrane nakon ukidanja uredbe

Vlada Srbije izmenila je na jučerašnjoj sednici Uredbu o ograničenju visine cena osnovnih životnih namirnica, čime su ove cene „zamrznute“ na još 60 dana.

Uredba se odnosi na sledeće namirnice: kilogram šećera kristala, brašno tip T- 400 glatko u pakovanju do pet kilograma, brašno tip T-500 u pakovanju do pet kilograma, litar jestivog suncokretovog ulja i svinjski but. Prethodni propis koji je važio do kraja aprila donet je krajem januara ove godine.

Iz vlade navode da je ograničenje produženo na još 60 dana da bi se sprečila deformacija u formiranju cena navedenih roba, koje su izuzetno važne za snadbevanje potrošača, a naročito siromašnijih socijalnih kategorija.

Agroekonomski analitičar Milan Prostran kaže za Biznis.rs da su na ovu uredbu potrošači već odreagovali i da su redukovali kupovinu upravo proizvoda čije su cene pod kontrolom.

“Za sada nije poznato da li će vlada produžiti važenje ove uredbe kada istekne 60 dana, ali u međuvremenu će se svakako akumulirati problemi. Troškovi čuvanja roba, troškovi proizvodnje, lagerovanja i sve ono što predstavlja troškove proizvodnje sigurno će poskupeti. Ako država odluči da i dalje ograničava rast cena navedenih namirnica onda bi morala da izvrši neku vrstu kompenzacije, da bar deo dohotka na neki način vrati, odnosno plati proizvođačima namirnica”, objašnjava Prostran.

Agroanalitičar Prostran
Milan Prostran / Foto: Youtube printscreen

Prema rečima našeg sagovornika, vanredno stanje iziskuje vanredne mere, jer je nastupila kriza svetskih razmera.

“Ovo je globalna kriza u kojoj se našao ceo svet. Mogu da razumem odluku Vlade Srbije da potrošačima produži mogućnost snabdevanja osnovnim životnim namirnicama, jer u ovakvim krizama cene dostižu istorijske maksimume. Zbog rekordnih cena na berzama sve zemlje pronalaze načine kako da se sa ovim stanjem izbore na najbolji mogući način, ali su proizvođači, pre svega oni primarni, dovedeni u nezavidan položaj. Njima bi trebalo vratiti neki deo dohotka da ne bi otišli u bankrot. Proizvođačima je potreban novac zbog nove proizvodnje, da imaju sredstva za novu preradu. Postavlja se pitanje kako će da nastave sa radom ako moraju sami da pokriju sve troškove”, ističe Prostran.

Takođe, on smatra da postoji i drugi način na koji bi se proizvođačima pogođenim ovom uredbom vlade moglo pomoći da ne bankrotiraju i nastave sa poslovanjem.

“Proizvođačima se može pomoći i tako što će se regresirati cene inputa, pogotovo kada su u pitanju mineralno đubrivo i nafta. Da se nekako nađe način kako nadoknaditi taj trošak koji imaju primarni proizvođači”, kaže Prostran.

Kada je reč o potrošačima i namirnicama kao što su šećer, ulje i brašno, oni svoju potrošnju mogu da smanje i svedu na minimum ako je potrebno.

Na pitanje da li se može očekivati nagli skok cena nakon ukidanja uredbe o ograničavanju cena osnovnih životnih namirnica, Milan Prostran ocenjuje da do toga ipak ne bi trebalo da dođe.

“Ako bi se proizvođačima nadoknadili gubici mislim da nakon ukidanja uredbe neće doći do velikog povećanja cena. Sigurno će se i opipavati puls potrošača i gledati da li će većina to povećanje cena moći da isprati. Ako bi cene eksplodirale kupci bi svoju potrošnju smanjili na minimum, pogotovo kada je reč o šećeru i ulju. Ali sa ovom krizom se na slične načine bore sve države sveta. Nadam se da će se rat što pre završiti i sve vratiti u normalu”, zaključuje agroanalitičar Milan Prostran.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Biznis.rs newsletter

Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

Loading...