diverzifikacija u gasnom sektoru prioritet

Mihajlović: Snabdevanje Srbije gasom i naftom odvija se neprekidno

BiznisInfrastrukturaSrbijaVesti

20.4.2022 12:06 Autor: Redakcija Biznis.rs 6

Mihajlović: Snabdevanje Srbije gasom i naftom odvija se neprekidno Mihajlović: Snabdevanje Srbije gasom i naftom odvija se neprekidno
Ministarka rudarstva i energetike Zorana Mihajlović rekla je u sredu da se snabdevanje Srbije naftom i gasom odvija bez prekida, kao i da država ima krizne... Mihajlović: Snabdevanje Srbije gasom i naftom odvija se neprekidno

Ministarka rudarstva i energetike Zorana Mihajlović rekla je u sredu da se snabdevanje Srbije naftom i gasom odvija bez prekida, kao i da država ima krizne planove i rešenja u slučaju prekida snabdevanja.

Ona je istakla da je diverzifikacija u gasnom sektoru prioritet.

„Dobijamo naftu preko Jadranskog naftovoda, gas preko Bugarske – Balkanskim tokom, imamo dovoljne količine i derivata i gasa, ali smo na oprezu, jer ne zavisi od nas. Ponašamo se odgovorno, vodimo računa i imaćemo rešenje za svaku nepredviđenu situaciju“, rekla je Mihajlović, gostujući na televiziji Happy, prenosi Beta.

Dodala je da je situacija u celoj Evropi nepredvidiva i kada je reč o ceni i o dostupnosti energenata, ali da je Srbija za razliku od mnogih država u boljoj situaciji i da je najvažnije da građani znaju da je obezbeđeno dovoljno energije i energenata.

Mihajlović je rekla da je važno da se radi na diverzifikaciji snabdevača jer je Srbija u potpunosti zavisna od ruskog gasa, ali da se, kada se završi interkonekcija sa Bugarskom u septembru naredne godine, otvara mogućnost da gas dolazi iz Grčke i iz Azerbejdžana.

Energetska tranzicija i zelena agenda su, kako je rekla,  jedini put za obezbeđivanje dugoročne energetske stabilnosti i da su Srbiji potrebni novi elektroenergetski kapaciteti, pre svega oni koji koriste obnovljive izvore energije (OIE) kako bi održala energetsku bezbednost i u narednim decenijama.

„Jasna poruka i Međunarodne agencija za energetiku i Evropske unije i svih zemalja jeste da su alternativni izvori i zelena agenda jedini put za stabilan energetski sistem. To što su neke zemlje u vreme krize i rata povećale udeo proizvodnje iz termoelektrana za jedan ili dva odstoa ne znači ništa, Srbija 70 odsto energije dobija iz termoelektrana koje su stare i koje koriste lignit najlošijeg kvaliteta“, rekla je ona.

Istakla je da su Srbiji hitno potrebne investicije u nove kapacitete, u hidroelektrane, vetroelektrane, solarne elektrane, a da istovremeno koristi i termoelektrane, koje će postepeno smanjivati proizvodnju. 

Mihajlović je rekla da su neophodne investicije u nove elektroenergetske kapacitete, kako bi Srbija održala energetsku bezbednost i u narednim decenijama.

Dodala je da Srbija nije izgradila nijedan elektroenergetski kapacitet 35 godina, da su termoelektrane i hidroelektrane iz perioda dok je na vlasti bio Tito, a da sada treba da se definiše gde će biti energetika u narednih 30 godina.

„To znači da odredimo koje će termoelektrane raditi, koje će se OIE kapaciteti graditi. Mislim da treba da razgovaramo o svim izvorima, uključujući i nuklearnu energiju“, rekla je ona.

  • TATJANA

    20.4.2022 #1 Author

    Treba ulagati u nove izvore, nove tehnologije

    Odgovori

  • SNEZANA

    20.4.2022 #2 Author

    Bitno je samo da do nestasice ne dodje.

    Odgovori

  • DJORDJE1

    20.4.2022 #3 Author

    Treba i održati tako stabilnu situaciju što se tiče nafte i gasa.

    Odgovori

  • GOCA BG

    20.4.2022 #4 Author

    Samo da imamo u dovoljnoj kolicini…

    Odgovori

  • VERA

    24.4.2022 #5 Author

    Vise razlicitih izvora daje stabilnije domaće snabdevanje gasom.

    Odgovori

  • GINKO

    1.7.2022 #6 Author

    Mislim da je ovo samo smirenje a da tek ce velika panika krenuti i problem pred zimu i u zimu!

    Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Biznis.rs newsletter

Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

Loading...