Kineski regulatori oštro kaznili problematičnog investitora

Šefu kompanije Evergrande doživotno zabranjen pristup tržištu

Firme u fokusuNovacSvet

19.3.2024 12:37 Autor: Vladimir Jokanović 4

Šefu kompanije Evergrande doživotno zabranjen pristup tržištu Šefu kompanije Evergrande doživotno zabranjen pristup tržištu
Problematična kompanija za razvoj nekretnina China Evergrande Group saopštila je da ju je pekinški nadzornik akcija kaznio sa 4,2 milijarde juana (333,4 miliona dolara)... Šefu kompanije Evergrande doživotno zabranjen pristup tržištu

Problematična kompanija za razvoj nekretnina China Evergrande Group saopštila je da ju je pekinški nadzornik akcija kaznio sa 4,2 milijarde juana (333,4 miliona dolara) zbog navodnog falsifikovanja izveštaja o prihodima.

Kompanija je u saopštenju objavljenom na berzi u kontinentalnoj Kini navela da je njen predsednik Hui Ka Jan kažnjen sa 6,5 miliona dolara i doživotno mu je zabranjen pristup kineskim tržištima. Njega su vlasti pritvorile u septembru zbog sumnje da je prekršio zakon, prenosi AP.

Reč je o preliminarnoj odluci kineske Regulatorne komisije za hartije od vrednosti, koja je odnedavno zaoštrila provere na tržištu. Evergrande je najzaduženiji investitor u nekretnine na svetu, sa više od 300 milijardi dolara dugova.

Kineski regulator optužio je Evergrande i Huija da su naduvali izveštaje o svojim prihodima u kontinentalnoj Kini za skoro 80 milijardi dolara tokom 2019. i 2020. godine, prenosi Financial Times.

Sud u Hong Kongu naložio je u januaru likvidaciju kompanije Evergande, nakon što su propali napori da se restruktuira njen spoljni dug. Za likvidaciju kompanije zaduženi su isti ljudi koji su sproveli likvidaciju azijskog poslovanja banke Lehman Brothers.

Regulatori nastoje da umire investitore nakon što su kineska tržišta oslabila u prošloj godini, uporedo sa padom tržišta nekretnina. Iako su regulatori najavili niz novih politika za podršku tržištima, obećavajući da će iskoreniti zloupotrebe, indeks Shangai Composite i dalje je 5,8 procenata ispod nivoa iz prošle godine, dok je hongkonški Hang Seng oslabio za 15,3 odsto ove godine.

Posledice imovinske krize takođe su uticale na kinesku bankarsku industriju u senci, što je naziv za institucije koje pružaju finansijske usluge slične bankama, ali rade izvan bankarskih propisa.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Biznis.rs newsletter

Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

Loading...