Neobičan trend na njujorškoj berzi

Investitori manje pozajmljuju novac za kupovinu akcija, iako one beleže rekorde

BankeBerzaInvesticijeNovac

26.8.2021 11:51 Autor: Vladimir Jokanović 0

Investitori manje pozajmljuju novac za kupovinu akcija, iako one beleže rekorde Investitori manje pozajmljuju novac za kupovinu akcija, iako one beleže rekorde
Marginalni dug, odnosno novac koji investitori pozajmljuju od brokera za kupovinu hartija od vrednosti, dostigao je u SAD rekordnu vrednost u junu, 882 milijarde... Investitori manje pozajmljuju novac za kupovinu akcija, iako one beleže rekorde

Marginalni dug, odnosno novac koji investitori pozajmljuju od brokera za kupovinu hartija od vrednosti, dostigao je u SAD rekordnu vrednost u junu, 882 milijarde dolara, prema podacima regulatorne agencije FINRA, a u julu je opao na 844 milijarde.

Prošlog meseca prvi put je registrovano da je marginalni dug opao još od početka pandemije, a smanjenje je došlo u vreme kada berzanski indeks S&P 500 dostiže svoje najviše istorijske vrednosti, prenosi magazin Fortune. Drugim rečima, investitori su prošlog meseca pozajmljivali manje novca za kupovinu akcija nego ranije, iako je njihova vrednost rasla.

Prema rečima analitičara, spremnost investitora da pozajme novac za kupovinu akcija, istovremeno znači da oni veruju da će povraćaj tih akcija premašiti iznos kamatne stope koju plaćaju na to zaduživanje. Stratezi Bank Of America navode da je prestanak rasta marginalnog duga razlog za zabrinutost, jer sugeriše da su investitori oprezniji. Vrednost S&P 500 porasla je u julu za 2,3 odsto, dok je obim marginalnog duga opao za 4,3 odsto.

Analitičari ocenjuju da „jedan mesec ne čini trend“ i da ako se marginalni dug ponovo bude povećao u avgustu, onda se jul može smatrati beznačajnom „anomalijom“. Problem bi bio ukoliko se dodatno bude smanjio u avgustu, dok vrednost akcija ostane visoko, što bi moglo imati značajne posledice na berzanske vrednosti u bliskoj budućnosti.

Izvor: FINRA@FT

Podaci za jul smatraju se neobičnim, jer je uobičajeno da marginalni dug raste kada raste tržište, a opada kada se akcije rasprodaju. Pad marginalnog duga poslednji put je zabeležen u martu 2020. godine na početku pandemije korona virusa. Zbog toga su julski podaci dosta čudni, jer je berzansko tržište na istorijskom maksimumu, a istovremeno je došlo do značajnog pada marginalnog duga.

Avgust i septembar su tradicionalno slabi meseci za trgovinu akcijama, a predstojeći sastanci FED i eventualne najave i odluke o smanjivanju otkupa obveznica mogli bi uneti dodatnu neizvesnost na tržište, kao i nastavak širenja korona virusa.

broker
Foto: Tanjug/AP

Investicione banke Goldman Sachs i Morgan Stanley saopštile su da su hedge fondovi smanjili svoja zaduženja, dok su i druge velike njujorške brokerske kuće takođe izvestile o padu obima pozajmica, prenosi FT. Banke su takođe pooštrile kriterijume za pozajmljivanje nakon afere Archegos, zahtevajući od nekih hedge fondova da polože dodatne zaloge.

Gubici na kineskim tehnološkim deonicama bili su posebno bolni za velike hedge fondove. Kineski indeks Nasdaq Golden Dragon China oslabio je za više od 46 odsto u odnosu na maksimalnu vrednost iz februara. U analizi 813 hedge fondova sa oko 3.000 milijardi dolara kapitala, trećina je ulagala u kineske akcije, a naročino u one koje pripadaju kompaniji Alibaba. U međuvremenu, mnogi hedge fondovi smanjili su svoj udeo u kineskim hartijama od vrednosti, zbog pada vrednosti akcija usled regulatornih smetnji kineskih vlasti.

Ekonomska slika u SAD takođe je postala tamnija, jer se povećao broj slučajeva zaraze korona virusom, a ekonomski pokazatelji, poput raspoloženja potrošača i indeksa proizvodnje pokazali su silazni trend. Trgovinska aktivnost, takođe je oslabila.

Nema komentara. Budite prvi koji će ostaviti komentar.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Biznis.rs newsletter

Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

Loading...